Jaka sól do ogórków kiszonych? Wybór może mieć wpływ nie tylko na smak, ale także na zdrowie!

Kiszone ogórki to jeden z najbardziej popularnych przysmaków w Polsce. Najwięksi ich miłośnicy z pewnością zgodzą się, że najlepiej smakują te robione samodzielnie we własnej kuchni, według tradycyjnego przepisu. Nic więc dziwnego, że co roku w wielu domach odbywa się wielki proces kiszenia. Aby uzyskać idealne kiszonki, trzeba zadbać nie tylko o technikę wykonania, ale także o odpowiednio dobrane składniki. Tutaj jednak czasem pojawiają się wątpliwości, szczególnie w przypadku soli. Podpowiadamy zatem, jaka najlepsza sól do ogórków kiszonych. Jaka sól do kiszenia ogórków jodowana czy niejodowana?

Jaka sól do ogórków kiszonych?

Przygotowywanie kiszonek i przetworów to sztuka, która wymaga dużo zaangażowania oraz nieco umiejętności i cierpliwości. Kluczem do osiągnięcia zamierzonego i idealnego smaku są jednak nie tylko sposób wykonania czy czas, ale także dobór składników. Każdy z nich jest w ostatecznym rezultacie bardzo istotny, ponieważ pełni inną funkcję – nadaje konkretną nutę smakową czy konsystencję. Dotyczy to również soli, która jest nieodłącznym elementem każdego przepisu.

Jak wiadomo, na rynku dostępne są różne rodzaje soli. Różnią się przede wszystkim konsystencją oraz zawartością mikroelementów. Niektóre są lepszym wyborem pod kątem zdrowia, inne zawierają nieco mniej cennych składników. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że smak kiszonek może się różnić w zależności od tego, na dodatek której soli się zdecydujemy. A zatem jaka sól do kiszonych ogórków będzie najlepsza? Dość powszechnie uważa się, że jest to sól kamienna niejodowana. Prawda jest jednak taka, że kiszonki mogą się udać właściwie z każdym typem soli. Jeśli więc w przepisie, z którego korzystamy od lat i smak nam odpowiada, występuje inny rodzaj, nie musimy koniecznie tego zmieniać. Głównym zadaniem soli jest stworzenie optymalnych warunków dla rozwoju bakterii mlekowych, odpowiedzialnych za procesy fermentacyjne, chociaż może również delikatnie wpływać na nuty smakowe.

Dlaczego akurat sól kamienna niejodowana? Przede wszystkim dodany jod może nieco spowalniać fermentację, a ponadto może sprawiać, że gotowe ogórki staną się za bardzo miękkie i niezbyt apetyczne. Zdaniem niektórych zawartość jodu może także negatywnie odbijać smaku. Warto jednak podkreślić, że ta ostatnia kwestia jest mocno indywidualna.

Sól kamienna nie tylko lepiej wpływa na kiszenie ogórków, ale zawiera także cenne minerały. Jest nierafinowana, a więc zawiera tylko 30-40% chlorku sodu, a poza tym można w jej składzie znaleźć także chrom, wapń, miedź i mangan, nie ma za to antyzbrylaczy (które również mogą nadawać specyficzny posmak).

Do kiszonek niektórzy używają także soli morskiej. Ten typ również bogaty jest w mikroelementy takie jak cynk, potas, magnez, żelazo, wapń, mangan i selen. Naturalnie występuje w niej także jod. Ponieważ jednak ma nieco grubsze cząstki, łatwiej jest przesolić. Najmniej polecana w zasadzie do wszystkiego jest sól warzona/kuchenna, która jest niestety niezbyt korzystna dla zdrowia – składa się bowiem głównie z chlorku sodu (aż 90%), a ponieważ poddaje się ją rafinacji – wraz z nią traci cenne mikroskładniki. Dodaje się do niej nieraz sztuczne elementy.

Zobacz: Ogórki kiszone bez chrzanu. Ten składnik z powodzeniem go zastąpi

Jaka sól do ogórków konserwowych?

W przypadku ogórków konserwowych również zaleca się przede wszystkim sól kamienną niejodowaną. Ze względu na cenne minerały i najkorzystniejszy skład dla naszego zdrowia. Będzie nie tylko bardziej naturalnym wyborem, ale przy okazji lepiej wpłynie na procesy fermentacyjne.

Sprawdź: Jak się gotuje zielone szparagi? W ten sposób zawsze wychodzą perfekcyjnie

Czy sól jodowana nadaje się do kiszenia ogórków?

Dyskusja dotycząca tematu, czy sól jodowana do kiszenia ogórków sprawdzi się w takiej funkcji trwa właściwie od zawsze. Jak wynika z doświadczenia, a także porad umieszczanych na rozmaitych forach kulinarnych, kiszonki udadzą się niezależnie od tego, czy użyjemy jodowanej, czy też niejodowanej soli. Zdecydowanie częściej zaleca się jednak tę drugą opcję, ze względu na to, że jod może spowalniać procesy fermentacji, co wydłuży przygotowanie kiszonek. Dodatkowo może wpływać także na mięknięcie ogórków, przez co ostatecznie będą miały one niezbyt apetyczną konsystencję. Niektórzy skarżą się także, ze sól jodowana nadaje przetworom dziwny i dość specyficzny posmak.

Wiele osób jednak używa do kiszenia ogórków z powodzeniem soli jodowanej. Jeśli więc jesteś w tej grupie, a smak i konsystencja wyrobów w pełni Ci odpowiadają, nie musisz niczego zmieniać.

Zobacz: To najczęstszy błąd przy grillowaniu. Popełnia go prawie każdy

Jaka sól do przetworów?

Najzdrowszym wyborem do wszelkiego rodzaju domowych wyrobów w kuchni jest sól kamienna niejodowana. Przede wszystkim ze względu na zawartość cennych minerałów, a więc większą korzyść dla naszego zdrowia. Wiadomo bowiem, że dla naszego dobra powinniśmy maksymalnie ograniczać spożycie soli. Jeśli więc już musimy jej użyć, najlepiej postawić na taką, która nie będzie tak szkodliwa dla naszego organizmu.

Warto dodać, że zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce każda sól sprzedawana w opakowaniach poniżej 1 kg musi mieć dodany jod. Jeśli więc szykujemy przetwory, najlepiej zaopatrzyć się w większe pojemności.

Sprawdź: Ten prosty sposób sprawi, że nie będziesz płakać przy krojeniu cebuli. Masz go pod ręką

Jaka sól do ogórków małosolnych?

W przypadku przygotowywania ogórków małosolnych również przeważnie zaleca się unikanie soli jodowane. Większość osób, które od lat robi własne kiszonki, stawia na sól kamienną niejodowaną, ponieważ bardziej sprzyja fermentacji, w dodatku jest zdrowsza. Przy okazji nie zawiera również antyzbrylaczy, które mogą psuć ostateczny smak.

Zobacz: Cztery zielone warzywa, które warto włączyć do codziennej diety

Rodzice pytają o najlepszą sól do kiszenia ogórków

Jaka sól do kiszenia ogórków?

Najlepiej sól kamienna niejodowana. Sól jodowana do ogórków może nadawać niezbyt dobry smak i spowalniać proces fermentacji.

Ogórki małosolne sól jodowana – nadaje się?

Ogórki mogą się udać również z solą jodowaną. Istnieje jednak ryzyko, że popsuje ona nieco smak, a przy okazji spowolni proces fermentacji.

Zwykła sól do ogórków małosolnych – nadaje się?

Ogórki udadzą się także z dodatkiem zwykłej soli, jednak zdecydowanie zdrowsza jest sól kamienna niejodowana.

Czy do ogórków kiszonych może być sól jodowana?

Sól kamienna jodowana do ogórków może spowalniać fermentację, zmiękczyć ogórki, a przy okazji nieco popsuć smak – niektórzy twierdzą, że nadaje specyficznego posmaku.

Jaka sól do ogórków kiszonych jodowana czy niejodowana?

Lepiej sprawdza się sól niejodowana.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo