Jak wybrać dobry laktator elektryczny? Porównujemy najpopularniejsze marki: Medela, Lovi, Avent, Canpol

Laktator elektryczny (lub ręczny) to nieodzowna część każdej wyprawki noworodkowej. Dzięki temu niewielkiemu urządzeniu mogą dziać się rzeczy wielkie: od KPI (karmienia piersią inaczej), przez wspomaganie laktacji, aż przez spokojne wyjście na miasto, podczas gdy maluch zostaje z zapasem odciągniętego mleka. Na rynku laktatorów dzieje się jednak dużo – laktator elektryczny, laktator ręczny, laktatory dwu- i jednofazowe, cyfrowe ekrany, technologia rytmu ssania identycznego jak dziecko i wiele, wiele innych. Co z tego rzeczywiście potrzebujemy, a co jest raczej marketingowym trickiem? Kiedy zdecydować się na laktator ręczny, a kiedy na elektryczny?

Laktator – po co to komu?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy laktator rzeczywiście jest tak niezbędnym elementem wyprawki. Jeśli rzeczywiście masz wątpliwości, a twój budżet jest już mocno nadwątlony innymi wydatkami – pamiętaj, że zawsze jest możliwość wypożyczenia laktatorów w specjalistycznym sklepie. Polecam wypożyczenie go przed porodem, a nie po nim. W szpitalu laktator zazwyczaj się przydaje i choć istnieje możliwość wypożyczenia go, często okazuje się, że na tyle rodzących laktatorów jest po prostu za mało. Przez pierwszy miesiąc możesz sprawdzić, czy laktator faktycznie jest Ci potrzebny i dopiero potem zdecydować. Opinie są różne – wszystko zależy od konkretnej mamy.

Laktator elektryczny czy ręczny? Jaki kupić?

Który lepszy: laktator elektryczny czy ręczny? Wszystko zależy od potrzeb. Niestety często możemy je ocenić dopiero po porodzie. Laktator ręczny jest dużo tańszy, niż elektryczny – nie nadaje się jednak do częstego odciągania pokarmu, bo jest ono praco- i czasochłonne. Laktator elektryczny jest pod tym względem lepszy, ale jest również droższy. Może to być za duży wydatek na sprzęt, którego w rzeczywistości nie będziesz używać lub potrzebować go jedynie sporadycznie.

Zalety laktatora

Rozkręcanie laktacji

Pierwszy raz laktator przyda Ci się prawdopodobnie jeszcze w szpitalu. Szczególnie, kiedy jesteś po cesarskim cięciu, dziecka nie ma przy Tobie, a Ty nie możesz jeszcze wstawać – rozkręcanie laktacji tym urządzeniem będzie na wagę złota. Laktator będzie też bardzo pomocny przy pierwszym nawale pokarmu, który pojawia się w 3-4 dobie po porodzie. Później laktator przydaje się przy każdym skoku rozwojowym niemowlęcia, kiedy nagle zapotrzebowanie jest dużo większe, niż było do tej pory i piersi potrzebują impulsu, żeby zwiększyć produkcję mleka. Takie sytuacje, w zależności od wielu czynników, mogą, ale nie muszą pojawiać się regularnie.

Odciąganie mleka

Odciąganie mleka może być konieczne niejednokrotnie na Waszej mlecznej drodze. Na początku, jeśli bardzo bolą Cię sutki i nie dajesz sobie z tym rady – odciąganie i podawanie dziecku mleka łyżeczką czy specjalnie przystosowaną do tego butelką pomoże Ci odsapnąć. Laktator świetnie przydaje się do odciągania mleka, kiedy masz jego nadmiar (np. niemowlę przestaje budzić się w nocy na jedzenie) oraz kiedy chcesz gdzieś wyjść i zostawić mleko np. partnerowi czy dziadkom. Laktator może przydać się również w KPI, kiedy z różnych powodów nie możesz karmić piersią.

Jaki laktator wybrać?

Laktator elektryczny Medela

Laktator elektryczny Medela to kilka modeli, w różnych wariantach cenowych. Do wyboru mamy laktator elektryczny Medela Swing, Freestyle oraz Mini Electric. Najtańszy, Mini Electric to klasyczny, prosty laktator elektryczny, który sprawdzi się u większości kobiet. Jest kompaktowy, nie ma wielu bajerów i jest prosty w użyciu. Medela Swing (jest wersja pojedyncza i podwójna) w porównaniu do Mini Electric jest mniejszy, lżejszy, odciąga w systemie 2-fazowym i ma możliwość doboru rozmiaru lejka do wielkości brodawki. To wygodniejsza wersja dla mam, dla których ważna jest wielkość tego urządzenia i odciągają w różnych warunkach – np. dla kobiet, które wiedzą, że po 0,5 roku wracają do pracy, a nie chcą zaprzestać karmienia. Podwójny odciąga mleko z dwóch piersi naraz, ale jest oczywiście droższy. Freestyle, najdroższy, to podwójny laktator elektryczny, którego od Swing wyróżniają przede wszystkim dodatkowe funkcje: zapamiętywania, poziomu wypływu pokarmu itd. Użyteczność tych funkcji pozostawiam do oceny każdej mamie 😉

Laktator elektryczny Medela Mini Electric: ok. 300 zł
Laktator elektryczny Medela Swing: ok. 500 zł
Laktator elektryczny Medela Freestyle: ok. 1100 zł

Laktator ręczny Medela

Medela ma w swojej ofercie również laktator ręczny – dwufazowy, wygodny, o bardzo dobrej jakości, typowej dla marki Medela. Jeśli szukasz laktatora ręcznego, ale zależy Ci wyłącznie na dobrej, sprawdzonej marce – ten laktator Medela będzie dobrym wyborem.

Laktator ręczny Medela: ok. 100 zł

Laktator elektryczny Avent

Laktator elektryczny Avent (marka Philips) to dwie propozycje – laktator pojedynczy i podwójny. Cenowo są to odpowiedniki Medeli Swing. Producent podkreśla możliwość odciągania w każdej pozycji (również na leżąco), trzy ustawienia odciągania oraz cichą pracę. Wizualnie laktatory obu producentów są dość podobne. Ciężko je ze sobą porównać, opinie są bardzo różne – wydaje się, że zaletami Avent jest brak BPA w składzie i cicha praca, natomiast modele Medela są lżejsze. Jednak ile kobiet, tyle opinii.

Laktator elektryczny pojedynczy Avent: ok. 450 zł
Laktator elektryczny podwójny Avent: ok. 1000 zł

Laktator ręczny Avent

Laktator ręczny Avent to dwa modele do wyboru: droższy Via i tańszy Natural. Różnica jest praktycznie wyłącznie w zawartości zestawu – Via ma dodatkowo 3 pojemniki do przechowywania pokarmu z nasadką do tych pojemników, natomiast Natural odciąga bezpośrednio do butelki.

Laktator ręczny Avent Via: ok. 170 zł
Laktator ręczny Avent Natural: ok. 130 zł

Laktator elektryczny Lovi

Producent Lovi oferuje nam dwa różne laktatory elektryczne: Expert oraz Prolactis. Prolactis to tańsza i uboższa wersja – oferuje dodatkową możliwość odciągania ręcznego, ma nakładkę masującą, dwie fazy odciągania pokarmu, alarm, zegar i kontrolę czasu odciągania. Można go zasilać bateryjnie lub sieciowo. Natomiast laktator elektryczny Avent Expert ma dodatkowo panel dotykowy, jest bardziej wydajny i bezprzewodowy – ma wbudowany akumulator.

Laktator elektryczny Lovi Expert: ok. 500 zł
Laktator elektryczny Lovi Prolacits: ok. 300 zł

Laktator ręczny Lovi

Do wyboru mamy jeden, klasyczny laktator ręczny z butelką 150 ml Lovi w dobrej cenie. W zestawie dostajemy również dysk uszczelniający do butelki, aby można było również przechowywać w niej mleko.

Laktator ręczny Lovi: ok. 80 zł

Laktator elektryczny Canpol

Laktatory Canpol to najtańsza propozycja ze wszystkich wymienionych. Zasilanie sieciowe i bateriowe, trzy fazy odciągania pokarmu, regulowane tempo i siła ssania, w zestawie pojemnik do przechowywania pokarmu. W skrócie prosty laktator w dobrej cenie.

Laktator elektryczny Canpol: ok. 200 zł

Laktator ręczny Canpol

Prosty laktator ręczny z butelką, która może być jednocześnie pojemnikiem na pokarm. Łatwy w czyszczeniu, prosty w obsłudze w bardzo niskiej cenie.

Laktator ręczny Canpol: ok. 50 zł.

Problemy: dlaczego laktator nie odciąga mleka?

Czasem zdarza się, że kupiłyśmy laktator i jesteśmy przekonane, że nie działa – piersi zaraz wybuchną, a mimo pompowania, mleko nie wypływa. Nie biegnij od razu do sklepu z reklamacją! Najpierw upewnij się, czy wszystko jest ok z laktatorem – czy działa, czy jest dobrze podłączony, czy włączyłaś odpowiedni program. Jeśli tak, spróbuj kilka razy i w różnych pozycjach. Pomóc może przyłożenie ciepłej pieluszki na piersi, patrzenie na maluszka (lub oglądanie jego zdjęć). Rozstresuj się! Inaczej z odciągania pokarmu nic nie wyjdzie… Jeśli na początku piersi są twarde, można też spróbować odciągnąć nadmiar ręcznie, a później dopiero włączyć program na laktatorze elektrycznym. Jeśli mamy wątpliwości, czy robimy to dobrze, warto skontaktować się z doradcą laktacyjnym.

Jak prawidłowo odciągać pokarm laktatorem?

Do każdego laktatora dołączona jest instrukcja obsługi, która dokładnie mówi, w jaki sposób korzystać z laktatora – czy to ręcznego, czy elektrycznego. Jeśli to nam nie wystarczy, w internecie można zobaczyć filmiki, w których kobiety pokazują, jak wygląda ściąganie mleka laktatorem. Kiedy wszystko zawiedzie i nie mamy kogo zapytać, warto poprosić o pomoc położną lub doradcę laktacyjnego.

Odciąganie mleka laktatorem – przydatne wskazówki

Warto próbować odciągać mleko o różnych godzinach i po różnych sesjach karmienia naturalnego. Niektórym mamom najlepiej odciąga się mleko po każdym karmieniu, inne wolą godzinę lub dwie po. Najlepiej odciągać często i regularnie. Pamiętaj też o regularnej dezynfekcji laktatora i myciu rąk przed odciąganiem – w ten sposób mleko zawsze będzie w 100% czyste. Przed sesją zadbaj o swój komfort – usiądź wygodnie, weź sobie coś do czytania. Pamiętaj, że uczucie odprężenia jest kluczowe dla stymulacji wypływu mleka.

Laktator używany. Czy to jest dobry pomysł?

Wiele kobiet zastanawia się nad zakupem laktatora z drugiej ręki, aby zminimalizować koszty wyprawki lub po prostu – zdecydować się na lepszy model w niższej cenie. W grę wchodzi sterylizacja lub (w niektórych modelach) kupienie nowych podzespołów, takich jak lejek, konektor i dren. Warto jednak dokładnie obejrzeć sprzęt przed zakupem – wiele z nich zalanych jest mlekiem w środku. Z tego powodu najlepiej zdecydować się na laktator z separacją płynów lub po prostu nowy egzemplarz. Jak wyczyścić używany laktator? Wyparz lub wymień elementy, które mają styczność ze skórą, rozkręć też urządzenie, aby wyczyścić go w środku.

Czy laktator warto zabrać ze sobą do szpitala?

Pakujesz walizkę na poród? Zabierz ze sobą laktator! Na sali poporodowej laktator przydaje się w wielu sytuacjach – zarówno do rozkręcania laktacji, jak i do pozbycia się nawałów. Laktator można często wynająć w szpitalu, ale lepiej o to zapytać inne dziewczyny, które rodziły w tej placówce – często w praktyce ciężko go dostać. Laktator można również wypożyczyć.

Laktator gorset – co to jest?

Gorset do laktatora to specjalny biustonosz, który daje możliwość przyczepienia do niego laktatorów elektrycznych i odciąganie mleka bez użycia rąk. To świetny sposób dla bardzo zapracowanych mam. W Polsce chyba jedynym producentem, który go oferuje, jest Medela – gorset Easy Expression kosztuje ok. 150 zł i jest kompatybilny ze wszystkimi laktatorami tej firmy.

Co to jest KPI?

KPI czyli karmienie piersią inaczej to inna droga karmienia malucha, bez przystawiania go do piersi. Mamy karmiące inaczej mówią o sobie, że „randkują z laktatorem” – w ich przypadku posiadanie podwójnego, wydajnego laktatora to absolutny must have. Nawet mając dobry laktator, karmienie KPI jest bardzo wymagające – to średnio nawet 10 sesji dziennie, po 20-40 minut każda. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz karmić piersią przystawiając dziecko, być może jest to coś dla Ciebie. Laktator zamiast karmienia piersią to coraz popularniejszy wybór dla wielu mam.

Wybór odpowiedniego laktatora elektrycznego czy ręcznego i samo ściąganie pokarmu tym urządzeniem często nie jest tak łatwe, jak się wydaje. Niestety macierzyństwo niesie wiele trudności, których zazwyczaj kompletnie się nie spodziewamy, póki nie zostaniemy mamami. Warto być spokojnym i dawać sobie szansę, a w razie potrzeby – nie bać się prosić o pomoc. Doradca laktacyjny, wykwalifikowana położna czy koleżanka, która z sukcesem karmiła swoje dziecko może być dla nas nieocenioną pomocą.

Zdjęcie główne: MAM UK LTD @Flickr /CC

Dodaj komentarz

Karmienie piersią

Natura wspomaga naturalne karmienie

Czarnuszka, herbata z lipy i inne naturalne wspomagacze laktacji Jak mają się do siebie czarnuszka a karmienie piersią? Coraz więcej młodych mam stara się w sposób naturalny i bezpieczny regulować...

Czytaj dalej →
Karmienie piersią

KRYZYS LAKTACYJNY: Jak zwiększyć laktację?

Karmienie piersią to niezapomniany okres w życiu każdej matki. Podczas tego rodzaju kontaktu fizycznego tworzy się z maluszkiem niepowtarzalna więź. Pokarm mamy jest najlepszym źródłem składników odżywczych. Jego skład jest...

Czytaj dalej →
Karmienie piersią

Techniki karmienia piersią

Pozycja, w której karmisz dziecko piersią, to podstawa udanego procesu laktacyjnego. Bardzo często maluch nie jest w stanie w prawidłowy sposób uchwycić brodawki, a co za tym idzie, z piersi...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general