Jak wybrać stolik kawowy?

W obecnych czasach w sklepach posiadamy ogromny wybór stolików kawowych, gotowych do urozmaicenia swoim wyglądem naszego salonu. Niestety dla nas, właśnie ogrom tego wyboru przyprawia nas o paraliż. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Wbrew pozorom, nie jest to trudne — wystarczy jedynie dobrze przemyśleć, czego konkretnie potrzebuje nasz salon i jaki stolik kawowy będzie się dobrze komponował z jego wystrojem. Jeśli masz z tym problem, bez obaw — jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci w wyborze i sprawić, że Twój salon będzie dla Ciebie powodem do dumy.

Dobór stolika do stylu salonu

W związku z tym, że każda ława różni się od siebie stylem, warto spojrzeć i rozpoznać styl naszego salonu — nie każda będzie bowiem dobrze współgrała z innymi meblami oraz dekoracjami obecnymi w salonie.

Styl industrialny

Styl industrialny, nierzadko nazywany również stylem loftowym, inspirowany jest dawnymi amerykańskimi fabrykami oraz zakładami pracy, gdzie nowoczesny styl znajduje swojego towarzysza w miłości do historii oraz przedmiotów z drugiej ręki. Charakteryzuje się on przede wszystkim minimalizmem, ograniczoną kolorystyką oraz użyciem takich materiałów, jak drewno, beton oraz metal. 

Stolik w stylu industrialnym powinien być przede wszystkim prosty, najlepiej w ograniczonej kolorystyce. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj szklane lub kamienne blaty w metalowych ramach oraz masywne, betonowe ławy.

Styl skandynawski

Dla skandynawskiego stylu niezwykle istotna jest natura oraz prostota. Połączeniem charakterystycznym jest tutaj ciepłe drewno z neutralnymi barwami. Obecne są również odcienie niebieskiego w umiarkowanych ilościach. Styl ten skupia się na świetle — domy i mieszkania są bardzo dobrze oświetlone nie tylko przez wszelkiego rodzaju lampy, ale i odbijającą światło biel oraz rozległe okna.

Ława powinna być więc prosta, biała lub drewniana, niezajmująca dużo miejsca. Niezależnie od materiału, powinien on być barwy jasnej. Dzięki temu pokoju gromadził się jak najwięcej światła.

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny powstał w zamiłowaniu do prostoty, brak detali oraz geometrycznych, jednolitych kształtów. Dominuje w nim prostota, umiarkowanie, a przede wszystkim — otwartość. Wnętrza w stylu nowoczesnym powinny być duże i otwarte (lub chociaż sprawiać wrażenie takich).

Należy więc wybrać ławę, która optycznie powiększy nasz salon. Idealnym wyborem okaże się więc być stolik ze szklanym blatem, o dużej przestrzeni i jak najprostszym, geometrycznym kształcie.

Styl glamour

Styl glamour to przede wszystkim bogactwo, blask oraz luksus. Jasne meble, liczne i bogate zdobienia, elegancja w każdym kącie pomieszczenia są wizytówką stylu glamour. Ważne jest również intensywne oświetlenie, które pozwoli na podkreślenie każdego mebla.

Tym również należy kierować się w wyborze ławy. Najlepiej wybrać taki, który odbijać będzie światło wszystkich lamp w pomieszczeniu, dodając mu połysk. Nóżki stolika powinny być zgrabne, rzucające się w oczy, ale nie zabierające całej uwagi.

Dodatkowe wskazówki

Podczas doboru stolika kawowego, poza stylem, należy pamiętać też o kilka zasadach. 

  • Optymalna wysokość ławy zależy w dużej mierze od kanapy, obok której ma stać — nie powinna wystawać na mniej niż 2-5 cm.
  • Między ławą a kanapą powinno być swobodne przejście.
  • Idealnie będzie, gdy stolik będzie miał nie więcej niż ⅔ powierzchni sofy — czasami nazywa się to „złotą proporcją doboru stolika”.
  • Lekka sofa dobrze prezentuje się z masywną ławą i odwrotnie.

Dodaj komentarz

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo