Jak zrobić drożdże? [domowe, piekarskie oraz spożywcze]

Jak zrobić drożdże? Produkt ten jest kojarzony głównie z kupnymi kostkami lub formą w proszku. Istnieje jednak opcja samodzielnego wyhodowania drożdży, które posłużą Ci do przyrządzenia wielu potraw. Z czego są zrobione drożdże?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Do wyhodowania drożdży potrzebne jest jasne, niepasteryzowane piwo oraz cukier. Dodatkowo przydadzą się ziemniaki lub mąka.
  • Drożdże rozmnażają się przez pączkowanie, które przyspiesza fermentacja tlenowa.
  • Mieszankę, z której mają wyrosnąc drożdże należy umieścić w ciepłym, wolnym od orzeciągów miejscu.
  • Drożdże pączkują przez kilka dni.

Domowe drożdże

Domowa produkcja drożdży nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Nie zawsze mamy dostęp do kupnego produktu, dlatego wiedza o jego samodzielnym przygotowaniu może okazać się bardzo przydatna. Dodatkowo, proces tworzenia drożdży stanowi również doskonałą okazję do spędzenia czasu z dzieckiem w kuchni i nauczenia go podstawowych zasad rozmnażania przez pączkowanie.

Drożdże – spożywcze, piekarskie i piwowarskie

Drożdże spożywcze określane są również mianem piekarniczych. Oprócz nich istnieją również drożdże piwowarskie stosowane do produkcji piwa. Jak wyhodować drożdże piekarskie, które posłużą ci podczas pieczenia pizzy lub pieczywa w domu?

Jak powstają drożdże?

Drożdże są żyjącym organizmem rozmnażającym się poprzez pączkowanie. Bazuje on na fermentacji tlenowej, która przyspiesza proces jego rozmnażania. Z tego powodu gotowe drożdże zalewa się ciepłym mlekiem lub wodą z dodatkiem cukru. Do domowego przygotowania tego składnika zazwyczaj wystarczy jedynie zwykłe piwo oraz odpowiednie warunki, dzięki czemu te niewielkie organizmy zaczną się rozmnażać.

Z czego robi się drożdże?

Jak drobić drożdże domowe? Istnieje kilka sposobów bazujących na łatwo dostępnych produktach. Bez względu na przepis, potrzebne będzie piwo jasne niepasteryzowane oraz cukier. Niektóre metody obejmują również takie składniki, jak ziemniaki lub mąka. Istnieją także sposoby bazujące na suchym chmielu, jednak taki produkt jest znacznie trudniej dostępny niż standardowe składniki przepisu na drożdże.

Z czego są drożdże spożywcze?

Drożdże spożywcze, inaczej zwane piekarskimi, to organizmy żywe. Tworzą się one w podobny sposób, jak zwykłe bakterie lub pleśń. Niektóre składniki wspomagają ich tworzenie, dlatego do wyhodowania domowych drożdży wykorzystuje się zwykle piwo zawierające ich piwowarski odpowiednik.

Przepis na drożdże piekarskie

Jak zrobić drożdże domowe z użyciem ziemniaków? W tym celu należy ugotować dwie bulwy, rozgnieść na gładką masę oraz dodać łyżeczkę cukru i łyżeczkę piwa. Tak przygotowaną mieszankę trzeba następnie umieścić w szklanym naczyniu, przykryć ściereczką i odstawić na kilka dni. Wersja z mąką wygląda dokładnie tak samo, jednak nie uwzględnia ona ziemniaków.

Jak namnożyć drożdże piekarskie?

Mieszankę wykonaną zgodnie z przepisem należy trzymać w miejscu wolnym od przeciągów i niskich temperatur. Zaleca się również wybranie cichej lokalizacji, szczególnie ze względu na fakt, że samodzielnie stworzone drożdże mogą rosnąć nawet kilka dni. Niewłaściwe warunki sprawiają, że te żywe organizmy nie są w stanie się rozmnożyć, dlatego tak ważne jest stworzenie odpowiedniej atmosfery sprzyjającej pączkowaniu.

Zobacz też: Jak rozmrozić drożdże?

Pytania o domowe drożdże:

Co zawierają drożdże?

Drożdże są doskonałym źródłem wielu witamin i minerałów, takich jak fosfor, cynk, potas, żelazo, wapń, witaminy z grupy B oraz witamina E. Są to tylko niektóre składniki zawarte w drożdżach, a produkt ten posiada również inne wartości prozdrowotne.

Co jest zdrowsze: drożdże czy proszek do pieczenia?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo łatwa. Drożdże są organizmem żywym pełnych wartości odżywczych, podczas gdy proszek do pieczenia stanowi sztuczną, chemiczną mieszankę.

Czego nie lubią drożdże?

Drożdże rosną jedynie w określonych warunkach. Rosnący zaczyn nie lubi chłodu oraz przeciągów, dlatego warto umieścić go w ciepłym i bezwietrznym miejscu.

Czemu drożdże nie rosną?

Drożdże mogą nie rosnąć ze względu na niewłaściwą temperaturę wody i mleka lub brak dodatku cukru. Nie należy zalewać ich wrzątkiem, a jedynie ciepłą cieczą. W innym przypadku drożdże, zamiast się rozmnażać, umrą.

Czym zastąpić drożdże w cieście?

Drożdże można z powodzeniem zastąpić sodą lub proszkiem do pieczenia. Pierwsza opcja jest jednak zdecydowanie najzdrowsza.

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo