Jak obliczyć termin porodu? Mamy niezawodny sposób na określenie, kiedy dziecko przyjdzie na świat!

Przewidywany termin porodu określa lekarz specjalizujący się w ginekologii i położnictwie. Zazwyczaj dokonuje tej czynności już na pierwszej wizycie po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego oraz potwierdzeniu ciąży.

Jak obliczyć termin porodu? Mamy niezawodny sposób na określenie, kiedy dziecko przyjdzie na świat!

Jak obliczyć termin porodu?

Wiele przyszłych mam i ojców zastanawia się się nad tym, jak obliczyć termin porodu. Można tego dokonać w różnoraki sposób. Jednym z nich jest kalkulator tygodnia ciąży. Istnieją również inne metody, do jakich należy obliczanie daty na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki, odczuwania pierwszych ruchów płodu, daty zapłodnienia, a także przygotowanych wzorów oraz tabel. Kalkulator ciąży jest zatem jednym z kilku opcji, którą można wybrać, aby oszacować termin porodu.

Ciekawostką jest fakt, że Polki zazwyczaj rodzą dzieci w lipcu, sierpniu oraz we wrześniu. Dużo mniejsza liczba dzieci przychodzi na świat późną jesienią lub zimową porą roku. Taki stan rzeczy wynika głównie z tego, że rodzice planują, aby dziecko urodziło się latem, ponieważ warunki panujące wówczas na dworze pozwalają na to, aby ich pociecha spędzała więcej czasu na świeżym powietrzu. Innym czynnikiem może być również fakt, że zimowa pora sprzyja kontaktom międzyludzkim, w efekcie których rodzice mogą spodziewać się dziecka w letniej porze roku.

Ile tygodni trwa ciąża?

Przeważnie przyszli rodzice, zastanawiając się nad tym, w jaki sposób obliczyć termin porodu, myślą także o tym, ile tygodni trwa ciąża, a także który to tydzień ciąży przypada w danym czasie. Kobieta w tak zwanym stanie błogosławionym jest 9 miesięcy, czyli w przybliżeniu 40 tygodni. Średnio długość trwania ciąży wynosi 267 dni – 38 tygodni. Nieścisłości w ustaleniu prawidłowej daty wynikają z tego, że nie w każdym przypadku można dokładnie określić moment poczęcia.

Medycznie właściwy termin porodu określa się jako PTP – przewidywany termin porodu. Data jest wyznaczana zgodnie z regułą Naegelego – to znany kalkulator ciąży i porodu. Dzięki niemu można tydzień ciąży według daty porodu. Obliczanie tygodnia ciąży jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu można uzyskać informacje dotyczące rozwoju dziecka w łonie, a także skontrolować czy zostały wykonane wszystkie badania adekwatne na dany okres ciąży. Zatem nie czekaj, tylko jak najszybciej oblicz termin porodu!

Kiedy zaszłam w ciążę? Podpowie kalkulator!

Aby kobieta odpowiedziała sobie na pytanie: “kiedy zaszłam w ciążę?”, może spróbować dokonać obliczeń za pomocą takiego narzędzia jak kalkulator. Przeważnie zostaje on zaprogramowany zgodnie z regułą Naegelego. Ważna w tym przypadku jest ostatnia miesiączka. Termin przyjścia dziecka na świat oblicza się poprzez liczenie czasu trwania ciąży od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Ta reguła sprawdza się wówczas, gdy kobieta ma regularne cykle miesiączkowe.

Przed wykorzystaniem metody Naegelego należy założyć, że owulacja nastąpiła 14 dnia cyklu, długość jego trwania to 28 dni, a czas trwania ciąży będzie oszacowany na 40 tygodni. Data zapłodnienia nie może być jednoznacznie wyznaczona. Moment ten mógł nastąpić po owulacji. Z tego powodu dnia, w którym nastąpiło zapłodnienie ani dni płodnych nie przyjmuje się jako początek ciąży. Dlatego nie można ostatecznie odpowiedzieć sobie na pytanie: kiedy zaszłam w ciążę? Ogólnie domniema się, że wówczas, gdy przez dłuższy czas nie pojawia się miesiączka, kobieta od 4 tygodni może być w ciąży.

Zobacz: Pierwsze objawy ciąży

Data porodu – w jaki sposób można ją wyznaczyć?

Obliczanie terminu porodu na podstawie reguły Naegelego polega na określeniu pierwszego dnia ostatniej miesiączki, dodaniu do tej daty 7 dni, odjęciu 3 miesięcy i dodaniu 1 roku. Przykładowo: 17.01.2019 + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = 24 października 2020 roku. Data porodu powinna być bliska wyznaczeniu jej za pomocą tej metody, jeśli okres pojawia się u danej kobiety regularnie, czyli co 28 dni. W przypadku, gdy cykle są dłuższe, możliwe że poród nastąpi po wyznaczonym terminie bądź dziecko przyjdzie na świat wcześniej. Dlatego oblicz datę porodu, aby zorientować się, kiedy mogłabyś spodziewać się rozwiązania.

Termin porodu nie jest wyznaczany od dnia zapłodnienia, ponieważ trudno precyzyjnie określić, kiedy zapłodnienie miało miejsce. Jednakże istnieją objawy, które wskazują na tydzień ciąży, w którym jest kobieta. Należą do nich:

  • ruchy płodu – przy pierwszym dziecku od około 20. do 22. tygodnia, a podczas kolejnych ciąż od 16. do 18. tygodnia,
  • rozpulchnienie szyjki macicy od 2. do 8. tygodnia po zapłodnieniu,
  • wysokość dna macicy dosięga pępka (około 24. tygodnia),
  • słyszalna czynność serca płodu – podczas zastosowania stetoskopu lekarskiego – od 18. do 22. tygodnia, a podczas wykorzystania do tego celu aparatu Dopplera – od 10. do 12. tygodnia.

Należy jednak pamiętać, że odczuwanie ruchów płodu, które dawniej było jedną z popularnych metod przewidywania daty narodzin dziecka, do końca się nie sprawdza. Od momentu odczuwania pierwszych ruchów płodu trzeba doliczyć 20 tygodni, gdy kobieta rodzi po raz pierwszy, a 22 tygodnie powinny dodać wieloródki. Takie wyliczenie nie jest jednak dokładne. Może ewentualnie służyć do potwierdzenia wyznaczonej daty na podstawie innej metody. Dzieje się tak, ponieważ panie, które spodziewają się kolejnego dziecka często odczuwają ruchy płodu już pod koniec 16. tygodnia ciąży. Natomiast kobiety, jakie zostaną matkami po raz pierwszy, zazwyczaj nie umieją określić daty wystąpienia pierwszych ruchów dziecka.

Poród po terminie

Poród po terminie jest częstym zjawiskiem, więc nie należy panikować, gdy takie okoliczności wystąpią. Obliczanie daty porodu jest bardzo potrzebne, lecz nie zawsze dziecko przyjdzie na świat w wyznaczonym dniu. Nie jest niepokojące, kiedy termin tego ważnego wydarzenia, jakim jest poród przypadnie 2 tygodnie wcześniej bądź 2 tygodnie później. Kobiety u których dzień porodu przesuwa się w czasie powinny być pod stałą opieką lekarza. W wielu przypadkach odczuwalne będzie zmęczenie oraz ociężałość. Jednak można zachęcić dziecko do aktywności po terminie porodu dzięki skorzystaniu z takich zaleceń:

  • długa kąpiel – sprzyja łagodzeniu emocji, relaksuje, zmniejsza strach wynikający z myślenia o przebiegu porodu. W wielu przypadkach czynniki emocjonalne są przyczyną opóźnienia rozwiązania bądź są jednym z elementów, które wpływają na taki stan rzeczy,
  • lekka aktywność fizyczna, na przykład długie spacery, gimnastyka. Należy wybrać czynność, którą lubi się wykonywać, aby sprawiała ona przyjemność. Niedozwolone są bardzo ciężkie ćwiczenia czy dźwiganie toreb,
  • lewatywa bądź poranne wypicie łyżeczki oleju rycynowego, powtórzone po godzinie – w przypadku tej pierwszej metody należy zapytać lekarza bądź położną o to czy możemy z niej skorzystać w swoim przypadku. Oczyszczenie dolnego odcinka przewodu pokarmowego sprawi, że główka dziecka będzie miała więcej miejsca oraz zabieg ten działa naskurczowo,
  • intymne zbliżenia – wzmagają się wówczas skurcze macicy w wyniku uwalniania się powodującego je hormonu – oksytocyny. Działa tak również stymulacja piersi. Natomiast nasienie zawiera prostaglandyny, które sprzyjają dojrzewaniu szyjki macicy,
  • wywar z liści malin – nie zawsze jest w stanie w dużym stopniu pomóc, ale niekiedy może sprawić, że dojdzie do przekrwienia miednicy mniejszej i pobudzenia do porodu. Herbata z malin poprawia też nastrój ciężarnej kobiety.

O tym, jak wyliczyć termin porodu już wiemy, ale pamiętajmy, że wyznaczony na podstawie daty ostatniej miesiączki może być błędny. Dużo większą wartość ma termin porodu wg USG. Kobieta zostaje poddana pierwszemu takiemu badaniu około 7.-8. tygodnia ciąży. Lekarz dokonuje pomiaru pęcherzyka ciążowego oraz bada wielkość dziecka, czyli CRL – długość ciemieniowo-siedzeniową. Badanie należy do wiarygodnych, gdy zostało przeprowadzone we wczesnej ciąży. W kolejnych miesiącach na wielkość dziecka wpływają też inne czynniki, na przykład geny. Termin porodu z USG jest ustalany dzięki obliczeniom wykonanym na podstawie informacji uzyskanych podczas badania.

Zobacz też:

Te 5 rzeczy warto zrobić przed porodem!

Kiedy wybrać położną do porodu?

Dodaj komentarz

Zdrowie w ciąży
Gorączka w ciąży: od ilu stopni mówi się o podwyższonej temperaturze w ciąży?
Nieznacznie podwyższona temperatura ciała na początku ciąży jest stanem fizjologicznym, natomiast gorączka w ciąży jest powodem do niepokoju. Najczęściej jej przyczyną jest infekcja lub toczący się w organizmie proces zapalny.
Czytaj dalej
500+
500+: Coraz więcej rodziców nie dostaje pieniędzy na czas! Skąd problemy z wypłatą 500+?
500+ nie zawsze jest wypłacane na czas, a w niektórych wypadkach urzędy zwlekają z rozpatrzeniem wniosków nawet kilka miesięcy. Problemy dotyczą przede wszystkim jednego rodzaju wniosków o 500+. Urzędy w
Czytaj dalej
Noworodek Poród
Niedotlenienie okołoporodowe. Czy wiesz, jakie konsekwencje może mieć dla dziecka?
Każda przyszła mama odczuwa stres i niepokój narastający wraz ze zbliżającym się terminem porodu. Boimy się nie tylko o sam jego przebieg, ale przede wszystkim o życie i zdrowie naszego
Czytaj dalej
Znieczulenie przy porodzie
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć
Znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie? Konieczność. Tak myśli większość z nas, zanim zajdzie w ciążę. Podczas 9 miesięcy zmienia się jednak wiele - przede wszystkim nasza wiedza o dostępności znieczulenia w
Czytaj dalej
Poród
Tokofobia. Czy da się zwalczyć paniczny strach przed porodem?
Jest zupełnie naturalne to, iż kobiety w ciąży lub przed ciążą, mają szereg obaw, dotyczących tego, jak przebiegnie ich ciąża, czy urodzą zdrowe dziecko, jak wygląda poród oraz czy podołają
Czytaj dalej
Znieczulenie przy porodzie
Znieczulenie podpajęczynówkowe: jak działa, kiedy się je wykonuje i czy powoduje powikłania?
Znieczulenie podpajęczynówkowe jest jednym z rodzajów znieczulenia miejscowego. Oznacza to, że powoduje całkowicie odwracalne przerwanie przewodnictwa nerwowego w danej okolicy ciała. Środki znieczulające podaje się do płynu mózgowo-rdzeniowego przy pomocy
Czytaj dalej
Objawy porodu Dolegliwości w ciąży
Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?
Plamienie pod koniec ciąży najczęściej nie jest powiązane z żadnymi komplikacjami. Mimo to, przyszłe mamy - szczególnie, jeśli są w ciąży po raz pierwszy - mogą obawiać się o zdrowie
Czytaj dalej
Wyprawka do porodu
Wyprawka dla noworodka i mamy do szpitala: lista niezbędnych rzeczy
Wyprawka dla noworodka i mamy do szpitala Pisałem już o tym kto powinien przygotować szpitalną wyprawkę. Jeśli jeszcze nie czytałaś/eś tego wpisu, koniecznie nadrób zaległości. Być może dzięki temu unikniesz naszych błędów
Czytaj dalej
Zdrowie rodziców Cesarskie cięcie
Zrosty po cesarce [przyczyny, leczenie i skutki]
Zrosty po cesarskim cięciu powstają na skutek nieprawidłowego zrośnięcia się rany. Mogą być przyczyną występowania nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak: ból brzucha, dyskomfort w trakcie stosunku, zaparcia, a niekiedy także problemy
Czytaj dalej
Wyprawka do porodu
Podkłady poporodowe: Jakie wybrać? Jak ich używać?
Podkłady poporodowe przeznaczone są dla kobiet, które znajdują się w okresie połogu. To po prostu większe podpaski, które mają za zadanie wchłanianie odchodów połogowych. Jakie są najlepsze? Czym się od
Czytaj dalej