Jak czytać rozmiary spodni?

Kiedy wprowadza się standaryzację czegokolwiek, robi się to zawsze w jednym celu. To chyba oczywiste: chcemy w ten sposób sprawić, że kiedy ja się czemuś przyglądam i odczytuję tego właściwości, na przykład mając w rękach litrową butelkę z napojem, jestem w stanie nazwać ją właśnie odnośnie do standardu, w tym wypadku objętości, i każda osoba, której o niej opowiem, będzie dokładnie wiedziała, o jakiej butelce mówię. No, może nie dokładnie o jej kształcie, kolorze i tym podobnych cechach, ale nikt nie będzie miał najmniejszych wątpliwości odnośnie jej pojemności.

Jak czytać rozmiary spodni?

Czasami jednak spotykamy się z takimi dziwnymi rzeczami, jak liczenie masy w uncjach. Nigdy do końca nie wiadomo, o którą z szeregu uncji chodzi. Taki sam zawrót głowy mamy jeśli chodzi o rozmiary spodni, z czego wiele osób zdaje sobie sprawę dopiero w chwili, kiedy dwie pary spodni o teoretycznie tym samym rozmiarze nie chcą do siebie przystawać.

Rozmiarówka spodni damskich

Rozmiarówka spodni damskich

Numeracja spodni

Wiele części naszej garderoby opisywanych jest w sposób bardzo uproszczony. Czasami rozmiary spodni też są ujęte w ten sposób, ale zdarza się to raczej rzadko. Mówię tutaj głównie o najbardziej ulubionej na naszym rynku skali od XXS do XXL, czasami z większą ilością iksów, rzadziej z jakimiś innymi dopiskami. Jest to typowy sposób podawania rozmiarów dla naszego kontynentu.

Trochę inaczej na tę kwestię zapatruje się Wielka Brytania, gdzie rozmiar jeansów zapisuje się poprzez dwie liczby, czyli na przykład 8/10 lub 12/13. Wyjątkiem są dwa najmniejsze rozmiary 00 i 0. W dość podobny sposób zapisują rozmiary Amerykanie, gdzie po prostu mamy zwykłe liczby naturalne, czasami z dodatkiem połówek. Rozumienie tych wszystkich rozmiarów zawsze trzeba odnosić do zapisu podstawowego, najbardziej zestandaryzowanego.

Rozmiarówka spodni

Najbardziej klasyczna numeracja spodni zapisywana jest poprzez symbol L/W. Ten angielski skrót oznacza odpowiednio długość i szerokość w pasie (rozmiary spodni damskich odnoszą się do talii, rozmiary spodni męskich do obwodu pasa). Jedyny realny problem z tą numeracją jest taki, że wymiary zawsze ponadawane są w calach i trzeba sobie zrobić szybkie przeliczenie na centymetry. Sama stosuję przelicznik 1 cal = 2,5 centymetra. Nie jest to idealnie dokładne, ale w zupełności wystarcza.

Sprawdź:  Kultowe Fistaszki w nowej minikolekcji Vans

Co oznacza duet WL na metce spodni?

Skrót WL na metce spodni to nic innego jak skróty anglojęzyczne. Oznaczają odpowiednio długość (lenght – L) i szerokość (W – width).
Miary te podawane są w calach, a jak już wiecie z powyższych informacji cal to około 2,5 centymetra.

W poniższej tabeli zestawiono przelicznik LW (cale) ze wzrostem i obwodem bioder (centymetry):

Rozmiary w LW, a centymetry

Jak korzystać z powyższej tabeli rozmiarów LW?
Załóżmy, że Twoje biodra mają w obwodzie 93 centymetry. W powyższej tabeli musisz odszukać liczbę najbardziej zbliżoną. W tym przypadku będzie to 92. Podobnie musisz zrobić ze wzrostem. Załóżmy, że masz 180 cm. Komórka 92/182 oznacza, że odpowiednim rozmiarem spodni dla Ciebie jest 28/34, czyli W28 L34.

Musisz pamiętać jednak, że każda firma traktuje standardowe rozmiarówki bardzo umownie. Nasze przeliczenia powinnaś traktować jako orientacyjne.

Jak dobrać rozmiar spodni?

Nie polecam przeliczania każdego rozmiaru na nasze wymiary. Znacznie lepiej jest się pomierzyć przed wyjściem na zakupy i potem tylko wykorzystywać przelicznik rozmiarów spodni. Jeśli dla przykładu kobieta posiada 91 centymetrów w biodrach i 176 centymetrów wzrostu, to nie znajdzie dla siebie idealnego rozmiaru. Będzie musiała poszukać rozmiaru najbliższego, którym jest 28/32, zapisywany też często jako W28 L32. Naszego rozmiaru oczywiście doszukujemy się w specjalnej tabelce, którą powinien dostarczyć producent ubrania, ponieważ nasz wzrost musimy odnieść do długości nogawki, co faktycznie opisuje symbol L. Długości się nie przelicza, tylko odczytuje bezpośrednio z rozpiski.

Dodaj komentarz

Chrzest
Sukienka na chrzest dla mamy
Chrzciny to wyjątkowa okazja i każdy rodzic chce, by zarówno dziecko, jak i reszta rodziny wyglądała świetnie. W przypadku ojców sytuacja jest jasna: trzeba włożyć garnitur i zawiązać krawat. Pojawia
Czytaj dalej
Przedszkole
Jak ubierać dziecko jesienią do przedszkola? 5 sprawdzonych rad
Gdy nadchodzą chłodniejsze dni, codzienne przygotowywanie malca do przedszkola bywa trudne. Trzeba wybrać odpowiednie ubrania – ciepłe, wygodne i takie, które... spodobają się dziecku. Musimy brać pod uwagę to, że
Czytaj dalej
Moda Zakupy dla niemowląt
Patrząc na nową kolekcję 5.10.15. nie zastanawiasz się “Czy kupić ubranka?” ale “A może trzecie dziecko?”
Zdarza Wam się spojrzeć na ubranka w sklepie i pomyśleć "Dlaczego moje dziecko jest już takie duże?". Ja mam tak patrząc na najnowszą kolekcję na wiosnę 2020 marki 5.10.15.! Co
Czytaj dalej
Moda
Jak wyczyścić zamszowe buty? [Domowe Sposoby]
Zamsz to materiał, który pięknie się prezentuje i jest bardzo trwały. Jednak czyszczenie butów zamszowych może przysparzać problemów. Poznaj domowe sposoby na to, aby przywrócić piękny wygląd swojej ulubionej parze
Czytaj dalej
Moda
Najładniejsze sukienki sylwestrowe 2018/2019? W tych propozycjach będziesz wyglądać obłędnie!!
Gdy jesteś tuż po porodzie i karmisz piersią, zwykła sukienka na Sylwestra prawdopodobnie nie sprosta Twoim oczekiwaniom. Konieczność zdejmowania kreacji podczas karmienia dziecka to jedno, ale problematyczne jest także dobranie
Czytaj dalej
Moda
Jak wyprać kurtkę puchową?
Kurtka puchowa to bardzo specyficzny element garderoby. Ze względu na to, iż jest wypełniona pierzem, jej waga jest niewielka. Pomimo tego, charakteryzuje się bardzo wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi i doskonale utrzymuje
Czytaj dalej