Jak rozwija się dziecko w 3 trymestrze ciąży?

III trymestr ciąży oznacza, że narodziny dziecka zbliżają się wielkimi krokami. Maluszek w twoim brzuchu intensywnie rośnie. Zaczynają też funkcjonować wszystkie narządy. Już sama odczuwasz, że z każdym tygodniem staje się większy i cięższy. Końcówkę ciąży wykorzystaj na nawiązywanie więzi z dzieckiem oraz przygotowanie się psychiczne i fizyczne do porodu.

Rozwój dziecka w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży narządy wewnętrzne dziecka są już rozwinięte. Ostatnie tygodnie to czas, w którym zaczynają one pełnić swoją funkcję. Dzięki temu maluszek staje się zdolny do przeżycia poza twoim organizmem. Nie wszystkie organy zaczynają pracować w jednym czasie. Dlatego poród przedwczesny niesie za sobą wiele zagrożeń.

W III trymestrze ciąży dziecko w twoim brzuchu przypomina już noworodka. Pod skórą zbiera się tkanka tłuszczowa. Maluch mocno przybiera na wadze. Pod koniec ciąży nie ma już miejsca w macicy, dlatego jego ruchy nie są tak intensywne.

W ostatnich miesiącach ciąży ma miejsce intensywny rozwój układu nerwowego. Tworzą się nowe komórki nerwowe i połączenia między nimi. Funkcjonują już ośrodki odpowiedzialne za wzrok i słuch. Dlatego dziecko może usłyszeć twój głos. Mów do niego jak najczęściej, ponieważ działa to na nie uspokajająco. Na początku 29 tygodnia życia dziecko jest w stanie zobaczyć światło. Więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie: https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/29-tydzien-ciazy-najbardziej-intensywny-czas-w-rozwoju-twojego-dziecka.

Około 32 tygodnia ciąży dziecko ustawia się w pozycji do porodu. W większości przypadków kieruje swoją główkę w dół. Z tego powodu możesz odczuwać kopnięcia w innej części brzucha. Pojawiają się także dolegliwości, których wcześniej nie było.

Ile waży dziecko w III trymestrze ciąży?

Na początku III trymestru waga dziecka wynosi ok. 1 kg. Do momentu porodu może się ona zwiększyć nawet trzykrotnie (w przypadku niektórych dzieci nawet czterokrotnie). Długość ciała zwiększa się z 38 cm do ponad 50 cm. Pamiętaj, że każdy maluch rośnie w swoim tempie.

Samopoczucie mamy w III trymestrze ciąży

W III trymestrze ciąży twoje samopoczucie nieco się pogarsza. Dzieje się tak ze względu na pojawienie się nowych dolegliwości. Są one związane ze wzrostem dziecka, a także znacznym powiększeniem się obwodu twojego brzucha. W ostatnich tygodniach ciąży możesz zmagać się z:

  • częstą potrzebą korzystania z toalety,
  • puchnięciem nóg,
  • bólem kręgosłupa,
  • bezsennością,
  • bolesnymi skurczami łydek,
  • trudnościami z poruszaniem się.

Ponadto mogą pojawić się skurcze Braxtona-Hicksa. Ich celem jest przygotowanie mięśnia macicy do porodu. Są one nieregularne i ustępują samoistnie. Pamiętaj, że pojawienie się skurczów regularnych, które przybierają na sile i są coraz częstsze, oznacza rozpoczęcie akcji porodowej. W takiej sytuacji powinnaś powiadomić swoją położną, a następnie udać się do szpitala. Pamiętaj o zabraniu torby i wszystkich dokumentów.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo