Jak wyprać kurtkę puchową?

Kurtka puchowa to bardzo specyficzny element garderoby. Ze względu na to, iż jest wypełniona pierzem, jej waga jest niewielka. Pomimo tego, charakteryzuje się bardzo wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi i doskonale utrzymuje ciepło. Dzięki tym zaletom kurtki puchowe to jeden z podstawowych elementów wyposażenia alpinistów, a w Polsce – w okresie bardzo mroźnych zim – nieodłączny element naszych i dziecięcych szaf.

Jak wyprać kurtkę puchową?

Ze względu na to, iż jest to produkt wykonany bardzo starannie, wypełniony delikatnym puchem, pranie kurtki puchowej nie należy do najłatwiejszych zadań. Wiele osób boi się, że po upraniu kurtka straci swoje właściwości termoizolacyjne oraz „puchowy” wygląd i trzeba przyznać, że mogą mieć rację. Niewłaściwe pranie kurtki puchowej skutkować może zbiciem się pierza lub puchu, a w efekcie pogorszoną przepuszczalnością ciepła oraz utraceniem jej oryginalnego wyglądu.

To nie znaczy jednak, że kurtek puchowych pod żadnym pozorem nie można prać. Wręcz przeciwnie! Większość osób decyduje się na oddanie kurtki do pralni, ale kurtkę puchową tego typu można również samodzielnie uprać w domu. Należy podkreślić, iż jest to proces skomplikowany i wymaga zaangażowania oraz czasu zarówno podczas przygotowania do prania, samego prania, jak również suszenia. W niniejszym artykule znajdą Państwo wskazówki jak wyprać kurtkę puchową.

Jak prać kurtki puchowe? Ważne jest przygotowanie

Proces prania kurtki puchowej jest skomplikowany. Każdy etap – przygotowania, samego prania oraz suszenia tego rodzaju okrycia wierzchniego – jest bardzo istotny i może wpłynąć na efekt końcowy. Aby prawidłowo uprać kurtkę puchową, trzeba się do prania odpowiednio przygotować.

Przede wszystkim należy zacząć od czynności, którą podejmuje się przy okazji prania każdej nowej rzeczy – przeanalizowania informacji zawartych na metce. Każda kurtka taką metkę posiada, a ikony, które się na niej znajdują są uniwersalne. Gdybyście mieli problem ze zrozumieniem znaczenia tych wszystkich kwadracików i kółeczek, zajrzyjcie do naszego przewodnika po tym, jak czytać oznaczenia na metkach?

Najważniejszą informacją, którą powinno się wyczytać z metki jest to, czy kurtkę puchową można prać w pralce czy nie. Od tego zależy dalsza procedura prania kurtki. Jeżeli na metce widnieje symbol przekreślonej pralki oznacza to, iż okrycie to należy wyprać ręcznie, co niestety zajmie dużo więcej czasu. Po upewnieniu się, w jaki sposób kurtkę puchową można wyprać, należy zwrócić uwagę na zalecaną temperaturę prania oraz bezwzględnie się tej wskazówki trzymać. Wypranie kurtki puchowej w zbyt wysokiej temperaturze może bowiem skutkować skurczeniem się lub zmianą jej oryginalnego koloru. Zbyt zimna woda w połączeniu nawet z odpowiednimi płynami, może nieskutecznie usunąć zanieczyszczenia.

Po przeanalizowaniu metki należy przejść do właściwego przygotowania kurtki puchowej. Przed włożeniem kurtki do pralki lub miski, w której będzie ona czyszczona, należy w pierwszej kolejności wyciągnąć wszystkie rzeczy z kieszeni. Czasami chusteczka, którą przeoczymy może okazać się ogromnym problemem – rozpuszczone maleńkie kawałki przyklejają się do kurtki i po wypraniu należy ją ponownie oczyścić. Oprócz wyciągnięcia rzeczy z kieszeni, przed rozpoczęciem prania należy odpiąć wszystkie dodatkowe elementy tego okrycia wierzchniego, począwszy na przypinanym kapturze po wszelkie breloczki oraz paski. Nie można również zapomnieć o rozpięciu wszystkich rzepów oraz guzików, ale za to zamki trzeba pozasuwać.

Opcjonalnie, jeżeli puchowa kurtka posiada jakieś mocne zabrudzenia, to przed włożeniem jej do pralki lub rozpoczęciem prania właściwego w misce, można spróbować usunąć je nasączoną gąbką przy pomocy wody i mydła. Ponadto, jeżeli kurtka jest uszkodzona, tzn. posiada jakieś popsute elementy lub jest rozpruta, uszkodzenie to należy przed praniem usunąć (zaszyć), ponieważ proces pranie kurtki puchowej tylko je powiększy. Ostatnią czynnością przed rozpoczęciem prania właściwego okrycia, jest odwrócenie go na drugą stronę. Bez względu na to czy kurtka będzie prana w pralce czy ręcznie, z zasady czyści się ją odwróconą na lewą stronę.

Kurtka puchowa: pranie w pralce

Jeżeli na metce nie widnieje symbol przekreślonej pralki to znak, że należy się do grona szczęśliwców i można zaoszczędzić trochę czasu, piorąc swą kurtkę puchową w pralce. Jak do tego jednak podejść? Ustawiając temperaturę prania należy bezwzględnie przestrzegać wytycznych znajdujących się na metce. Zbyt wysoka temperatura prania może uszkodzić kurtkę, a zbyt niska – nie poradzić sobie z zabrudzeniami. Jeżeli jednak na metce nie widnieje wskazówka dotycząca temperatury, należy ustawić pralkę na najniższą temperaturę, jaka przewidywana jest dla programu do prania delikatnych tkanin lub opcjonalnie – programu do prania wełny.

Jakiego środka do prania użyć? Kurtki puchowej nie czyści się z reguły proszkiem do prania. Aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty można wykorzystać delikatny płyn do prania tkanin lub inny preparat, przeznaczony specjalnie do czyszczenia puchu. Co ważne, przed uruchomieniem pralki, do bębna należy włożyć od 1 do 3 piłeczek pingpongowych. Ten nietypowy zabieg przyczyni się do rozbicia puchu podczas prania, w efekcie czego kurtka po procesie czyszczenia zachowa oryginalną miękkość i wygląd. Po umieszczeniu piłeczek można włączyć pralkę.

Ze względu na to, że kurtki puchowe pochłaniają dużo wody, można użyć programu do wirowania. Należy jednak wykorzystać najniższe obroty wirowania, gdyż zbyt wysokie tempo może spowodować zbicie puchu. Po zakończeniu procesu czyszczenia, w zależności od upodobań, można wstawić kurtkę na jeszcze jedno takie pranie (używając tego samego programu) wlewając do komory na proszek specjalistyczny płyn do impregnacji odzieży puchowej. Płyny tego typu są ogólnodostępne na rynku.

Jak prać kurtkę puchową ręcznie?

Pechowcy, których kurtek według zaleceń na metce nie można prać w pralce, zmuszeni są do prania ręcznego. Jest to proces dużo bardziej pracochłonny od prania w pralce, jednakże zajmuje podobną albo mniejszą ilość czasu (pod względem długości trwania programu).

Przed rozpoczęciem ręcznego prania kurtki puchowej należy ją przygotować tak jak do prania w pralce (odpiąć dodatkowe elementy, oczyścić kieszenie). Do samego procesu czyszczenia potrzebna jest dość duża miska lub wanna z wodą. W tym przypadku również należy stosować się do wskazówek dotyczących temperatury prania, które zostały umieszczone na metce – ciepłotę wody można sprawdzić przy pomocy termometru. Po przygotowaniu wody oraz wymieszaniu jej z preparatem do prania odzieży puchowej lub delikatnym płynem do prania tkanin, należy kurtkę zamoczyć. Bardzo dobrze jest zostawić ten element odzieży wierzchniej na kilka-kilkanaście minut w wodzie w celu dokładnego nasiąknięcia trudniejszych do zmycia plam.

Po upływie określonego czasu można przystąpić do prania, skupiając się naturalnie na najbardziej zabrudzonych miejscach (kołnierzu, rękawach) oraz widocznych plamach. Po upraniu kurtki – w zależności od upodobań – można ją również zaimpregnować preparatem do impregnacji odzieży puchowej, poprzez wymianę wody, lekkie, ręczne wyciśnięcie cieczy z odzieży oraz nalanie wody z dodatkiem wspomnianego preparatu. Kurtkę ponownie trzeba zostawić na kilkanaście minut, aby wymoczyła się w impregnacie, a następnie należy ją wypłukać w letniej wodzie.

Zobacz też:

Pranie kurtki puchowej – etap suszenia

Ostatnim etapem prania kurtki puchowej jest jej suszenie. Jest to czynność równie mocno skomplikowana, co pranie i można pokusić się o stwierdzenie, że jest również najważniejszym etapem w całym procesie czyszczenia tego rodzaju okrycia wierzchniego. Nawet prawidłowo upraną kurtkę puchową można zniszczyć poprzez powieszenie jej mokrej na wieszaku. Jest to absolutnie niedozwolone, ponieważ ściekająca woda może przesunąć puch na dół rękawów oraz kurtki i zbić go w tymże miejscu. Skutkiem tego krój zostanie zaburzony, a komfort noszenia – znacznie pogorszony.

Podobnie jak z praniem, kurtkę puchową można suszyć ręcznie lub mechaniczne, za pomocą suszarki. Jeżeli zdecydujemy się suszyć ją ręcznie, należy pamiętać, że ten element odzieży osusza się w pozycji leżącej. Można więc położyć kurtkę na suszarce do prania w miejscu suchym i przewiewnym. Zbyt wilgotne powietrze znacznie przedłuży proces suszenia.

Szczęśliwcy, którzy posiadają elektryczną suszarkę do prania mają problem z głowy, ponieważ kurtki puchowe (jeżeli nie ma przeciwwskazań ku temu na metce) można suszyć w suszarce. Należy jednak pamiętać, by temperatura prania nie przekroczyła 60°C. Co ważne, w suszarce bębnowej również warto zastosować trik z piłeczkami pingpongowymi. Piłeczki te doskonale rozbiją puch, w efekcie czego kurtka po wysuszeniu będzie jak nowa.

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

NA ZAKUPACH

Opaski dla dziewczynek

Szykuje się “wielka okazja” i przydałby się biżuteryjny dodatek do wyjściowej sukienki? A może niesforne włoski nieodmiennie wchodzą w oczy Twojej córeczki? Powodów noszenia opasek dla dziewczynek można wyliczyć wiele…...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Jaki kask narciarski dla dzieci wybrać?

Kask narciarski dla dzieci to nie tylko obowiązek. Podczas upadków, które zdarzają się zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym narciarzom, chroni głowę i kark przed poważnymi urazami. Zgodnie z prawem...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Ile pieluch zużywa noworodek?

Prawdziwy temat-rzeka, który zajmuje myśli młodych rodziców to temat pieluch. Każda rozmowa ze szczęśliwą mamą czy ze świeżo upieczonym ojcem wcześniej czy później o ten temat zahaczy. Wybór producentów i...

Czytaj dalej →
NA ZAKUPACH

Jaką sukienkę ciążową kupić na wesele?

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy w sukience ciążowej możesz pięknie wyglądać, spójrz jak fantastycznie prezentowała się w niej Shakira. Wybierając się na wesele możesz przebierać w dostępnych fasonach. Na który z...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo