Jak rozwija się dziecko w 3 trymestrze ciąży?

III trymestr ciąży oznacza, że narodziny dziecka zbliżają się wielkimi krokami. Maluszek w twoim brzuchu intensywnie rośnie. Zaczynają też funkcjonować wszystkie narządy. Już sama odczuwasz, że z każdym tygodniem staje się większy i cięższy. Końcówkę ciąży wykorzystaj na nawiązywanie więzi z dzieckiem oraz przygotowanie się psychiczne i fizyczne do porodu.

Rozwój dziecka w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży narządy wewnętrzne dziecka są już rozwinięte. Ostatnie tygodnie to czas, w którym zaczynają one pełnić swoją funkcję. Dzięki temu maluszek staje się zdolny do przeżycia poza twoim organizmem. Nie wszystkie organy zaczynają pracować w jednym czasie. Dlatego poród przedwczesny niesie za sobą wiele zagrożeń.

W III trymestrze ciąży dziecko w twoim brzuchu przypomina już noworodka. Pod skórą zbiera się tkanka tłuszczowa. Maluch mocno przybiera na wadze. Pod koniec ciąży nie ma już miejsca w macicy, dlatego jego ruchy nie są tak intensywne.

W ostatnich miesiącach ciąży ma miejsce intensywny rozwój układu nerwowego. Tworzą się nowe komórki nerwowe i połączenia między nimi. Funkcjonują już ośrodki odpowiedzialne za wzrok i słuch. Dlatego dziecko może usłyszeć twój głos. Mów do niego jak najczęściej, ponieważ działa to na nie uspokajająco. Na początku 29 tygodnia życia dziecko jest w stanie zobaczyć światło. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie: https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/29-tydzien-ciazy-najbardziej-intensywny-czas-w-rozwoju-twojego-dziecka.

Około 32 tygodnia ciąży dziecko ustawia się w pozycji do porodu. W większości przypadków kieruje swoją główkę w dół. Z tego powodu możesz odczuwać kopnięcia w innej części brzucha. Pojawiają się także dolegliwości, których wcześniej nie było.

Ile waży dziecko w III trymestrze ciąży?

Na początku III trymestru waga dziecka wynosi ok. 1 kg. Do momentu porodu może się ona zwiększyć nawet trzykrotnie (w przypadku niektórych dzieci nawet czterokrotnie). Długość ciała zwiększa się z 38 cm do ponad 50 cm. Pamiętaj, że każdy maluch rośnie w swoim tempie.

Samopoczucie mamy w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży twoje samopoczucie nieco się pogarsza. Dzieje się tak ze względu na pojawienie się nowych dolegliwości. Są one związane ze wzrostem dziecka, a także znacznym powiększeniem się obwodu twojego brzucha. W ostatnich tygodniach ciąży możesz zmagać się z:

  • częstą potrzebą korzystania z toalety,
  • puchnięciem nóg,
  • bólem kręgosłupa,
  • bezsennością,
  • bolesnymi skurczami łydek,
  • trudnościami z poruszaniem się.

Ponadto mogą pojawić się skurcze Braxtona-Hicksa. Ich celem jest przygotowanie mięśnia macicy do porodu. Są one nieregularne i ustępują samoistnie. Pamiętaj, że pojawienie się skurczów regularnych, które przybierają na sile i są coraz częstsze, oznacza rozpoczęcie akcji porodowej. W takiej sytuacji powinnaś powiadomić swoją położną, a następnie udać się do szpitala. Pamiętaj o zabraniu torby i wszystkich dokumentów.

Dodaj komentarz

Ciąża

Objawy zagnieżdżania się zarodka

Zagnieżdżanie się zarodka w ścianie macicy to pierwszy objaw ciąży zaraz po zapłodnieniu, który jest w stanie wychwycić kobieta. Nie każda przyszła mama to obserwuje, niemniej jednak część z nich,...

Czytaj dalej →
Ciąża, Zdrowie w ciąży

Pessar

Pessar – tajemniczo brzmiąca nazwa, która nie mówi nic wielu osobom. Czym jest, jak go używać i w jakich sytuacjach? Wyjaśnimy Wam wszystko krok po kroku. Pessar Pessar kołnierzowy jest...

Czytaj dalej →
Ciąża, Karmienie niemowląt, Zakupy

Podgrzewacz do butelek

Podgrzewacz do butelek to według wielu osób jedna z obowiązkowych pozycji w wyprawce niemowlęcia. Można jednak się również spotkać z opiniami, że to zbędny gadżet. Kto ma rację? Czy podgrzewacz...

Czytaj dalej →
Noworodek

Jaki smoczek dla noworodka?

Smoczek dla noworodka to temat budzący wiele kontrowersji wśród rodziców. Są tacy, którzy kategorycznie nie godzą się na podawanie smoczka maluchom wierząc, że ten wyrządzi im wiele szkód w przyszłości,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general