Jak się objawia zapalenie ucha u dziecka?

Zapalenie ucha może być poważną chorobą o podłożu bakteryjnym bądź grzybiczym. U dzieci może mieć wyjątkowo nieprzyjemny dla nich przebieg, więc należy czym prędzej je wyleczyć. Warto też dowiedzieć się, jak wygląda przebieg choroby, czym jest ona powodowana oraz jak postawić odpowiednią diagnozę. Wszystkie te kwestie opisujemy w naszym artykule.

Jakie mogą być przyczyny zapalenia ucha u dzieci?

Za zapalenie ucha u wszystkich osób, a szczególnie tych najmłodszych, często odpowiadania niewłaściwa pielęgnacja. Pozostawianie wody w środku małżowiny, nieusuwanie zalegającej wydzieliny i zalewanie uszu wodą podczas kąpieli mogą w dłuższej mecie powodować infekcje. Czasami są one także wywoływane urazami mechanicznymi. Cierpią na nie przede wszystkim osoby noszące aparaty słuchowe. Niektóre osoby mają także określone predyspozycje genetyczne, przez które częściej chorują, lub mają nietypową budowę kanaliku słuchowego. Oprócz tego zapalenie może powstać na podłożu alergicznym lub przez niedobór witamin.

Objawy zapalenia ucha u dzieci

Pierwszym objawem, który powinien zaniepokoić rodziców, jest ból lub świąd ucha. Dziecko może sięgać często do tej części ciała, pocierać ją, krzywić się z bólu lub odczuwać ogólny dyskomfort. Czasami Z kanału wycieka nadmierna wydzielina, a dziecko może skarżyć się na poczucie zatkanych uszu. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do chwilowego pogorszenia słuchu. Oprócz tego chorobie mogą, ale nie muszą towarzyszyć dodatkowe objawy. Są one podobne do większości infekcji bakteryjnych i mogą obejmować uczucie rozbicia, gorączkę i ból głowy. Czasami występują jednak bardziej nietypowe objawy, takie jak biegunka i wymioty.

Czy z zapaleniem ucha u dziecka trzeba zawsze iść do lekarza?

Nawet jeśli objawy wydają Ci się lekkie i niewymagające interwencji, to i tak lepiej udać się do lekarza. Im szybciej to zrobisz, tym prędzej dziecko zostanie wyleczone i nie będzie trzeba przejmować się dłużej chorobą. Lekarz wykonuje badanie otoskopem, oceniając błonę bębenkową, kanał słuchowy i wydzielinę, jaka wypływa z ucha. Czasami może się ponadto pojawić potrzeba wykonania dodatkowych badań laboratoryjnych. Zleca się je najczęściej u dzieci poniżej 12. tygodnia życia, a ponadto w ciężkim przebiegu choroby. Jeśli lekarz podejrzewa inne schorzenia, takie jak wystąpienie ropni, zapalenia wyrostka sutkowego czy perlaka, zleca się kolejne nieobowiązkowe badania.

Jak leczy się zapalenie ucha u dzieci?

Przed rozpoczęciem leczenia, trzeba ustalić podłoże choroby. Jeśli jest ono wirusowe, to przede wszystkim łagodzi się uporczywe objawy. Podaje się zatem leki przeciwzapalne, a doraźnie także przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeśli chorobę wywołały bakterie, wprowadza się do kuracji odpowiednio dobrany antybiotyk, koniecznie z probiotykiem.

Zapalenie ucha u dziecka może być dokuczliwą dolegliwością, dlatego nie zwlekaj z udaniem się do lekarza. Pokieruje on leczeniem pociechy, dzięki czemu ta szybciej pozbędzie się objawów.

W artykule  https://gemini.pl/poradnik/dziecko/zapalenie-ucha-u-dziecka-jakie-sa-jego-objawy/ znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Tworząc treść tego artykułu naszym źródłem inspiracji były materiały zawarte m.in. na stronie Apteki Internetowej Gemini.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo