Jak ubierać noworodka [na wyjście ze szpitala, w domu, na spacer]

Jednym z problemów, który trapi młodych rodziców jest ubieranie noworodka. Mama i tata nie mogą przecież jednoznacznie stwierdzić, czy dziecku nie jest za zimno, za gorąco lub niewygodnie. Podpowiadamy jak ubierać noworodka, aby czuł się naprawdę komfortowo i bezpiecznie.

Jak ubierać noworodka [na wyjście ze szpitala, w domu, na spacer]
 • Ubiór noworodka w domu zależy od temperatury w pomieszczeniu. Przy optymalnych 18-22 stopniach wystarczą dwie warstwy ubrań.
 • Zakładanie czapeczki w domu nie jest konieczne. Można to zrobić po kąpieli.
 • Dziecko ubieramy trochę cieplej niż siebie – zgodnie z zasadą “jedna warstwa ubrań więcej”
 • Aby sprawdzić, czy dziecku jest ciepło, powinno się dotknąć jego karku. Chłodny oznacza, że należy założyć dodatkową warstwę ubrań.
 • Podczas upałów noworodka należy ubrać możliwie jak najlżej – wystarczy body z krótkim rękawkiem.
 • Noworodka do spania należy obrać w pajacyk zapinany z przodu i przykryć kołderką.

Jak ubierać noworodka: krok po kroku

Jednym z elementów przygotowań do przyjścia dziecka na świat jest skompletowanie zestawu ubranek: do spania, na spacer i do domu. Jak ubierać noworodka? Pierwsze ubrania noworodka powinny być dostosowane do pogody, temperatury w pomieszczeniu i wygodne. Małe dziecko spędza większość czasu w pozycji leżącej, warto więc zwrócić uwagę, aby żadna metka czy element ozdobny nie drażniły skóry i nie gniotły plecków. Ponadto ruchy rączek i nóżek nie mogą być skrępowane, a ubranie nie może być za ciasne, ani sztywne.

Zakładanie ubrań, zwłaszcza zimą, sprawia, że niektóre dzieci denerwują się i płaczą, a ich nastrój udziela się także rodzicom. Niedoświadczeni rodzice mogą mieć początkowo problemy i być zestresowani, jednak szybko nabiorą wprawy. Dobrze jest wiedzieć, jak ubrać noworodka, aby czynność ta przebiegła szybko, sprawnie i była przyjemnością dla obu stron.

Jak ubrać noworodka?

 • wybierz miejsce, w którym zawsze będziesz ubierać, rozbierać i przebierać dziecko,
 • najpierw załóż pieluszkę – wsuń dłoń pod pupę niemowlaka, unieś ją delikatnie od góry i podłóż czystego pampersa,
 • następnie włóż przez głowę body – zwiń ubranie w dłoniach i przełóż przez głowę dziecka,
 • podobnie zwiń rękawki i włóż do nich rączkę malucha; jedną dłonią obejmij i przytrzymaj paluszki dziecka, aby ich nie uszkodzić,
 • zapnij body i nałóż na nóżki nogawki (zwiń je podobnie jak na rączki),
 • na koniec załóż maluchowi spodenki i skarpetki (jeżeli body nie mają stópek) i czapeczkę (nie jest konieczna w domu),
 • gdy decydujesz się na założenie na body pajacyka, rozłóż go, a następnie połóż na nim dziecko. Włóż rączki malucha w rękawki, a nóżki w nogawki. Następnie zapnij ubranko na napy. Najwygodniej jest zakładać pajace mające rozpięcia na obie nóżki.
Sprawdź:  Choroba róża: zaczyna się nagle i błyskawicznie rozwija!

Jak ubierać noworodka w domu?

To, jak ubierać noworodka zależy od tego jaka jest temperatura w domu. Dla niemowlaka przy optymalnej temperaturze 18-22 stopnie Celsjusza wystarczą dwie warstwy ubrań – body i pajacyk lub body i półśpiochy. Muszą być one wygodne, miękkie, bez zapięć i szwów na plecach oraz bez zbędnych ozdób. Czapka w domu nie jest konieczna, aczkolwiek warto włożyć ją zaraz po kąpieli.

Ubiór noworodka w domu należy zmodyfikować, jeżeli temperatura w pomieszczeniu jest wyższa lub niższa. Warto mieć także pod ręką kocyk, aby w razie potrzeby przykryć malucha. Dobrze jest utrzymywać względnie stałą temperaturę w domu. Dzięki temu nie będzie potrzeby przebierania dziecka w ciągu dnia.

W co ubrać noworodka do spania?

Ważne jest także w co ubierać noworodka do spania. Przy optymalnej temperaturze wystarczy pajacyk zapinany z przodu. Obecnie odchodzi się od zakładania czapki, należy natomiast przykryć dziecko lekką kołdrą lub grubszym kocykiem. Zbyt ciepłe ciuszki mogą spowodować przegrzanie i dyskomfort, przez co niemowlę zacznie wybudzać się ze snu i płakać.

Jak ubierać noworodka na spacer?

Najbardziej problematyczne jest pierwsze ubieranie noworodka na spacer. Rodzice zdają sobie sprawę, że tak małe dziecko nie ma jeszcze w pełni rozwiniętego mechanizmu regulowania temperatury ciała, dlatego obawiają się o jego wyziębienie. Należy jednak pamiętać, że równie łatwo można doprowadzić do jego przegrzania. Zatem w co ubierać niemowlę na spacer? Zasada jest prosta:

Dziecku zakładamy o jedną warstwę więcej niż sobie.

Oznacza to, że noworodka należy ubrać tylko trochę cieplej od siebie. Jeżeli rodzicom jest ciepło w bluzce na krótki rękawek – dziecku należy założyć kaftanik z długim rękawem. Jeżeli jest trochę chłodniej, pod spodenki można podłożyć rajtuzy.

Można sprawdzić także ciepłotę ciała dziecka. W tym celu wystarczy dotknąć jego karku. Jeżeli jest ciepły, oznacza to, że niemowlęciu także jest ciepło. Nie warto sugerować się temperaturą stóp i dłoni, ponieważ są one zawsze chłodniejsze od reszty ciała.

Sprawdź:  Opieka okołoporodowa [od 1 stycznia 2019 obowiązują nowe przepisy!]

Jak ubierać noworodka latem?

Spacer z noworodkiem latem jest jedną z przyjemniejszych form spędzania czasu. Należy jednak pamiętać, że podczas upałów lub ostrego słońca należy zastosować krem ochronny na skórę dziecka i jak najwięcej przebywać w cieniu. Jak ubierać noworodka latem? Nie sprawdza się tutaj zasada “jedna warstwa więcej”. Przy wysokich temperaturach należy ubrać malucha możliwie jak najlżej. Często wystarczy samo body z krótkim rękawkiem, bez czapki i skarpetek. Kiedy dziecko zaśnie można przykryć je pieluszką tetrową.

Jak ubierać noworodka wiosną i jesienią?

To, jak ubierać noworodka jesienią i wiosną zależy od aury na zewnątrz. Przede wszystkim obowiązuje tutaj wspomniana wcześniej zasada “jedna warstwa więcej”. W listopadzie często należy założyć długie body, lekki kombinezon, czapkę i dodatkowo przykryć dziecko grubszym kocykiem.

Natomiast wiosną, nawet w kwietniu i w maju, pogoda może być “w kratkę”. Na słońcu jest ciepło, jednak często wieje chłodny wiatr, a wieczorami jest naprawdę zimno. Niemowlę najlepiej ubrać podobnie jak jesienią – w pajacyk, lekki kombinezon i czapkę.

Jak ubierać noworodka zimą?

Jak ubierać noworodka zimą? Może to być nie lada wyzwanie, ponieważ dziecku należy założyć kilka warstw, przez co cała czynność może się przedłużać i być męcząca dla mamy i dziecka, zwłaszcza na początku. Noworodkowi należy założyć:

 • body z długim rękawkiem,
 • śpioszki ze stópkami,
 • skarpetki,
 • kaftanik lub sweterek,
 • ciepły, zimowy kombinezon,
 • czapkę.

 

Ubieranie noworodka Q&A

W co ubrać noworodka po porodzie?

Na sali, w której przebywa noworodek po porodzie jest ciepło, dlatego dzieci są zwykle ubierane w kaftanik, skarpetki, czapeczkę i zawijane w rożek. W niektórych szpitalach obowiązuje zakładanie niemowlętom ubrań szpitalnych.

Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala latem?

Na wyjście ze szpitala latem noworodka można ubrać w body z długim rękawem i śpioszki, a na główkę założyć bawełnianą czapeczkę. W chłodniejszy dzień warto mieć pod ręką lekki kocyk.

Sprawdź:  Pierwszy spacer z noworodkiem jesienią + Werandowanie

Jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala zimą?

Na wyjście ze szpitala zimą noworodkowi należy założyć body z długim rękawem, śpioszki ze stópkami, skarpetki, czapkę i ciepły kombinezon z polarem.

Jak ubrać noworodka do fotelika?

Ze względów bezpieczeństwa dziecka nie wolno przewozić w foteliku w kurtce lub w kombinezonie. W aucie trzeba więc ściągnąć kurtkę i przykryć malca kocykiem lub kupić specjalny śpiworek do fotelika.

Jak sprawdzić, czy noworodkowi jest ciepło czy za zimno?

Aby sprawdzić, czy noworodkowi jest ciepło lub zimno, należy przyłożyć dłoń do jego karku. Nie można sugerować się temperaturą rączek i stóp, ponieważ są one zawsze chłodniejsze od reszty ciała.


Źródła:

Jak przewozić dziecko w foteliku zimą? (https://fotelik.info/pl/news/jak_przewozic_dziecko_w_foteliku_zima,270.html)

Jaśniewska E., Poradnik młodej mamy., https://idealnawyprawka.pl/wp-content/uploads/2017/01/poradnik-mlodej-mamy.pdf

Dodaj komentarz

Poród naturalny
Poród kleszczowy: Czy należy się go obawiać?
Poród kleszczowy to nazwa, wywołująca w przyszłych mamach niepokój. Krążą o nim legendy, a niedoświadczonym kobietom trudno odróżnić prawdę od fałszu. Jeśli połączy się powtarzane mity z tym, jak wyglądają
Czytaj dalej
Dieta w ciąży
Zatrzymanie wody w organizmie w ciąży
Zatrzymanie wody w organizmie najczęściej dotyczy kobiet w ciąży. Wśród przyczyn wymienia się przede wszystkim hormony ciążowe. Sytuacji nie poprawia siedzący tryb życia oraz nadmiar soli w diecie. Jak sobie
Czytaj dalej
Choroby noworodków
Wytrzewienie jelit – przyczyny, badania, leczenie
Wytrzewienie jelit zalicza się do grupy wad wrodzonych. Jeszcze do niedawna podobna diagnoza stanowiła poważne zagrożenie dla życia dziecka; obecnie, wraz z postępującym rozwojem medycyny, rokowania bywają już znacznie korzystniejsze.
Czytaj dalej
Choroby noworodków
Bilirubina u noworodka: Jakie konsekwencje dla dziecka może mieć żółtaczka?
Bilirubina u noworodka jest produktem rozpadu erytrocytów przetwarzanym przez wątrobę, a następnie wydalanym z organizmu wraz ze stolcem. U przeważającej większości nowo narodzonych dzieci bilirubina powstaje szybciej niż organizm jest
Czytaj dalej
Noworodek
Jaki smoczek dla noworodka?
Smoczek dla noworodka to temat budzący wiele kontrowersji wśród rodziców. Są tacy, którzy kategorycznie nie godzą się na podawanie smoczka maluchom wierząc, że ten wyrządzi im wiele szkód w przyszłości,
Czytaj dalej
Badania noworodków
USG bioderek u niemowląt
USG bioderek to jedno z najważniejszych badań, które przeprowadza się w pierwszych tygodniach życia naszej nowonarodzonej pociechy. Dzięki niemu lekarz jest w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości w rozwoju kości udowej,
Czytaj dalej