Jak dobrać sukienkę do figury?

Szukając sukienki na wesele bądź sukni ślubnej często kierujemy się wyobrażeniami zaczerpniętymi z reklam lub gazet oraz własnym gustem. Zbyt rzadko zwracamy uwagę na to, by dobrać sukienkę do figury. Dzięki temu podkreślamy własne zalety i ukrywamy niedociągnięcia.

Styliści rozróżniają wiele rodzajów sylwetek. Najczęściej dopasowanie siebie do jednej z nich przysparza nam wielu problemów. Niezastąpiony jest centymetr i duży dystans. W naszych poszukiwaniach idealnej sukienki będziemy się więc kierować nie typami sylwetek, a cechami figury, które chcemy ukryć bądź wyeksponować. Dzięki temu każda z Was powinna umieć dobrać ubrania do figury.

Szerokie ramiona i ręce

Szerokie ramiona i nieco zbyt pulchne ręce ukryjesz stosując sukienki lub bluzki z szerokimi ramiączkami i dekoltem w literę V, który optycznie wydłuży ten obszar. Pomocne okażą się rękawki. Powinny mieć stosunkowo prosty krój. Unikaj w tym obszarze falban, poduszek oraz szerokich, bufiastych rękawów.

Jeśli Twój dekolt i ramiona to obszar, z którego jesteś szczególnie dumna i lubisz się nim chwalić wybierz cienkie ramiączka bądź sukienki w stylu empire. Pięknie wyeksponują ramiona i szyję.

Zbyt duży/mały biust

Kobiety dzielą się na te, które uważają, że ich biust jest zbyt mały lub zbyt duży i w każdym wypadku bywają z tego powodu niezadowolone. Posiadaczki dużych piersi powinny wybierać dekolty z wycięciem w kształcie litery V. To dla nich stworzono suknie z dekoltami sięgającymi niemalże pępka. Na bujnym biuście nie sprawdzą się poziome przeszycia, wzory, a falbany będą wyglądały karykaturalnie. Najbezpieczniej zastąpić je prostymi krojami i ewentualnie poziomymi wzorami.

Jeśli wiele byś dała za to, by optycznie powiększyć mały biust, wybieraj dekolty w literkę “U”. W tym miejscu mogą się również znaleźć duże, np. kwiatowe aplikacje oraz falbany. Jasne kolory powiększają optycznie obszar, na którym są zastosowane. Przykład. Sukienka z białą górą i ciemną spódnicą powiększy optycznie biust i pomniejszy biodra.

Wcięcie w talii

Większość z nas marzy o tym, by dzięki odpowiednio dobranej sukience podkreślić wcięcie w talii. Uda się to tylko w tych krojach, które przylegają w okolicy brzucha. Bardzo często ubrania mają zaznaczoną talię poziomym przeszyciem, wzorem lub odmiennym kolorem materiału. Mierząc kreację zwracaj uwagę, w którym miejscu je umieszczono. Większość marek odzieżowych ustala, że np. szyje dla pań o wzroście 170 cm. Jeśli nie wpiszesz się w modelową figurę dla której szyto i talia zostanie zaznaczona zbyt nisko lub zbyt wysoko, zaburzysz proporcję swojej sylwetki.

Osoby puszyste najłatwiej zaznaczą talię poprzez zastosowanie na bokach sukienki wstawek z materiałów w odmiennym niż cała sukienka kolorze.

Należysz do grupy pań, których talia jest nieproporcjonalnie wąska w stosunku do bioder i biustu? Powinnaś więc wybrać sukienkę odcinaną pod biustem lub proste pudełkowe fasony. Tego typu kroje zrównoważą nieproporcjonalność sylwetki.

Zbyt wąskie/zbyt szerokie biodra

Lekarstwem na oba rodzaje figury jest sukienka o kroju litery A bądź sukienka bombka. Obydwa kroje skrzętnie ukrywają okolicę bioder nadając im właściwe proporcje.

Nogi

Nogi przysparzają nam nie mniej zmartwień co biust. Uważamy je za zbyt krótkie lub długie, grube albo nazbyt chude. Wystarczy jednak trzymać się kilku zasad, by podkreślić ich najpiękniejsze cechy. Sukienki kończące się w połowie łydki skracają nogi. Im wyżej nad kolanem wypada rąbek kreacji, tym nogi wydają się dłuższe. Lepiej natomiast, by sukienka nie sięgała dokładnie do kolan. Warto wybrać model kończący się tuż nad lub pod kolanem.

Na to, czy nasze nogi są postrzegane jako grube czy krótkie wpływa miejsce, do którego sięga spódnica. Nigdy nie powinien to być najgrubszy obszar nogi.

Szpilki to magiczne obuwie, które potrafi wysmuklić i wydłużyć nogę. Niewiele z nas dobiera je prawidłowo do swojej figury. Grube słupki sprawdzą się przy masywnych nogach lub u osób puszystych. Bardzo cienkie spileczki będą odpowiednie dla osób o chudych nogach. Nie bez znaczenia jest też rodzaj czubka: długi w szpic zdecydowanie wydłuży i wysmukli nogę.

Jaka sukienka do jakiej figury?

Najbardziej uniwersalnym krojem sukienki jest fason w literę A. Podkreśla kobiecą sylwetkę, modeluje talię i ukrywa zbyt szerokie lub zbyt wąskie biodra. Podobnie działają sukienki bombki.

Jeśli nie posiadasz idealnej figury zrezygnuj z sukienek etui. Podkreślą każdą niedoskonałość i uwidocznią nawet delikatnie wystający brzuszek.

Ostatnio dużą popularnością cieszą się proste sukienki o pudełkowym kroju. Bardzo często projektanci i sklepy proponują je w nasyconych kolorach. Taki krój pomoże ukryć ewentualne nadmiary kilogramów, ale nie licz na to, że ładne wymodeluje figurę. Sprawdzi się natomiast u osób ze znaczącą nadwagą. Osobą, która upodobała sobie pudełkowe sukienki jest Magda Gessler. Na jej przykładzie możesz zobaczyć, że ten krój idealnie ukrywa wszelkie mankamenty sylwetki.

Figura klepsydry, która jest uważana za najbardziej zbliżoną do ideału występuje niezwykle rzadko. Szukając sukienki dążymy do tego, by się do niej zbliżyć i wymodelować sylwetkę tak, by wydawała się jak najbardziej proporcjonalna. Podczas przymiarek kieruj się powyższymi zasadami, a powinno Ci się to udać idealnie dobrać sukienkę do figury.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo