Jak zatkać nawiewniki? Sprawdź, jak radzić sobie z zimnym powietrzem

Nawiewniki okienne zapewniają niezbędną wymianę powietrza we wnętrzach. Wymogi dotyczące odpowiedniej wentylacji w budynku są ściśle określone w przepisach, a ich niedotrzymanie może skutkować poważnymi konsekwencjami. Niestety w okresie zimowym poprzez nawiewniki mogą dostawać się duże ilości zimnego powietrza i wychładzać pomieszczenia. Wówczas zaczynamy się zastanawiać, jak rozwiązać ten problem, tym bardziej, że koszty ogrzewania wciąż rosną. Czy takie nawiewniki można zatkać, jak to zrobić?

Jak zatkać nawiewniki? I czy w ogóle można to zrobić?

Osoby, które mają w domach nawiewniki, doskonale zdają sobie sprawę, jak bardzo bywa to uciążliwe w okresie jesienno-zimowym. Przez otwory wpada nieraz bardzo mroźny wiatr, który szybko wychładza pomieszczenie i może obniżyć temperaturę nawet o kilka stopni. Samodzielne zatykanie nawiewników (np. za pomocą gąbki) może jednak nie być najlepszym pomysłem. Należy pamiętać, że odpowiedni przepływ powietrza w pomieszczeniach to jednak nie tylko wymóg określany przepisami, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa.

Jeśli we wnętrzach nie występuje regularna wymiana i oczyszczanie powietrza, zaczynają rozwijać się w nim groźne bakterie, wirusy i inne niepożądane drobnoustroje. Świeże powietrze pozwala nam lepiej oddychać, a w wywietrzonym pomieszczeniu znacznie lepiej się funkcjonuje na co dzień czy np. śpi. Brak odpowiedniej wentylacji może stanowić nawet zagrożenie dla życia – zaczadzenie jest bowiem przyczyną kilkuset zgonów rocznie. Przepływ powietrza możliwy dzięki nawiewnikom umożliwia utrzymanie prawidłowych parametrów powietrza, np. wilgotności.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, ze względów bezpieczeństwa nie należy zatykać nawiewników. W celu zniwelowania nieco skutków napływu zimnego powietrza, można zadbać o to, aby pod oknem z nawiewnikiem znajdował się grzejnik. Powiesić w oknach grubsze firany, które ograniczą uczucie dyskomfortu wywołane nagłymi podmuchami zimnego powietrza.

Zobacz: Suszenie prania na mrozie. Jak to zrobić? Efekt może Cię zaskoczyć

Jak zamknąć wywietrzniki w oknach?

Jeśli mamy nawiewniki ręczne, można je przymknąć, odcinając dopływ mroźnego powietrza. Zwykle z boku każdego takiego nawiewnika zamontowany jest mechanizm umożliwiający otwieranie, uchylanie i zamykanie. W niektórych budynkach są jednak zakładane nawiewniki automatyczne. Wówczas nie da się ich zamknąć ręcznie, ale zamkną się one samoczynnie, jeśli odnotują zmianę jednego z parametrów powietrza, np. wilgotności lub ciśnienia.

Jak zlikwidować wywietrzniki w oknach?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – nie robić tego, jeśli nawiewniki te są niezbędne do zapewnienia odpowiedniego przepływu powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Niestety mimo że bywają one uciążliwe i często właściciele mieszkań z takim systemem wentylacji zimą narzekają na chłodne podmuchy i wychładzanie się mieszkania, to jednak dużo groźniejszy od spadku temperatury może być brak wentylacji. Ryzykujemy bowiem nie tylko nieświeżym powietrzem w pomieszczeniu, ale przede wszystkim zdrowiem i życiem. Aż 90% przypadków zgonów z powodu zaczadzenia jest skutkiem niewystarczającego przypływu powietrza w budynkach.

Sprawdź: Oczyszczacze powietrza, nawilżacze i osuszacze – jak zadbać o właściwą jakość powietrza we wnętrzu?

Czytelnicy pytają, jak zatkać nawiewniki

Czym zatkać nawiewniki okienne?

Nie należy robić tego samodzielnie, wpychając tam piankę czy gąbkę. Zapchane nawiewniki mogą ograniczyć wentylację, co może z kolei być niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.

Jak zatkać wywietrzniki w oknach?

Nie wolno zatykać wywietrzników, ponieważ odpowiedni przepływ powietrza jest niezbędny. Jego brak może doprowadzić w najgorszym przypadku do zaczadzenia.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo