Jaka pamiątka chrztu dla malucha? Poznaj sprawdzone propozycje

Chrzest święty to wyjątkowe wydarzenie w życiu dziecka, jego rodziców oraz najbliższych członków rodziny. To duchowe narodziny, które wprowadzają malucha do wspólnoty chrześcijańskiej. Z tego względu warto uczcić ten ważny moment, obdarowując malucha pamiątką, która będzie go towarzyszyć przez długie lata. Wybór odpowiedniego prezentu zależy od roli, jaką odgrywamy podczas uroczystości, oraz od naszych osobistych przekonań i gustu. W artykule omówimy, jakie pamiątki chrztu będą w dobrym tonie, w zależności od naszego w związku z dzieckiem.

Co na chrzest przynoszą rodzice chrzestni?

Rodzice chrzestni odgrywają szczególną rolę w życiu dziecka, będąc jego duchowymi opiekunami. Tradycyjnie, to od nich oczekuje się wręczenia pamiątki związanej z sakramentem chrztu. W dobrym tonie będzie podarowanie:

 • Medalika z wizerunkiem patrona – ten prezent będzie symbolem duchowej opieki i podtrzymania w wierze. Dobrym pomysłem będzie wybranie medalika przedstawiającego patrona, który jest imiennikiem dziecka. Można również wybrać medalik z wizerunkiem Matki Boskiej czy Jezusa.
 • Srebrnej łyżeczki z grawerem – to symbol życzenia dostatku i pomyślności. Łyżeczkę można spersonalizować, dodając na niej imię dziecka oraz datę chrztu.
 • Różańca – jako narzędzie modlitwy i duchowego rozwoju. Można wybrać różaniec wykonany z wyjątkowych materiałów, takich jak kryształ, perły czy kamienie szlachetne lub złoty różaniec-obrączkę na palec.
 • Biżuterii religijnej – dla dziewczynki można wybrać srebrną bransoletkę z zawieszkami o motywach religijnych, np. z krzyżykiem czy aniołem stróżem.

Ponadto matka chrzestna w tradycji wielu rodzin wciąż zobowiązana jest do wyboru szatki do chrztu dla maluszka, a ojciec chrzestny przynosi na uroczystość świecę niezbędną przy obrządku. Dużą popularnością cieszą się też pamiątki chrztu, zwłaszcza w formie łańcuszków z medalikiem lub krzyżykiem oraz symbolicznej srebrnej biżuterii z unikalnym grawerem.

Co na chrzest wręczają dziadkowie i babcie?

Chrzest to szczególny moment, który chcą uczcić również dziadkowie dziecka. Chociaż nie odgrywają oni szczególnej roli w trakcie samego obrzędu kościelnego, zwykle radość z nowo narodzonego wnuka sprawia, że chcą wręczyć maluchowi coś szczególnego. Mogą to być na przykład:

 • Książka religijna dla dzieci – np. ilustrowana Biblia, modlitewnik czy książka o życiu świętych. Dobrze jest wybrać publikację dostosowaną do najmłodszych i wzmacniającą jego więź z wiarą.
 • Ręcznie wykonany różaniec – może być wykonany z drewna, kryształu, pereł czy kamieni szlachetnych, co uczyni go wyjątkowym darem, związanym z modlitwą i duchowym rozwojem.
 • Ramka na zdjęcie z uroczystości chrztu – gustowna, spersonalizowana ramka, która będzie przechowywać zdjęcie z ważnego dnia.
 • Oryginalny, ręcznie wykonany obrazek z motywem religijnym – może to być haftowany obrazek z modlitwą, ikona lub malowidło przedstawiające postacie święte.
 • Srebrne zawieszki z aniołem stróżem – jako symbol opieki i ochrony. Taki prezent może być przymocowany do zawieszki naszyjnika lub do bransoletki.
 • Skarbonka – jako życzenie dostatku w życiu. Może być wykonana z drewna lub ceramiki i ozdobiona imieniem dziecka oraz datą chrztu.
 • Pudełko na pierwsze pamiątki – do przechowywania pamiątek związanych z różnymi momentami w życiu dziecka. Można wybrać drewniane pudełko z ręcznie malowanymi wzorami.

Wybrany prezent powinien być wartościowy, symboliczny i mieć głębokie znaczenie dla dziecka oraz jego rodziny. Dziadkowie powinni również pamiętać, że ich obecność, miłość i wsparcie są najważniejszym darem dla wnuka czy wnuczki.

Co przynieść na chrzest jako gość?

Pozostali goście uroczystości zwykle rzadziej przynoszą pamiątki. Większość świętujących z rodzicami osób wspiera ich prezentami o wymiarze praktycznym, takimi jak: ubranka, pampersy, zabawki dla dziecka czy po prostu koperta z pieniędzmi. Jako niewielki upominek można przynieść też podpisaną, personalizowaną kartkę okolicznościową.

Chrzest to wyjątkowa okazja, podczas której bliscy obdarowują dziecko upominkami, mającymi na celu uczczenie tego ważnego wydarzenia oraz życzenie mu pomyślności na dalsze lata życia. Pamiątki chrztu mogą być różnorodne, ale zwykle mają wymiar symboliczny. Jednak niezależnie od wyboru prezentu, najważniejszą wartością tego dnia jest wspólnie spędzony czas i wsparcie okazane maluchowi oraz jego rodzicom.

Dodaj komentarz

Chrzest

Chrzest dziecka: co warto wiedzieć?

Organizacja chrztu to poważna sprawa: należy pamiętać o załatwieniu wszystkich formalności, zorganizować przyjęcie, zaprosić gości, a przede wszystkim zadbać o to, żeby dzień chrztu był wyjątkowy i jak najmniej stresujący...

Czytaj dalej →
Chrzest

Prezent na Chrzest dla dziewczynki i chłopca

Chrzciny to uroczystość, której oprawa wymaga podarowania prezentu głównemu bohaterowi tego dnia, nawet jeśli maluszek jeszcze nie rozumie otaczającego go świata oraz idei towarzyszącej wręczaniu podarunku. Prezent na chrzest powinien...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general