Jeszcze kilka lat temu coroczne rozliczenie podatku było prawdziwą zmorą dla tysięcy Polaków. Dzięki elektronicznym narzędziom rozliczenie PIT-a stało się proste, szybkie i wygodne i niektórym zajmuje zaledwie kilka minut. Nie trzeba już martwić się o wypełnienie skomplikowanych formularzy, a tym samym nie musimy już aż tak obawiać się o popełnienie pomyłki. Jak złożyć PIT przez internet?
Jak złożyć PIT przez internet?
Od 15 lutego można już składać deklaracje podatkowe za rok 2024 za pośrednictwem programu Twój e-PIT. Jest to darmowa usługa oferowana przez Krajową Administrację Skarbową (KAS), która całkowicie zmienia podejście do rozliczeń podatkowych. Ministerstwo Finansów po raz siódmy udostępnia to narzędzie, które znacząco upraszcza proces rozliczenia rocznego.
Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/, a następnie zalogować się:
- przez login.gov.pl (do wyboru: profil zaufany, aplikacja mObywatel, e-dowód lub bankowość elektroniczna),
- przez dane autoryzujące (takie jak: PESEL lub NIP oraz kwota łącznego przychodu i kwota do zapłaty/nadpłaty z ubiegłorocznego zeznania podatkowego).
Krajowa Administracja Skarbowa przygotowuje wstępnie wypełnione deklaracje podatkowe na podstawie PIT-ów przygotowanych i przesłanych wcześniej przez pracodawców. Po zalogowaniu wystarczy zatem kliknąć w e-PIT za poprzedni rok i zweryfikować wszystkie dane, wprowadzić ewentualne poprawki lub dodać nieuwzględnione ulgi. Warto jednak pamiętać, że system automatycznie sugeruje możliwe ulgi podatkowe. Jeśli wszystko będzie w porządku, należy kliknąć „Wyślij PIT”, który trafia do Urzędu Skarbowego.
Zobacz: Czy ulga na dziecko jest zależna od dochodu? Niektórzy powinni zwrócić uwagę na wynagrodzenie
Jak przekazać 1,5 proc. podatku?
Za pośrednictwem Twojego e-PIT-a możesz wesprzeć dowolną organizację pożytku publicznego, nie dokładając do tego ani złotówki. Wystarczy, że w formularzu podatkowym wskażesz wybraną organizację, a system automatycznie przekaże jej 1,5% Twojego należnego podatku. Wystarczy wpisać numer KRS wybranej fundacji, ewentualnie podać także cel szczegółowy.
Warto zwrócić uwagę na to, że system automatycznie wybiera cel, który wskazaliśmy w ubiegłym roku. Jeśli chcemy przekazać pieniądze innej organizacji, trzeba zmienić to samodzielnie.
Sprawdź: Ulga na internet – kto może ją odliczyć? W sumie można zyskać nawet 1520 zł
Dodatkowy zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci
Niekiedy zdarza się, że kwota ulgi przewyższa zaliczki podatkowe pobrane w minionym roku – wtedy można ubiegać się o dodatkowy zwrot. Kwota niewykorzystanej ulgi może zostać rodzicom zwrócona, ale trzeba zmienić deklarację samodzielnie. Proces jest banalnie prosty. W programie Twój e-PIT wystarczy:
- Wypełnić rubrykę „Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne” danymi z pozycji 125 z PIT-37
- Przejść do zakładki „Dodaj lub zmień ulgi”
- Wybrać opcję „Dodaj zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci”