Jak wykąpać noworodka krok po kroku?

Okres noworodkowy w życiu dziecka jest wyjątkowy. To cztery pierwsze tygodnie, w których nowo narodzony maluch przystosowuje się do życia poza łonem matki. Również jego rodzice powoli przyzwyczajają się do nowego członka rodziny i obowiązków związanych z opieką nad nim. Jednym z nich jest kąpiel, która potrafi początkowo przysporzyć wielu obaw. Przeczytaj, jak przygotować kąpiel i wykąpać noworodka krok po kroku, aby zarówno maluch, jak i jego opiekun czuli się pewnie oraz bezpiecznie.

Przygotowanie miejsca na kąpiel

Zanim przystąpisz do kąpania dziecka, powinieneś przygotować miejsce kąpieli. W pomieszczeniu – niekoniecznie łazience powinna panować temperatura około 24-25 stopni Celsjusza. Bez względu na to, czy będzie to naturalna kąpiel w krochmalu, czy też z użyciem delikatnych kosmetyków dla noworodków od pierwszego dnia życia, woda również powinna mieć odpowiednią temperaturę na poziomie 37-38 stopni Celsjusza. Pamiętaj również, aby mieć przygotowane:

 • bezpieczne miejsce do przewinięcia dziecka,
 • zapasową pieluszkę, chusteczki nawilżane,
 • komplet ubranek na przebranie,
 • ręcznik najlepiej z kapturkiem oraz drugi, zapasowy,
 • przegotowaną wodę oraz jałowe gaziki do przemycia oczu, buzi,
 • delikatne mleczko nawilżające lub oliwkę do stosowania od pierwszych dni życia dziecka,
 • ewentualnie inne kosmetyki niezbędne w pielęgnacji noworodka,
 • środek do pielęgnacji kikuta pępkowego zalecany przez pediatrę lub położną.

Często w kąpieli noworodków korzysta się także z pieluszek tetrowych lub specjalnej wkładki do wanienki. Mają one za zadanie ułatwiać utrzymanie bezpiecznej pozycji dziecka podczas kąpieli. Woda powinna sięgać do bioder dziecka. W przypadku kąpieli w wiaderku dla niemowląt przydatna okazuje się specjalna podstawka.

Kąpiel noworodka krok po kroku

Kiedy masz już przygotowane miejsce kąpieli, niezbędne akcesoria, a także wodę z delikatnym środkiem nawilżającym w zalecanej temperaturze, czas na kąpiel! Dziecko nie powinno być tuż po jedzeniu, nie może też być bardzo głodne, bo będzie niespokojne. Postępuj zgodnie z następującymi krokami:

 1. Rozbierz dolną część garderoby noworodka, ściągnij pieluszkę i przemyj pupę oraz krocze chusteczkami.
 2. Rozbierz dziecko do końca i delikatnie przełóż do wody, stale podtrzymując główkę – podczas kąpieli w wanience trzymasz przegub dłoni pod główką, podpierasz plecki.
 3. W pierwszej kolejności umyj delikatnie główkę, szyję i ręce – zaczynasz od najczystszych miejsc, kończąc na potencjalnie najbrudniejszych.
 4. Następny etap to klatka piersiowa, plecki, brzuszek oraz nogi, z dokładnym uwzględnieniem wszystkich fałdek.
 5. Wyciąganie noworodka z kąpieli powinno odbywać się z użyciem dwóch rąk – jedna mocno pod plecami i ramionami, druga pod pupą.
 6. Malucha należy położyć na ciepłym miękkim ręczniku, opatulić i delikatnie osuszyć.
 7. Jeżeli wcześniej tego nie zrobiłeś, oczyść oczy, usta i twarz dziecka z użyciem przegotowanej wody i gazików lub specjalnych wacików.
 8. Kolejny etap to zadbanie o nawilżenie skóry, połączone z delikatnym masażem.
 9. Na koniec ubierz dziecko w przygotowaną pieluszkę i ubranko.

Kąpiel noworodka powinna mieć miejsce o stałej porze. Dobrym pomysłem jest stopniowe uczynienie z niej rytuału, elementu powtarzalnych czynności ułatwiających wieczorne kładzenie się do snu.

Sprawdź inne porady, inspiracje i nowości ze świata rodziców

Zgłębiasz tajniki rodzicielstwa, a może dopiero stawiasz pierwsze kroki w opiece nad noworodkiem? Odwiedź bloga https://swiat-rodzicow.pl, by znaleźć wsparcie w niemal każdym temacie związanym z rodzicielstwem. To rzetelne informacje, fachowe porady i nowości, które dotyczą nie tylko najmłodszych, ale również tych nieco starszych dzieci i nastolatków.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo