Jak skutecznie oszczędzać na przyszłość dziecka?

Zabezpieczenie przyszłości dziecka spędza sen z powiek wielu rodzicom. Pragną oni zapewnić im świetną edukację, możliwość rozwijania pasji oraz dać dobry start w dorosłość. Realizacja tych celów bez zaplecza finansowego nie jest możliwa. Jeśli jesteś rodzicem lub dopiero nim będziesz, już z wyprzedzeniem zadbaj o to, aby oszczędzać na przyszłość swojego dziecka. Poznaj skuteczne sposoby, aby zrobić to bez większych wyrzeczeń.

Systematyczne oszczędzania powinno być nawykiem każdego dorosłego człowieka bez względu na to, czy jest rodzicem. Pieniądze mogą bowiem przydać się w najmniej oczekiwanym momencie.

Zacznij od wyznaczenia celu

Na samym początku zacznij od wyznaczenia sobie konkretnego celu. Zastanów się, czy chcesz oszczędzać krótkoterminowo z myślą np. o wyjeździe dziecka na tematyczną kolonię lub zapisaniu je na dodatkowe zajęcia, aby mogło rozwijać swoją pasję czy też długoterminowo, a pieniądze przeznaczyć np. na studia. Bez względu na to, jaki cel będzie Ci przyświecał, oszczędzanie na przyszłość pociechy to zawsze dobre rozwiązanie.

Jeśli będziesz postępować zgodnie z założonym planem, to osiągnięcie go nie powinno być dla Ciebie trudnością. W oszczędzaniu kluczowe znaczenia ma systematyczność i konsekwencja. Bez nich odłożenie pieniędzy może być bardzo trudne.

Zaplanuj domowy budżet

Przeanalizuj wszystkie dochody i wydatki domowego budżetu, aby ustalić, gdzie możesz poszukać oszczędności. Być może uda Ci się zredukować niektóre koszty, a pieniądze odłożyć. Warto z góry założyć kwotę, którą będziesz regularnie przeznaczał na oszczędności. W ten sposób zdecydowanie łatwiej będzie Ci zachować samodyscyplinę.

Świetnym rozwiązaniem jest także podjęcie działań mających na celu zmniejszenie rachunków za prąd czy wodę. W tym celu warto pomyśleć o zmianie dostawcy prądu czy taryfy, wymienić żarówki na energooszczędne oraz wyłączać nieużywane sprzęty z sieci. Wodę możesz oszczędzać dzięki montażowi perlatorów oraz uszczelnieniu kranów. Z pozoru niewielkie zmiany mogą przynieść oczekiwane efekty i w budżecie domowym zostanie więcej pieniędzy, które odłożysz.

Pomyśl o otwarciu konta oszczędnościowego

Konto oszczędnościowe to rachunek, który umożliwia nie tylko przechowywanie na nim środków finansowych, ale także ich pomnażanie. Odsetki kapitalizują się najczęściej co miesiąc, jednak wszystko zależy od polityki konkretnego banku. Masz stały dostęp do swoich pieniędzy i możesz z nich korzystać kiedy tylko tego potrzebujesz. Odkładanie oszczędności na koncie to elastyczne rozwiązanie, które pozwala Ci swobodnie zarządzać Twoim kapitałem.

A może lokata bankowa?

Jest to dobra opcja dla osób, które mają już zgromadzoną pewną sumę pieniędzy i chcą, aby wypracowały nieco zysku. Lokata wymaga bowiem zamrożenia określonej kwoty na umówiony czas wynoszący najczęściej 3, 6 lub 12 miesięcy. W tym czasie nie orzesz dopłacać pieniędzy, ani też teoretycznie ich wypłacać. Istnieje możliwość wcześniejszego zerwania lokaty, jednak wiąże się to z utratą wypracowanych odsetek.

Pamiętaj! Lokata jest objęta ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że nie musisz obawiać się o swoje pieniądze nawet wtedy, gdy bank, w którym je ulokowałeś będzie miał problemy finansowe.

Przy wcześniejszym zerwaniu lokaty otrzymasz cały wpłacony kapitał bez odsetek. W takiej sytuacji nic więc nie tracisz. Stałe oprocentowanie oraz zamrożenie pieniędzy ma na celu zmotywowania klientów banku do tego, aby poczekać z ich wypłatą do końca obowiązywania umowy.

Lokata czy konto oszczędnościowe – gdzie ulokować pieniądze na przyszłość dziecka?

Zastanawiasz się nad wyborem lokaty lub konta oszczędnościowego, ale nie wiesz, które rozwiązanie będzie korzystniejsze w Twoim przypadku? Wszystko zależy od tego, czy dopiero zaczynasz odkładanie pieniędzy czy masz już zebraną odpowiednią kwotę. W pierwszym przypadku najlepiej załóż konto oszczędnościowe z wysokim oprocentowaniem. Będziesz mógł przesyłać na nie systematycznie określone kwoty, co pozwoli Ci wypracować po pewnym czasie sporą kwotę. Jeśli nie będziesz korzystał z tych środków, a jedynie zasilał rachunek, to możesz liczyć na odsetki. Pamiętaj jednak, że konta są najczęściej zdecydowanie gorzej oprocentowane niż lokaty.

Wybór metody odkładania pieniędzy zależy więc od Twoich możliwości oraz indywidualnych potrzeb. Jeśli zależy Ci na pomnożeniu zaoszczędzonych pieniędzy, a jednocześnie chcesz uniknąć pokusy ich wydawania na bieżące wydatki, załóż lokatę bankową. Dzięki niej uda Ci się wypracować odsetki, które zależą od wysokości oprocentowania.

Oszczędzanie na przyszłość dziecka – podsumowanie

Rodzice, którzy systematycznie odkładają pieniądze z myślą o przyszłości swoich dzieci mogą uniknąć w przyszłości problemów związanych z tym, jak sfinansować edukację, pasję czy rozrywki.  Mogą zdecydować się na otwarcie konta oszczędnościowego lub lokaty bankowej. Każdy sposób gromadzenia pieniędzy z myślą o przyszłości dzieci jest dobry, gdyż daje zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Dzięki nim start pociech w dorosłe życie może być nieco łatwiejszy.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo