Jak zrobić pisanki wielkanocne? Oto tradycyjne i wyjątkowe wzory na pisankach

Wielkanoc, to wspaniały czas na to, żeby się dowiedzieć, jak zrobić pisanki. Jest na to wiele różnych sposobów, mniej lub bardziej kreatywnych, a do tego, jest to świetna forma spędzania czasu dla dzieci.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Pisanki mogą być świetnym sposobem na spędzenie czasu z dziećmi lub zagospodarowanie im go.
  • Można ozdobić pisanki za pomocą specjalnych barwników, flamastrów lub przy pomocy naklejek.
  • Pisanki wielkanocne mają swoje początki w Polsce już od X wieku.
  • Jak zrobić pisanki z papieru; może być wykonana na kilka sposobów, w tym jako paper mache, origami lub na płasko do kartki świątecznej.

Jak zrobić pisanki z dziećmi?

Zrobienie pisanek nie jest zbyt problematyczne, jednak należy pamiętać o pewnych kwestiach. Problem może nadejść wtedy, kiedy trzeba je zrobić z dziećmi. Chociaż malowanie pisanek, to doskonała rodzinna tradycja i bardzo kreatywne zajęcie czasu najmłodszym, czasem trudno skupić uwagę dziecka na zadaniach manualnych. Jak zrobić pisankę wielkanocną z dzieckiem? 

Najważniejszym jest pamiętać o bezpieczeństwie maluszków. Starsze dzieci nie powinny mieć problemu z nożyczkami i łatwo pękającymi jajkami, ale dla tych młodszych pociech lepiej sprawić kolorowanki lub wcześniej przygotowane wyklejanki pisanki. Wzory mogą wymyślać i rysować same, będzie to bardzo kreatywne i satysfakcjonujące dla najmłodszych wyzwanie. Jeśli nie obawiamy się tego, że dziecko upuści i stłucze jajko, zamiast farbek można dać mu flamastry, którym pomaluje jajko wielkanocne. Pisanka może nie będzie wtedy najpiękniejsza, ale pociecha będzie miała mnóstwo zabawy.  

Zobacz: Od kiedy jest przerwa wielkanocna 2022? Kiedy jest wolne od szkoły?

Jak ozdobić pisanki?

Jak ozdobić pisankę tak, aby było to ładnie udekorowane i pomalowane jajko wielkanocne? Jak pomalować pisanki? Pisanka może być ozdobiona na wiele sposobów. Można użyć specjalnych barwników, w których zanurzy się pisanki. Wzory na kolorowych już jajkach można domalować samemu flamastrami, innymi farbkami lub ozdobnymi naklejkami. 

Jak udekorować pisanki? Jeśli chcemy stworzyć piękny wzór, jednak nie mamy szczególnych zdolności manualnych, możemy wykorzystać koronkę, którą zanurzy się razem z jajkiem w barwniku. Jak zrobić pisanki z takim koronkowym wzorem? Ładny kawałek koronkowego materiału należy obwiązać wokół jajka. Ważne, żeby wstążka była dłuższa niż obwód jajka, aby można było jej końce związać gumką. Tak „odziane” jajka można włożyć pod wodę z barwnikiem i odczekać wymagany czas. Kiedy wszystko będzie gotowe, po zdjęciu koronki powinno pojawić się piękne kolorowe jajko wielkanocne. Pisanka będzie miała wtedy jaśniejszy od koloru przewodniego wzór odbity od koronki. 

Pisanka tradycyjna to przede wszystkim pomalowane farbkami w różne wzory jajko wielkanocne. Pisanka jednak może być też obszyta wełnianym okryciem. Nie tylko będzie to wyglądało oryginalnie i uroczo, lecz także oszczędzi używania farbek, szczególnie kiedy później będzie chcieli wykorzystać jajka do świątecznego śniadania.

Sprawdź: Drugi dzień świąt wielkanocnych 2022. Czy trzeba iść do kościoła?

Tradycyjne wzory na pisankach

Jak zrobić pisankę wielkanocną? Tym bardziej jeśli ma być to pisanka tradycyjna? Przede wszystkim warto wiedzieć, skąd się wzięła tradycja pisanek. Najstarsze pisanki znaleziono na terenie ówczesnej Mezopotamii, w Polsce natomiast ślady pisanek znajdowano już w X wieku. W zależności od regionu oraz techniki robienia tradycyjne, pisanki miały różne nazwy. Pisanki są jedną z tych właśnie nazw i tak naprawdę wiązały się z rysowaniem na roztopionym wosku i późniejszym namaczaniu w barwnikach. 

Zobacz: Jak upiec babkę bez formy?

Jak zrobić pisankę z papieru?

Jak zrobić pisanki z papieru? Może być to proces skomplikowany dla kogoś, kto nie ma talentu w sztukach manualnych. Takie pisanki można zrobić z paper mache, składać je, sklejać i wycinać przez długi czas, dopóki nie ułoży się z tego kształt jajka.

Sprawdź: Za kwaśny żurek – co zrobić, gdy żurek jest za kwaśny?

Rodzice pytają,

Jak narysować pisankę?

Pisanki można też narysować dla dekoracji domowej lub na potrzeby zrobienia kartki świątecznej. Można samemu spróbować odrysować kształt jajka, a potem wymyślić ciekawe wzór. Gotowe rysunki pisanek można znaleźć w Internecie. 

Pisanki – jak zrobić?

Można je zrobić z papieru, użyć barwników do zafarbowania prawdziwych jajek lub stworzyć im materiałowe ozdobne „wdzianko”.

Czym malować pisanki?

Wzory można przygotować za pomocą koronki, a całe jajko można zanurzyć w barwniku. Po zafarbowaniu jajka możesz użyć flamastra do rysowania lub farb. 

Jak zrobić pisankę ze styropianu?

W sklepach dostępne są dekoracyjne styropianowe jajka, które można kupić. Aby zrobić pisankę ze styropianu potrzeba dużo szpilek, którymi nabije się dostępne dekoracje, takie jak brokat, cekiny lub inne ozdóbki.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo