Jak pozbyć się rybików z łazienki? Poznaj sprawdzone i skuteczne metody

Rybiki nie są zbyt mile widzianymi gośćmi naszych łazienkach. Te małe, srebrzyste insekty, choć niegroźne, to mogą budzić pewien dyskomfort, a spotkanie ich może wywoływać obrzydzenia. Ich widok jest jaszcze bardziej niepokojący, kiedy uświadomimy sobie, że mogą poruszać się po różnych powierzchniach i przedmiotach przeznaczonych do higieny osobistej. Jak pozbyć się rybików z łazienki?

Jak pozbyć się rybików z łazienki?

Rybiki cukrowe to małe, srebrne robaki z czułkami, które wędrują bardzo szybko po różnych powierzchniach, a ich ruch przypomina zwinną rybkę. Choć często wywołują wstręt, a nawet niepokój, to w rzeczywistości zupełnie nie są szkodliwe ani groźne dla człowieka. Nie przenoszą zarazków czy bakterii, nigdy nie atakują również ludzi, raczej bardzo szybko przed nimi uciekają i chowają się w zakamarkach.

Robaki najczęściej spotyka się w łazience, gdzie panują dla nich sprzyjające warunki do życia. Przede wszystkim jest tam wilgotno i zwykle większości domów panuje tam półmrok. Rybiki żywią się resztkami jedzenia, a także papierem. Ich pojawienie się wcale nie musi oznaczać, że wnętrze jest zaniedbane czy brudne. Robaczki mogą zamieszkać nawet w najbardziej wysprzątanym mieszkaniu.

Jeśli jednak mimo wszystko chcemy pozbyć się rybików z naszej łazienki, można mapkę postaci pojemnika z cukrem, który bardzo lubią. Można także spróbować je odstraszyć, wykorzystując ostre i intensywne zapachy, na przykład sok z cytryny czy lawenda suszone. W sklepach chemią gospodarczą i w niektórych drogeriach można z kolei kupić specjalne preparaty na rybiki, które wykazują się dużą skutecznością. Trzeba jednak pamiętać, aby koniecznie postępować zgodnie z instrukcją i zachować szczególna ostrożność. Sklepowe preparaty mogą być bowiem niebezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych.

Zobacz: Jak pozbyć się mchu z trawnika? Wysyp to na trawę. Trikiem za grosze rozwiążesz kłopot na długo

Domestos na rybiki?

Zamiast intensywnych zapachów do odstraszenia rybików można wykorzystać także używane na co dzień środki chemiczne, zawierające chlor, takie jak na przykład popularny Domestos. Jeśli mamy pewność, że nie zniszczy on podłogi (jeśli jest wykonana z gresu), to możemy niewielką ilość rozprowadzić w kątach łazienki. Lepiej jednak zachować ostrożność i nie robić tego w domu, gdzie przebywają małe dzieci, które mogłyby dotknąć preparatu, a potem wsadzić rękę do buzi.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo