Jak rozpoznać małego geniusza? 4 oznaki, że dziecko jest nad wyraz inteligentne

Dzieci różnią się od siebie, każde z nich posiada inne zainteresowania, umiejętności czy zdolności. Niektóre mogą posiadać smykałkę do sportu, inne artystyczną duszę, a jeszcze inne cechować się ponadprzeciętną inteligencją. Wszystkie dzieci rozwijają się w swoim tempie i jest to oczywiste i naturalne, istnieje jednak grupa młodych ludzi, która zdecydowanie szybciej rozwija w sobie umiejętności związane z logicznym myśleniem. Jeśli posiadamy w domu małego geniusza, warto pomóc mu w jego rozwoju. Podpowiadamy, jakie cechy dziecka mogą świadczyć o jego ponadprzeciętnej inteligencji oraz jak je rozpoznać.

Ponadprzeciętna niezależność i chęć zabawy samemu

Twoje dziecko chce robić wszystko samo i nie potrzebuje Twojej pomocy? Tyczy się to zarówno tak prozaicznych rzeczy, jak zawiązywanie butów, ale również samodzielnego rozwiązywania pracy domowej czy innych problemów? Cecha ta może świadczyć o ponadprzeciętnej inteligencji. Dzieci o tych cechach cenią swoją niezależność i wolą rozwiązywać problemy i stawiać czoła zadaniom samemu, niż z pomocą rodziców czy nauczycieli. Cechuje je przy tym twórczość i zadaniowość, jednak niepowodzenie może wywoływać frustrację. 

Dodatkowo, mali geniusze często wolą bawić się samemu, niż w grupie rówieśników. Z czego to wynika? Z rozbudowanej wyobraźni która sprawia, że nie potrzebują oni towarzystwa. W ich głowie powstaje szereg pomysłów i zabaw, które sprawiają, że nie potrafią się nudzić. Inteligentne dzieci mogą również preferować spędzanie czasu z dorosłymi, niż z innymi dziećmi. 

Zobacz: Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Krótkie, zabawne, łatwe i trudne.

Zainteresowanie wszystkim, co dzieje się dookoła

Jeśli musisz odpowiadać dziennie na setki pytań dotyczące najróżniejszych rzeczy, a Twoje dziecko jest zainteresowane dosłownie wszystkim, może to świadczyć o jego ponadprzeciętnej inteligencji. Mały geniusz gdy zainteresuje się jakimś zagadnieniem będzie pytał, czytał i wyszukiwał informacji na jego temat tak długo, aż w końcu zaspokoi swoją ciekawość. Dzieci wyróżniające się tą cechą są niezwykle wytrwałe i dążą do celu, jakim jest poznanie wiedzy. 

Choć koncepcja poznawczego rozwoju jest naturalna i występuje praktycznie u wszystkich dzieci, u tych szczególnie inteligentnych jest ona zdecydowanie bardziej nasilona, dodatkowo dotyka głębszych problemów, niż w pytaniach standardowych dzieci. Jeśli Twoje dziecko zadaje pytania, na które sam masz problem odpowiedzieć, może to świadczyć o jego ponadprzeciętnej inteligencji. 

Twoje dziecko pamięta prawie o wszystkim

Dobra pamięć jest niezwykle przydatna nie tylko w trakcie nauki, ale również podczas codziennych czynności związanych z obowiązkami domowymi czy rodzinnymi. Jeśli Twoje dziecko pamięta praktycznie wszystko, a dodatkowo niejednokrotnie zdarzyło mu się przypominać Tobie o ważnych kwestiach, może to świadczyć o jego ponadprzeciętnej inteligencji. Cecha ta pozwala mu na zapamiętywanie dużo większej ilości wiedzy, co z kolei sprawia, że dużo łatwiej niż innym dzieciom przychodzi mu nauka. Młodzi geniusze mogą jednak często mieć problemy z koncentracją podczas zajęć, ponieważ szybciej niż rówieśnicy zapamiętują informacje, przez co lekcja z czasem zaczyna być dla nich nudna i szukają innych rozrywek. Jeśli nauczyciele zwracają uwagę na nieprawidłowe zachowanie Twojego dziecka podczas zajęć, a mimo to z wszystkich sprawdzianów dostaje ono najlepsze oceny, może to świadczyć o jego szybkim przyswajaniu informacji. 

Sprawdź: Trwa sezon na szkolne wycieczki. To właśnie tu koniecznie musisz przyjechać w tym roku!

Wysoka wrażliwość

Inteligentne dzieci są również często dużo bardziej wrażliwe. Wynika to z wysokiej świadomości swoich uczuć oraz uczuć innych osób. Dzieci z tej grupy cechują się dużą empatią i jest w nich dużo buntu dotyczącego krzywdy innych osób, są także zdecydowanie bardziej tolerancyjne, niż inne dzieci. Nie wyśmiewają się z wyróżniających się rówieśników a wręcz przeciwnie, próbują poznać ich i zaprzyjaźnić się z nimi. Wysoka wrażliwość tyczy się nie tylko sfery emocjonalnej, ale również i fizycznej. Dzieci te nie tolerują szorstkich ubrań, takich jak swetry, nie są w stanie również znieść znajdujących się po wewnętrznej stronie ubrań metek. 

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo