Inhalator dla dziecka

Będąc mamą szybko dowiesz się, że inhalator dla dziecka jest urządzeniem niemal niezbędnym. I to nie tylko, gdy maluch jest astmatykiem lub uczuleniowcem! Inhalator dla dzieci pozwala na podanie leków na kaszel czy soli fizjologicznej rozrzedzającej wydzielinę podczas kataru. To, że przydaje się również podczas zapalenia oskrzeli oraz płuc, które większości brzdąców prędzej czy później się przytrafi, jest niemal oczywiste.

Inhalator dla dzieci i niemowląt

Inhalator (wymiennie: nebulizator) to urządzenie medyczne, którego zadaniem jest nebulizacja, tj. zmiana postaci leku z płynnej w chłodną mgiełkę. Umożliwia to bezpośrednie podanie substancji nawet do najgłębszych partii dróg oddechowych.

Podstawową zaletą inhalatora, którą wymienią mamy niemowląt jest to, że można go stosować od pierwszych miesięcy życia. Przy tym inhalator dla niemowlaka, dla dziecka i dla dorosłego to to samo urządzenie – wymienne są jedynie końcówki. Najmniejsze maluszki nie powinny protestować, jeśli użyjesz nebulizatora ze… smoczkiem! Tuż nad nim znajduje się otwór, którym lekarstwo dociera do noska niemowlęcia. Dla starszych dzieci przeznaczono maseczki, a dla dorosłych ich największy rozmiar.

Dowiedz się: Jak inhalować małe dziecko? >>

Jaki inhalator dla dziecka wybrać?

Z pytaniem o to, jaki inhalator kupić warto zwrócić się do lekarza lub farmaceuty w aptece. Prawda jest jednak taka, że urządzenia kupione w sklepach on-line w niczym nie ustępują tym z apteki, a są znacznie… tańsze! Zanim dokonasz zakupu, musisz jednak wybrać właściwy model. Najważniejszym wyznacznikiem są dane techniczne inhalatora dla dzieci i niemowląt. To od nich zależy, czy zalecona przez lekarza dawka zostanie podana w całości, czy np. w 1/3! Zacznijmy od wybrania rodzaju nebulizatora.

Na jaki rodzaj nebulizatora się zdecydować?

W sklepach znajdziecie dwa rodzaje nebulizatorów: tłokowy lub ultradźwiękowy. Drugi z nich jest cichszy, ale można z jego pomocą podać tylko niektóre leki. Zapewne właśnie to jest powodem większej popularności nebulizatorów tłokowych.

Parametry techniczne

To od nich zależy, czy lek znajdzie się w najgłębszych zakamarkach oskrzeli. Dlaczego? Decydujący wpływ na to, gdzie dotrze dane lekarstwo ma wielkość cząstek, na jakie zostanie rozbite. Im mniejsze – tym więcej z nich osiądzie w dolnych drogach oddechowych (oskrzelach, oskrzelikach i pęcherzykach płucnych. Duże cząstki zatrzymają się w gardle, krtani, a nawet w nosie.

Porównaj różne modele nebulizatorów >>>>

Zanim podejmiesz decyzję, jaki inhalator dla dziecka kupić, sprawdź parametr o nazwie MMAD, który określa wielkość cząsteczek aerozolu wytworzonego z leku. Wyrażany jest w mikronach (µm). Powinnaś je odczytywać w następujący sposób:

Cząsteczki o wielkości od 10 do 7µm – mają tendencję do osiadania w nosogardzieli
Cząsteczki o wielkości od 6 do 4µm – w większości osiadają w strefie tchawicy i oskrzeli
Cząsteczki o wielkości od 3 do 1µm – osiadają w płucach i pęcherzykach płucnych
Cząsteczki o wielkości < 1µm – mogą pozostawać zawieszone w powietrzu i być wydychane

Mario La Rosa, Michele Miraglia Del Giudice, Pneumologia Pediatrica 2003; 12: 28-35

Jakie “parametry” inhalatora mają znaczenie dla dziecka?

Dane techniczne, rodzaj urządzenia – to jest bardzo ważne! Nierozstrzygnięta pozostaje jeszcze jedna kwestia: musisz namówić dziecko do korzystania z inhalatora.

W kwestii wyglądu nebulizatora możesz liczyć na to, że na pewno znajdziesz coś odpowiedniego. Małpki, krowy czy żabki rozbawią maluszka. Mojemu synkowi spodobał się samolot z ruchomym śmigłem [KLIK].

A tu kluczowe są dwa czynniki: wygląd nebulizatora dla dzieci oraz jego… głośność. Maluchy nie przepadają bowiem za zbyt głośnymi dźwiękami. Nietrudno je jednak zrozumieć: podczas choroby też na pewno nie przepadasz za szumem niemal tak głośnym jak odkurzacz. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli zastanawiasz się, jaki inhalator wybrać.

[zdjęcie główne: Pixabay]

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Inhalator dla dziecka

  1. Mi lekarz zwrócił uwagę, kiedy byłam u niego z małą, która miała zapalenie krtani, że dobrze mieć przy inhalatorze maski bez otworów, bo wtedy leki do inhalacji, które dostaliśmy, lepiej działają.

    Waga w ciąży

    Kobiece ciało po ciąży oczami taty

    Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

    Czytaj dalej →
    Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

    Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

    Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo