Jak czytać rozmiary spodni?

Kiedy wprowadza się standaryzację czegokolwiek, robi się to zawsze w jednym celu. To chyba oczywiste: chcemy w ten sposób sprawić, że kiedy ja się czemuś przyglądam i odczytuję tego właściwości, na przykład mając w rękach litrową butelkę z napojem, jestem w stanie nazwać ją właśnie odnośnie do standardu, w tym wypadku objętości, i każda osoba, której o niej opowiem, będzie dokładnie wiedziała, o jakiej butelce mówię. No, może nie dokładnie o jej kształcie, kolorze i tym podobnych cechach, ale nikt nie będzie miał najmniejszych wątpliwości odnośnie jej pojemności.

Czasami jednak spotykamy się z takimi dziwnymi rzeczami, jak liczenie masy w uncjach. Nigdy do końca nie wiadomo, o którą z szeregu uncji chodzi. Taki sam zawrót głowy mamy jeśli chodzi o rozmiary spodni, z czego wiele osób zdaje sobie sprawę dopiero w chwili, kiedy dwie pary spodni o teoretycznie tym samym rozmiarze nie chcą do siebie przystawać.

Rozmiarówka spodni damskich

Rozmiarówka spodni damskich

Numeracja spodni

Wiele części naszej garderoby opisywanych jest w sposób bardzo uproszczony. Czasami rozmiary spodni też są ujęte w ten sposób, ale zdarza się to raczej rzadko. Mówię tutaj głównie o najbardziej ulubionej na naszym rynku skali od XXS do XXL, czasami z większą ilością iksów, rzadziej z jakimiś innymi dopiskami. Jest to typowy sposób podawania rozmiarów dla naszego kontynentu.

Trochę inaczej na tę kwestię zapatruje się Wielka Brytania, gdzie rozmiar jeansów zapisuje się poprzez dwie liczby, czyli na przykład 8/10 lub 12/13. Wyjątkiem są dwa najmniejsze rozmiary 00 i 0. W dość podobny sposób zapisują rozmiary Amerykanie, gdzie po prostu mamy zwykłe liczby naturalne, czasami z dodatkiem połówek. Rozumienie tych wszystkich rozmiarów zawsze trzeba odnosić do zapisu podstawowego, najbardziej zestandaryzowanego.

Rozmiarówka spodni

Najbardziej klasyczna numeracja spodni zapisywana jest poprzez symbol L/W. Ten angielski skrót oznacza odpowiednio długość i szerokość w pasie (rozmiary spodni damskich odnoszą się do talii, rozmiary spodni męskich do obwodu pasa). Jedyny realny problem z tą numeracją jest taki, że wymiary zawsze ponadawane są w calach i trzeba sobie zrobić szybkie przeliczenie na centymetry. Sama stosuję przelicznik 1 cal = 2,5 centymetra. Nie jest to idealnie dokładne, ale w zupełności wystarcza.

Co oznacza duet WL na metce spodni?

Skrót WL na metce spodni to nic innego jak skróty anglojęzyczne. Oznaczają odpowiednio długość (lenght – L) i szerokość (W – width).
Miary te podawane są w calach, a jak już wiecie z powyższych informacji cal to około 2,5 centymetra.

W poniższej tabeli zestawiono przelicznik LW (cale) ze wzrostem i obwodem bioder (centymetry): Rozmiary w LW, a centymetry

Jak korzystać z powyższej tabeli rozmiarów LW?
Załóżmy, że Twoje biodra mają w obwodzie 93 centymetry. W powyższej tabeli musisz odszukać liczbę najbardziej zbliżoną. W tym przypadku będzie to 92. Podobnie musisz zrobić ze wzrostem. Załóżmy, że masz 180 cm. Komórka 92/182 oznacza, że odpowiednim rozmiarem spodni dla Ciebie jest 28/34, czyli W28 L34.

Musisz pamiętać jednak, że każda firma traktuje standardowe rozmiarówki bardzo umownie. Nasze przeliczenia powinnaś traktować jako orientacyjne.

Jak dobrać rozmiar spodni?

Nie polecam przeliczania każdego rozmiaru na nasze wymiary. Znacznie lepiej jest się pomierzyć przed wyjściem na zakupy i potem tylko wykorzystywać przelicznik rozmiarów spodni. Jeśli dla przykładu kobieta posiada 91 centymetrów w biodrach i 176 centymetrów wzrostu, to nie znajdzie dla siebie idealnego rozmiaru. Będzie musiała poszukać rozmiaru najbliższego, którym jest 28/32, zapisywany też często jako W28 L32. Naszego rozmiaru oczywiście doszukujemy się w specjalnej tabelce, którą powinien dostarczyć producent ubrania, ponieważ nasz wzrost musimy odnieść do długości nogawki, co faktycznie opisuje symbol L. Długości się nie przelicza, tylko odczytuje bezpośrednio z rozpiski.

Dodaj komentarz

Moda

Sposób na wychodzący puch z kurtki

Puchowa kurtka to prawdziwe błogosławieństwo w mroźny dzień. Jest niezastąpiona, gdy temperatura spadnie sporo poniżej zera. Naturalny puch zapewnia świetną izolację termalną. Dzięki swojej trójwymiarowej strukturze zatrzymuje powietrze, przez co doskonale...

Czytaj dalej →
Moda, Zakupy

Tiul i krata wracają do szkoły!

Pierwszy dzień szkoły to ekscytujący moment. Wracamy do przyjaciół ze szkolnej ławki albo poznajemy nowych. Przez dwa miesiące wakacji każdy z nas trochę się zmienił – urośliśmy, może mamy nowe...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo