Okres noworodkowy w życiu dziecka jest wyjątkowy. To cztery pierwsze tygodnie, w których nowo narodzony maluch przystosowuje się do życia poza łonem matki. Również jego rodzice powoli przyzwyczajają się do nowego członka rodziny i obowiązków związanych z opieką nad nim. Jednym z nich jest kąpiel, która potrafi początkowo przysporzyć wielu obaw. Przeczytaj, jak przygotować kąpiel i wykąpać noworodka krok po kroku, aby zarówno maluch, jak i jego opiekun czuli się pewnie oraz bezpiecznie.
Przygotowanie miejsca na kąpiel
Zanim przystąpisz do kąpania dziecka, powinieneś przygotować miejsce kąpieli. W pomieszczeniu – niekoniecznie łazience powinna panować temperatura około 24-25 stopni Celsjusza. Bez względu na to, czy będzie to naturalna kąpiel w krochmalu, czy też z użyciem delikatnych kosmetyków dla noworodków od pierwszego dnia życia, woda również powinna mieć odpowiednią temperaturę na poziomie 37-38 stopni Celsjusza. Pamiętaj również, aby mieć przygotowane:
- bezpieczne miejsce do przewinięcia dziecka,
- zapasową pieluszkę, chusteczki nawilżane,
- komplet ubranek na przebranie,
- ręcznik najlepiej z kapturkiem oraz drugi, zapasowy,
- przegotowaną wodę oraz jałowe gaziki do przemycia oczu, buzi,
- delikatne mleczko nawilżające lub oliwkę do stosowania od pierwszych dni życia dziecka,
- ewentualnie inne kosmetyki niezbędne w pielęgnacji noworodka,
- środek do pielęgnacji kikuta pępkowego zalecany przez pediatrę lub położną.
Często w kąpieli noworodków korzysta się także z pieluszek tetrowych lub specjalnej wkładki do wanienki. Mają one za zadanie ułatwiać utrzymanie bezpiecznej pozycji dziecka podczas kąpieli. Woda powinna sięgać do bioder dziecka. W przypadku kąpieli w wiaderku dla niemowląt przydatna okazuje się specjalna podstawka.
Kąpiel noworodka krok po kroku
Kiedy masz już przygotowane miejsce kąpieli, niezbędne akcesoria, a także wodę z delikatnym środkiem nawilżającym w zalecanej temperaturze, czas na kąpiel! Dziecko nie powinno być tuż po jedzeniu, nie może też być bardzo głodne, bo będzie niespokojne. Postępuj zgodnie z następującymi krokami:
- Rozbierz dolną część garderoby noworodka, ściągnij pieluszkę i przemyj pupę oraz krocze chusteczkami.
- Rozbierz dziecko do końca i delikatnie przełóż do wody, stale podtrzymując główkę – podczas kąpieli w wanience trzymasz przegub dłoni pod główką, podpierasz plecki.
- W pierwszej kolejności umyj delikatnie główkę, szyję i ręce – zaczynasz od najczystszych miejsc, kończąc na potencjalnie najbrudniejszych.
- Następny etap to klatka piersiowa, plecki, brzuszek oraz nogi, z dokładnym uwzględnieniem wszystkich fałdek.
- Wyciąganie noworodka z kąpieli powinno odbywać się z użyciem dwóch rąk – jedna mocno pod plecami i ramionami, druga pod pupą.
- Malucha należy położyć na ciepłym miękkim ręczniku, opatulić i delikatnie osuszyć.
- Jeżeli wcześniej tego nie zrobiłeś, oczyść oczy, usta i twarz dziecka z użyciem przegotowanej wody i gazików lub specjalnych wacików.
- Kolejny etap to zadbanie o nawilżenie skóry, połączone z delikatnym masażem.
- Na koniec ubierz dziecko w przygotowaną pieluszkę i ubranko.
Kąpiel noworodka powinna mieć miejsce o stałej porze. Dobrym pomysłem jest stopniowe uczynienie z niej rytuału, elementu powtarzalnych czynności ułatwiających wieczorne kładzenie się do snu.
Sprawdź inne porady, inspiracje i nowości ze świata rodziców
Zgłębiasz tajniki rodzicielstwa, a może dopiero stawiasz pierwsze kroki w opiece nad noworodkiem? Odwiedź bloga https://swiat-rodzicow.pl, by znaleźć wsparcie w niemal każdym temacie związanym z rodzicielstwem. To rzetelne informacje, fachowe porady i nowości, które dotyczą nie tylko najmłodszych, ale również tych nieco starszych dzieci i nastolatków.