Jak często prać pościel, aby pozbyć się roztoczy? Raz na tydzień może nie wystarczyć

Wymieniasz pościel raz w miesiącu, a nawet rzadziej? Ten błąd może odbić się na twoim zdrowiu. Tkanina staje się bowiem pożywką dla bakterii i roztoczy. Można tego uniknąć, pamiętając o regularnym praniu.

Większość z nas zmienia codziennie nie tylko bieliznę, ale również inne części garderoby. Wrzucamy je do prania często nie ze względu na zabrudzenia, a przepocenie materiału. Z pościelą powinno być podobnie. Spędzamy w niej przeciętnie około 6-8 godzin codziennie, a więc jej wymiana powinna być równie oczywista. Nie wszyscy jednak pamiętają o regularnym praniu.

Jak często prać pościel? Raz w miesiącu to zdecydowanie za mało

Pościel ma codziennie styczność z naszym ciałem, a tym samym z potem i naskórkiem, który się na niej osadza. Te natomiast stają się idealną pożywką dla bakterii i roztoczy, co może mieć wpływ na nasze zdrowie. Jeśli kąpiel bierzemy codziennie wieczorem, wymiana pościeli raz w tygodniu jest wystarczająca. Osoby, które preferują poranne prysznice, powinny zaś prać pościel przynajmniej co cztery dni.

W jakiej temperaturze prać pościel? Zadbaj o swoje zdrowie

Chcąc pozbyć się roztoczy i bakterii z pościeli, musimy pamiętać o ustawieniu odpowiedniej temperatury. Tutaj pojawia się kolejny popularny błąd. Wiele osób pierze pościel w 40 stopniach. Najlepszą opcją będzie ustawienie dedykowanego cyklu do pościeli, jeśli nasza pralka taki posiada, lub programu minimum dwugodzinnego z temperaturą 60 stopni. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wszelkie zabrudzenia, pot, kurz czy bakterie zostaną usunięte.

W razie potrzeby do prania można dodać trochę sody oczyszczonej, która zadziała na materiał wybielająco. Dobrym rozwiązaniem będzie też dolanie octu, który zmiękczy i zdezynfekuje pościel.

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general