Jak wybrać bezpieczne drzwi do pokoju dziecka?

Przygotowanie pokoju dla malucha to trudne zadanie, wymagające od rodziców podjęcia całego szeregu decyzji, które związane są z wyposażeniem i aranżacją wnętrza. Jedna z nich dotyczy wyboru skrzydeł drzwiowych, które powinny być nie tylko estetyczne, ale też bezpieczne. Na jakie zatem drzwi do pokoju dziecka postawić, by być spokojnym o swoją pociechę?

Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi do pokoju dziecka?

Kolorowe czy drewniane? Z frezowaniem czy gładkie? Wybór odpowiedniego modelu drzwi do pokoju malucha nie wiąże się jedynie z kwestiami estetycznymi. Idealnie dobrane skrzydła drzwiowe łączą dostosowany do dziecięcej aranżacji styl z bezpieczeństwem. Na co zwrócić uwagę, decydując się na konkretny model drzwi do pokoju dziecięcego?

  • przeszklenia — warto sprawdzić rodzaj szkła, z jakiego są wykonane, np. hartowane jest wyjątkowo trwałe,
  • odporność materiału na zabrudzenia — zwłaszcza na dotykanie ubrudzonymi dłońmi czy rysowanie;
  • dopasowanie kolorystyczne — warto wybrać drzwi, które stylem będą nawiązywać do aranżacji pokoju dziecięcego (z tego powodu zwykle poleca się jasne odcienie).

Bezpieczne drzwi z przeszkleniami

Z pewnością bezpieczniejszym wyborem są pełne skrzydła drzwiowe, jednak te przeszklone również mają mają wiele zalet, które wydają się istotne dla rodziców małych dzieci. Jedną z nich jest to, że przepuszczając światło, dają maluchowi większe poczucie bezpieczeństwa – dotyczy to zwłaszcza tych dzieci, które mają problem z zasypianiem w ciemności.

Decydując się na drzwi z przeszkleniem, najlepiej wybrać najbezpieczniejszą możliwą opcję, czyli modele:

  • wykonane z klejonego na folii szkła hartowanego (inaczej szkła bezpiecznego), które charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Jeśli jednak, mimo wszystko, dojdzie do rozbicia, to rozpada się na małe kawałki o tępych krawędziach, dzięki czemu ryzyko zranienia jest niewielkie;
  • z kilkoma mniejszymi szybkami zamiast jednej dużej szklanej tafli, co zmniejsza ryzyko rozbicia całego, zamontowanego w drzwiach szkła;
  • z przeszkleniami jedynie w górnej części, do której dziecko (z uwagi na swój wzrost) ma utrudniony dostęp;
  • wykonane ze szkła akrylowego, które inaczej określa się szkłem organicznym lub pleksi. Jest to tworzywo sztuczne, charakteryzujące się przezroczystością, dużą wytrzymałością, giętkością oraz niską wagą (waży mniej więcej połowę tego, co szkło). Ich wykorzystanie całkowicie eliminuje ryzyko rozbicia i tym samym zranienia.

Drzwi łatwe w czyszczeniu — jaki materiał wybrać?

Dbanie o bezpieczeństwo dziecka to również utrzymywanie higieny tam, gdzie maluch przebywa. Dlatego drzwi do pokoju powinny być odporne na zabrudzenia i łatwe w czyszczeniu. Wybierając je, szczególną uwagę należy zwrócić na wierzchnią warstwę – powinna być odporna na działanie wilgoci i ścieranie. Z tego powodu zalecany jest wybór drzwi lakierowanych, pokrytych okleinami syntetycznymi lub z laminatu. Lepiej zaś unikać np. oklein naturalnych typu fornir. Do pokoju małych dzieci nie poleca się także drzwi wykonanych z drewna litego (ze względu na ryzyko pojawienia się drzazg).

Rodzaje drzwi do pokoju dziecka

Ze względów bezpieczeństwa, wielu rodziców zastanawia się, czy wybór tradycyjnych skrzydeł drzwiowych jest dobrym pomysłem. Coraz częściej w pokojach dzieci instaluje się lekkie drzwi harmonijkowe lub przesuwne, chowane w ścianie. Obydwa rozwiązania wymagają zastosowania dodatkowych zabezpieczeń, by zapobiec wypadkom związanym z zabawą czy po prostu użytkowaniem drzwi.

W przypadku tradycyjnych drzwi skrzydłowych zaleca się zamontowanie unieruchamiaczy do drzwi. To rodzaj stabilizatora drzwiowego, który uniemożliwia dziecku samodzielne otwieranie i zamykanie skrzydeł drzwiowych.

Do drzwi przesuwnych specjaliści polecają instalację spowalniaczy — to zabezpieczenie, które przechwytuje zamykające lub otwierające się drzwi i płynnym, spokojnym ruchem „odprowadza” je na koniec szyny.

Dodatkowym zabezpieczeniem są wykonane z gąbki lub silikonu ochraniacze, które po założeniu na krawędź drzwi, uniemożliwiają przypadkowe ich zamknięcie lub zatrzaśnięcie. Dzięki temu rodzic będzie o wiele spokojniejszy, a pociecha może swobodnie szaleć w swoich czterech kątach!

Dodaj komentarz

Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo