Jak się zwracać do teściowej? Mamo czy per pani? A może po imieniu?

Ślub to wyjątkowe wydarzenie, po którym jednak często pojawia się problem. Wiele młodych małżonków zastanawia się, jak powinni zwracać się do teściowej. „Mamo” czasami brzmi nienaturalnie i nie chce przejść przez gardło, per pani” również nie pasuje. Może więc po imieniu? Sprawdź, która forma będzie najodpowiedniejsza.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Dylemat, jak się zwracać do teściowej, pojawia się najczęściej po ślubie.
  • Najpopularniejszą opcją wciąż jest tradycyjne "mamo".
  • Niektórzy wolą pozostać przy bardziej oficjalnej formie i zwracają się do teściowej per "pani"
  • Najwygodniejszym rozwiązaniem dla wielu par byłoby jednak mówienie do teściowej po imieniu.

Jak się zwracać do teściowej — mamo?

W polskiej tradycji przyjęło się, że po ślubie nowożeńcy zaczynają zwracać się do swoich teściów „mamo” i „tato”. Dotychczas było to chyba najpopularniejsze rozwiązanie, w końcu od momentu sformalizowania związku młodzi i ich rodzice tworzą jedną rodzinę. Forma „mamo” nie zawsze jednak odpowiada stopniowi zażyłości między synową a teściową. Wiele kobiet ma problem z tym, aby do matki swego partnera zwracać się w ten sam sposób, co do swojej własnej. Uważają to za zbyt nienaturalne — mama jednak jest tylko jedna i zazwyczaj łączy nas z nią wyjątkowa i bliska relacja. Wydaje się więc, że coraz więcej młodych małżonków odchodzi od tej tradycyjnej formy i szuka innych możliwości.

Unikanie słowa „mamo” wynika także często z nie najlepszych stosunków. Stereotypowa teściowa „jak z koszmaru” z pewnością nie trafia się tak często jak w opowiadanych powszechnie dowcipach i anegdotkach, ale zdarzają się różne nieporozumienia. Jeśli relacje z teściową nie układają się zbyt dobrze, „mama” może nie chcieć przejść przez gardło. Mama to jednak zazwyczaj ktoś bardzo bliski, jedyny w swoim rodzaju, kojarzy się z łagodnością, dobrocią i ciepłem. Trudno oczekiwać, żeby te same uczucia wiązały nas z teściową. Poza tym zwyczajowo przyjęło się, że z propozycją takiej zmiany wychodzi teściowa, na podstawie zasady starszeństwa. Nie zawsze jednak pojawia się taka inicjatywa i trzeba szukać alternatywy.

Do teściowej per „pani”

Innym pomysłem, jak się zwracać do teściowej, jest po prostu mówienie do niej per „pani”. Dla wielu młodych małżonków jest to dość naturalne — jeśli przez kilka lat używali takiej formy, to dlaczego po sformalizowaniu związku miałoby się coś w tym względzie zmienić. 

Dla wielu ludzi będzie to jednak rozwiązanie nie do przyjęcia. Zwracanie się do teściowej per „pani” może brzmieć trochę nienaturalnie i wprowadzać niepotrzebny dystans. Posługiwanie się taką formą może także sugerować pewną oficjalność i oziębłość relacji, a przecież — nawet jeśli nie mamy najlepszych stosunków z teściową — to jednak staje się ona, szczególnie po ślubie, dosyć bliską osobą, częścią rodziny. Zdaniem wielu nie sprzyja to zacieśnianiu relacji i uniemożliwia poczucie się jak w prawdziwej rodzinie. 

Dla niektórych będzie to jednak forma optymalna, szczególnie dla tych osób, które nie chcą z różnych względów nazywać teściowej „mamą”. Może być to spowodowane nie najlepszą relacją lub brakiem takiej inicjatywy ze strony samej teściowej. Jeśli nie pojawi się również inna propozycja, czyli mówienie na „ty”, to wówczas najlepszych rozwiązaniem będzie pozostanie przy oficjalnej „pani”. Problem z tym wariantem może jednak powrócić, gdy pojawią się wnuki. Dzieciom trudno będzie wyjaśnić, że jedna z najbliższych osób w ich życiu, czyli babcia, dla mamy pozostaje „panią”, sugerując że to niejako obca osoba. 

A może po prostu po imieniu 

Wśród odpowiedzi na pytanie, jak się zwracać do teściowej, pojawia się dość często opcja mówienia po prostu na „ty”. Wydaje się, że takie rozwiązanie zyskuje z roku na rok coraz większą popularność, nie jest jednak naturalne i optymalne dla wszystkich. Dużą rolę odgrywa tutaj nie tylko stopień zażyłości relacji, lecz także odpowiednie nastawienie. W rodzinach mocniej przywiązanych do tradycji mówienie do teściowej po imieniu raczej się nie sprawdzi, ponieważ zwyczajnie nie padnie taka propozycja, a jak wiemy zwyczajowo powinna wyjść z nią osoba starsza. 

Z pewnością dla wielu osób byłoby to rozwiązanie najwygodniejsze. Szczególnie dla tych, którym słowo „mama” nie przejdzie przez gardło w stronę teściowej, a jednocześnie uważają zwracanie się do niej per „pani” za zbyt oficjalne, sztuczne i niepasujące do łączącej ich relacji.

Zwracanie się do teściowej per „ty” wskazuje na raczej luźne, pozytywne, a nawet bliskie stosunku, ale nie musi tego oznaczać. Na pewno nie niesie za sobą tak mocnego ładunku emocjonalnego jak słowo „mama”, nie jest też tak zdystansowane jak „pani”. Wydaje się, że jest najbardziej neutralne ze wszystkich opcji, a więc mogłoby się okazać najodpowiedniejsze dla większości ludzi.

Jak zwracać się do teściowej w związku nieformalnym?

Ślub jest tym momentem w życiu, kiedy najczęściej pojawia się problem, jak się zwracać do teściowej. Jednak nie tylko małżonkowie stają przed takim dylematem. Wiele par tworzy poważne, długie związki i nie mają potrzeby ich sformalizowania. W takich sytuacjach prawdopodobnie najczęściej teściowa pozostaje „panią”, ponieważ jest to forma najbardziej naturalna. Jeśli jednak stosunki z teściową są bliskie i „pani” brzmi zbyt sztywno, wówczas często spotykanym rozwiązaniem może się okazać mówienie po imieniu. Wszystko zależy do indywidualnych ustaleń.

Jak się zwracać do teściowej? Nie ma jednego uniwersalnego sposobu, który odpowiadałby wszystkim zainteresowanym. Jeśli nie jesteśmy pewni albo nie pasuje nam jakaś forma, to najlepiej byłoby postawić na szczerą rozmowę i jasne określenie zasad. Nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ wszystko zależy od charakteru i zażyłości relacji. W takim przypadku można poprosić partnera, aby spróbował wyjaśnić tę kwestię delikatnie w naszym imieniu.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo