Immersja wodna w porodzie siłami natury

Co to jest immersja wodna?

Immersja wodna jest to ten moment w pierwszym okresie porodu, w której część ciała rodzącej jest zanurzona w wodzie. Wykorzystuje się ją jako technikę wspomagającą łagodzenie bólu porodowego. Obecnie można z niej skorzystać na prawie wszystkich salach porodowych, które są zaopatrzone w specjalną wannę. Immersja wodna jest zachwalana przez rodzące i stanowi świetny dodatek okołoporodowy.

Wskazania do immersji wodnej

Aby skorzystać z immersji wodnej nie potrzebne są żadne dodatkowe wskazania. Wystarczy, że zacznie się u Ciebie poród i masz ochotę na wykorzystanie tej metody. Jest ona również polecana w przypadku ciąż powikłanych:

  • Nadciśnieniem tętniczym
  • Cukrzycą
  • Chorobami tarczycy
  • Wielowodziem
  • Licznym wielorództwem (czyli dużą liczbą porodów)
  • Porodu w ciąży bliźniaczej (pod warunkiem, że są to zdrowe, donoszone bliźniaki i rodzą się z położenia podłużnego główkowego)

Jeśli więc chcesz wykorzystać wodę w swoim porodzie i istnieją ku temu warunki (wanna) nie bój się zapytać.

Przeciwwskazania do immersji wodnej

Wśród przeciwwskazań do immersji wodnej wymienia się m.in.:

  • Stan po zapłodnieniu in vitro
  • Zielony płyn owodniowy (również żółty, krwisty, brunatny)
  • Zagrażająca rzucawka u matki
  • Niewydolność nerek u matki
  • Nieprawidłowy zapis KTG

Są to sytuacje, które wymagają ścisłego nadzoru nad rodzącą i szybkiej reakcji w razie komplikacji.

Jak wygląda korzystanie z immersji wodnej?

Jak już wspomniano, do korzystania z immersji wodnej potrzebna jest wanna. Na gorzej wyposażonych salach porodowych można korzystać z prysznica, imitując w ten sposób immersję wodną. Do wanny wlewa się wodę, zazwyczaj do połowy jej objętości, gdyż poziom wody powinien kończyć się maksymalnie na wysokości ¾ Twojego brzucha. Jeśli masz życzenie, możesz dolać do wody niedużą ilość płynu do kąpieli. Temperatura wody jest wybierana przez Ciebie, nie powinna być ona zbyt gorąca (żeby nie wywołać poparzeń). Następnie wchodzisz do wanny, po wcześniejszym zdjęciu koszuli porodowej i bielizny. Nie poleca się zakładania bielizny do immersji wodnej, gdyż bardzo często w wannie odbywa się również badanie wewnętrzne, co może przysparzać dodatkowych kłopotów ze zdejmowaniem i zakładaniem bielizny. Czas trwania immersji wodnej jest dowolny, jeżeli nie ma zaplanowanych procedur takich, jak np. KTG. Zazwyczaj pacjentki chcą wyjść z wody po ok. 40 min.

Nowsze peloty i aparaty KTG mogą być również wykorzystywane w trakcie immersji wodnej (peloty są bezprzewodowe). Jednakże ze względu na niewielkie zakłócenia związane z falowaniem i poruszaniem się wody preferuje się zapis w stanie wypoczynku na łóżku.

Imitacja immersji wodnej pod prysznicem

Niestety wciąż nie na każdej sali porodowej można znaleźć wannę. Wiąże się to często z dużym niezadowoleniem pacjentek, które dowiedziały się o immersji wodnej od swoich sióstr lub koleżanek. Jednakże, aby wykorzystać wodę w porodzie, możesz również iść pod prysznic. Prysznice na salach porodowych wyposażone są w specjalne krzesełko. Możesz z niego skorzystać podczas swojej „imitacji immersji”. Pod prysznicem należy polewać brzuch zgodnie z ruchem wskazówek zegara ciepłą wodą. W trakcie skurczu możesz również zamoczyć kość krzyżową (tył pleców), gdyż niektóre kobiety właśnie tam czują epicentrum bólu. Pamiętaj, żeby woda nie była za gorąca i jeśli poczujesz, że jest Ci duszno natychmiast należy wyjść spod prysznica i wezwać pomoc.

Immersja wodna a poród w wodzie

Niestety korzystając z immersji wodnej nie możesz nastawiać się na poród w wodzie. Wanna wykorzystywana w tych celach jest za mała i nie spełnia wymogów do porodu w wodzie. Niestety poród w wodzie jest w Polsce zjawiskiem wciąż bardzo rzadkim. Wymagania sprzętowe są nieubłagane. Również niewielka liczba położnych ma kwalifikacje do prowadzenia takiego porodu. Jeśli chciałabyś spróbować porodu w wodzie koniecznie przejrzyj stronę internetową szpitala, w którym chcesz rodzić. Takie informacje powinny być zawarte właśnie w tym miejscu. Jeśli planujesz skorzystać z prywatnej opieki położnej, nie zapomnij się jej zapytać, czy jest możliwość, aby przyjęła poród w wodzie.

Korzyści płynące z immersji wodnej

Korzyści wynikające z wykorzystania wody w porodzie można podzielić na matczyne i płodowe. Do matczynych zaliczamy:

  • Zwiększenie elastyczności tkanek i szybsze skracanie, i rozwieranie szyjki macicy
  • Szybsze zstępowanie części przodującej, tj. główki dziecka
  • Mniejsza odczuwalność bólu – stwierdzana przez większość kobiet korzystających z immersji wodnej
  • Łatwiejsze oddychanie
  • Relaks fizyczny

Natomiast do korzyści płynących bezpośrednio do Twojego maluszka należą:

  • Mniejsze ryzyko niedotlenienia
  • Lepsza adaptacja główki i jej zstępowanie
  • Pozytywne emocje płynące od mamy

Jak widzisz immersja wodna wpływa korzystnie nie tylko na Ciebie, ale również na Twoje dziecko. Warto spróbować tej metody, jeśli masz taką możliwość. Jeśli nie, korzystanie z wody pod prysznicem również zmniejszy Twój ból i przyczyni się do dobrostanu dziecka.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo