Jak powinna wyglądać przestrzeń, w której dzieci spożywają posiłki?
Stół, który zapewnia odpowiednią ilość miejsca, wygodne krzesła, kolorowe ściany czy wielkość pomieszczenia mają znaczenie na to, jak spożywamy posiłki. Pomieszczenie, które jest odpowiednio zaprojektowane ma też wpływ na to, jaki mamy apetyt i samopoczucie.

Przestrzenie użytkowe do spożywania posiłków, które są dedykowane dzieciom, powinny być odpowiednio zaplanowane i urządzone. W szkolnej stołówce najmłodsi spożywają nawet 2-3 posiłki w ciągu dnia. Jak urządzić przestrzeń, aby zadowolone były nawet największe niejadki? Opowie Maria Kowalewska, dyrektorka ds. edukacji i komunikacji z Federacji Polskich Banków Żywności, partnera społecznego programu „Extra Szkolna Stołówka”.
Energetyczne barwy
Barwy, które nas otaczają, mają wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale też na apetyt. Jasne barwy sprawiają, że jesteśmy zadowoleni i radośni, a czerwony dodaje nam energii. W pomieszczeniach, w których są spożywane posiłki – na stołówkach, w jadalniach, powinny dominować odcienie żółtego, pomarańczowego i czerwonego. Najbardziej niepolecane są barwy chłodne, na przykład niebieski. Warto też zadbać o odpowiednie doświetlenie pomieszczeń i obecność światła dziennego.
Funkcjonalność i bezpieczeństwo w przestrzeni
Pomieszczenia, gdzie dzieci spożywają posiłki, powinny być wcześniej odpowiednio rozplanowane. W przestrzeni najmłodsi mają czuć się swobodnie, komfortowo i bezpiecznie. Z drugiej strony te miejsca muszą być niezwykle komfortowe. W szkołach to dzieci są głównymi użytkownikami tej przestrzeni i to z myślą o nich, powinna ona być zaplanowana:
- W pomieszczeniu należy unikać elementów, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie, na przykład ostre przedmioty czy ostre kanty stołów.
- Im większa przestrzeń na osobę, tym lepiej – zmniejszy to poziom hałasu na szkolnej stołówce.
- Stoły i krzesła powinny być dostosowane do wieku dzieci, dodatkowo na ladzie powinna znaleźć się odpowiednia ilość miejsca – tak aby zmieścić tacę z obiadem.
- Między stołami należy zachować odpowiednią ilość miejsca, by mogli oni spożywać posiłki przy sąsiednich stołach. Ułatwi to też nawiązywanie nowych przyjaźni.
- W miejscu spożywania posiłków musi być zapewniony dostęp do bieżącej wody – pozwoli to zadbać o higienę rąk.
- Najmłodsi powinni mieć dostęp do tac i sztućców dostosowanych do ich wieku.
- W miejscu spożywania posiłku znajduje się też osobny kąt, który jest wyposażony w wygodne kanapy, gdzie dzieci odpoczną po spożyciu posiłku i będą mogły poczekać na koleżanki i kolegów.
Kolorowe dodatki
Dzieci są wzrokowcami, dlatego najlepiej postawić na kolorowe dodatki, a dekoracje zainstalować na wysokości wzroku najmłodszych. Wszystko należy zrobić z umiarem, aby nie powodować nadmiaru bodźców. Istotne są też naczynia, w jakich podaje się posiłki, wielokolorowe talerze, sztućce i kubki dodadzą uroku.
W miejscach publicznych
W czasie rodzinnego obiadu miejsce, w którym spożywamy posiłki też ma znaczenie. Najlepiej jest wybierać lokale z dużą przestrzenią i bez dodatkowych utrudnień, takich jak na przykład schody. Ważne, aby były one jasne, kolorowe, a meble dostosowane do wizyty z dziećmi. Świetnie, jeśli w środku znajduje się kącik dla najmłodszych. Dobrze zorganizowana przestrzeń sprawi, że nawet największe niejadki zasiądą do stołu!
_______ Regulamin programu znajduje się na www.extrastolowki.pl.
„Extra Szkolna Stołówka” to program edukacyjny dedykowany dla szkół podstawowych, którego partnerem społecznym jest Federacja Polskich Banków Żywności. Jego celem jest polepszenie warunków, w jakich dzieci w szkołach spożywają posiłki, oraz edukacja w zakresie właściwego gospodarowania żywnością. Każda szkoła zarejestrowana na stronie www.extrastolowki.pl otrzyma materiały edukacyjne w formie elektronicznej oraz scenariusz prowadzenia lekcji dla nauczycieli, przygotowane przez ekspertów Federacji Polskich Banków Żywności. Programowi towarzyszy konkurs skierowany do szkół podstawowych, dzięki któremu zostanie wyłonionych 5 placówek, które wygrają remont stołówki o 30 000 zł. Rejestracji może dokonać dyrektor placówki lub inna osoba dorosła za jego zgodą, w okresie od 2 stycznia 2017 r. do 31 maja 2017 r. Inicjatorem programu jest marka Delma.
Piękny wiersz dla syna. Te utwory będą idealne na Dzień Dziecka!
Co wybierzesz: nowy bon turystyczny czy 500 plus?Kontrowersyjny pomysł ministra
Ten jeden sposób na przechowywanie rosołu pozwoli Ci cieszyć się jego świeżością nawet przez tydzień
Chcesz zostać chrzestnym? Bierzmowanie i spowiedź to dopiero początek! Przygotuj się na niewygodne pytania od księdza
Jaki prezent na zakończenie roku szkolnego dla nauczyciela? Tego nie lubią dostawać. “Bezsensowny wydatek”
Pozdrowienia na Dzień Dziecka, aby dobrze zacząć świętowanie!
- Rodzice.pl
- Starsze dziecko
- Edukacja i psychologia
- Jak powinna wyglądać przestrzeń, w której dzieci spożywają posiłki?
Pchacz czy chodzik?
Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...
Czytaj dalej →Błogosławieństwo rodziców
Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...
Czytaj dalej →Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?
Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...
Czytaj dalej →- Wynik cytologii, bo do końca go nie rozumiem... - Forum 2023
- "Byłam" u wróżki!!! Czy wierzycie w coś takiego? - Forum 2023
- Dziecko nie chce jeździć w foteliku, pomocy!! - Forum 2023
- Szukam inspiracji - festyn - Forum 2023
- Tabletki na odchudzanie - Forum 2023
- Totalna wyprzedaż w H&M, kiedy? - Forum 2023
- jak się zaczął Wasz poród?? - Forum 2023
- 50. rocznica ślubu - co na prezent? - Forum 2023
- Jak wyczyścić spód patelni? Wypróbuj trik z ręcznikiem papierowym. Jest niezawodny
- Życzenia na Dzień Dziecka dla dorosłych dzieci - zabawne, rymowane, krótkie i piękne
- Niedoprawiony rosół? Zapomnij o Maggi! Sięgnij po ten popularny składnik, doda smaku i jest o wiele zdrowszy
- Mleko i woda to przeżytek. Zamocz w tym śledzie. Goście będą błagać cię o przepis
- Zapomnij o mleku. Dodaj do naleśników szklankę tego produktu. Ciasto będzie puszyste jak chmurka
- Lepszych schabowych nie zrobi nawet Gessler! Wymocz w tym kotlety. Będą rozpływać się w ustach
- Leśnik pokazał "sprawdzony środek do usuwania kleszczy". Kosztuje tylko 5 zł
- Zapomnij o soli! Dodaj to do wody podczas gotowania ziemniaków. Lepszych nigdy nie jadłaś
- Mądre życzenia dla dziecka na Dzień Dziecka, urodziny i inne ważne okazje. Wyjątkowe słowa, które inspirują
- Niepowtarzalne i wzruszające życzenia dla dziecka. Te urocze słowa będą idealne na 1 czerwca!