Planujesz w najbliższym czasie zostać mamą i zastanawiasz się jak zajść w ciążę bliźniaczą oraz czy w ogóle można zaplanować bliźniaki? Jeśli w pierwszej chwili igranie z Matką Naturą w tej kwestii wydaje Ci się równie niemożliwe, jak próba zaprogramowania płci potomka, to jesteś w błędzie. Są sposoby na podwójną dawkę szczęścia, które mają całkiem spore szanse powodzenia.
Jak zostać mamą bliźniaczą?
Statystyki mówią, że duży wpływ na bliźniacze ciąże ma genetyka. Jeśli w Twojej rodzinie przyszły na świat bliźnięta to Twoje szanse na ciążę mnogą znacznie wzrastają. Co ciekawe, bliźniaki w rodzinie męża nie mają większego wpływu na Wasze przyszłe potomstwo.
Badania wskazują, że skłonność do ciąż mnogich dziedziczona jest jedynie przez kobiety, a męskie geny prawdopodobnie nie mają w tym przypadku żadnego znaczenia. Z pewnością potwierdzają to ciąże dwujajowe. By do takiej ciąży doszło, muszą zostać zapłodnione dwie komórki jajowe. Dwie dojrzałe komórki jajowe w jednym cyklu to „hiperowulacja”, która jest dziedziczona przez kobiety.
Według badań tylko geny mamy dziedziczą zdolność do ciąży bliźniaczych
Szansa na bliźniaki wzrasta wraz z wiekiem przyszłej matki. Kobiety, które ukończyły 30 lat znacznie częściej zachodzą w ciąże mnogie niż ich młodsze koleżanki. Dzieje się tak, gdy organizm zaczyna uwalniać więcej niż jedną komórkę jajową w cyklu miesiączkowym – a wszystko po to, by zwiększyć szanse na zapłodnienie, które maleją wraz z wiekem. Prawdopodobieństwo urodzenia bliźniaków zwiększa również ilość porodów odbytych w przeszłości – im więcej masz dzieci, tym większa szansa, że kolejne będą bliźniętami.
Jak zaplanować bliźniaki?
Jeżeli jednak jesteś poniżej trzydziestki, nigdy nie rodziłaś oraz w Twojej rodzinie nie ma bliźniąt, a właśnie Ty chcesz przełamać pierwsze lody – to jak powinnaś starać się o bliźniaki? Gary Steinman, amerykański ginekolog i naukowiec, od lat bada związek pomiędzy dietą, a ciążami mnogimi. Wedle jego obserwacji, dzięki substancji IGF (Insulin-like Growth Factor), która znajduje się w mięsie oraz w mleku, zarodki są stymulowane do wzrostu. Dlatego też weganki mają znacznie mniejszą szansę na zajście w ciążę bliźniaczą.
Weganki mają dużo mniejsze szanse na ciążę bliźniaczą – wynika z badań Gary’ego Steinmana
Szansa na bliźniaki wzrasta również, jeśli przyszła mama przyjmowała tabletki antykoncepcyjne. Zaraz po ich odstawieniu gospodarka hormonalna jest zaburzona i w jej efekcie często dochodzi do „hiperowulacji”, która z kolei zazwyczaj kończy się ciążą mnogą. Podobny efekt może być w przypadku nieregularnego przyjmowania tabletek – jeśli ciąża jest skutkiem pominięcia tabletki to jest spora szansa, że to ciąża bliźniacza.
Jeśli marzą Ci się bliźnięta możesz także spróbować sposobu z kwasem foliowym. Przyjmowany przed ciążą zwiększa szansę na poczęcie bliźniąt. Podobne działanie wykazuje korzeń manioka. Substancje w nim zawarte zwiększają owulację, dzięki czemu szanse na podwójne zapłodnienie wzrastają.
Zobacz też: Ciąża bliźniacza jednokosmówkowa dwuowodniowa (1k2o)
Podsumowując
Bazując na statystyce oraz badaniach, które do tej pory prowadzono wychodzi na to, że ciążom bliźniaczym sprzyjają:
- Geny matki – posiadanie w jej rodzinie bliźniaków;
- Wiek – kobiety po 30 roku życia częściej zachodzą w ciąże bliźniacze;
- Liczba przebytych ciąż – im więcej tym łatwiej o bliźniaki;
- Dieta bogata w mięso oraz mleko – co na to weganki?
- Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych;
- Przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą lub spożywanie korzenia manioka.
Z jakich powodów chcesz zajść w ciążę bliźniaczą?
1 Comment