Jak często prać pościel, aby pozbyć się roztoczy? Raz na tydzień może nie wystarczyć

Wymieniasz pościel raz w miesiącu, a nawet rzadziej? Ten błąd może odbić się na twoim zdrowiu. Tkanina staje się bowiem pożywką dla bakterii i roztoczy. Można tego uniknąć, pamiętając o regularnym praniu.

Większość z nas zmienia codziennie nie tylko bieliznę, ale również inne części garderoby. Wrzucamy je do prania często nie ze względu na zabrudzenia, a przepocenie materiału. Z pościelą powinno być podobnie. Spędzamy w niej przeciętnie około 6-8 godzin codziennie, a więc jej wymiana powinna być równie oczywista. Nie wszyscy jednak pamiętają o regularnym praniu.

Jak często prać pościel? Raz w miesiącu to zdecydowanie za mało

Pościel ma codziennie styczność z naszym ciałem, a tym samym z potem i naskórkiem, który się na niej osadza. Te natomiast stają się idealną pożywką dla bakterii i roztoczy, co może mieć wpływ na nasze zdrowie. Jeśli kąpiel bierzemy codziennie wieczorem, wymiana pościeli raz w tygodniu jest wystarczająca. Osoby, które preferują poranne prysznice, powinny zaś prać pościel przynajmniej co cztery dni.

W jakiej temperaturze prać pościel? Zadbaj o swoje zdrowie

Chcąc pozbyć się roztoczy i bakterii z pościeli, musimy pamiętać o ustawieniu odpowiedniej temperatury. Tutaj pojawia się kolejny popularny błąd. Wiele osób pierze pościel w 40 stopniach. Najlepszą opcją będzie ustawienie dedykowanego cyklu do pościeli, jeśli nasza pralka taki posiada, lub programu minimum dwugodzinnego z temperaturą 60 stopni. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wszelkie zabrudzenia, pot, kurz czy bakterie zostaną usunięte.

W razie potrzeby do prania można dodać trochę sody oczyszczonej, która zadziała na materiał wybielająco. Dobrym rozwiązaniem będzie też dolanie octu, który zmiękczy i zdezynfekuje pościel.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo