Jaki rower wybrać jako prezent na komunię?

Rower, czyli jeden z najpopularniejszych prezentów na komunię (przynajmniej “za moich czasów”). Każdy z nas marzył wtedy o “góralu” lub BMXie. Czy jednak “góral” to najlepszy wybór? Ile powinien kosztować rower, którym chcemy obdarzyć dziecko w wieku komunijnym? Na co zwracać uwagę przy jego zakupie?
Na te i kilka innych pytań odpowiada Mikołaj, który jest właścicielem sieci sklepów AIRBIKE.PL.

Wybór roweru na komunię

Jakiś czas temu udało mi się spotkać z Mikołajem i nagrać krótki materiał filmowy. Możecie go sprawdzić tutaj:

Wolisz czytać niż oglądać? Poniżej wersja tekstowa.

Ile powinien kosztować rower na komunię?

Odkąd panuje “moda na rower” w gazetkach marketów co jakiś czas można znaleźć super oferty rowerów za kilkaset złotych. Niestety tego typu rowery to najczęściej jednorazówki, a w tym przypadku jednosezonówki. Ceny rowerów, które spełniają wszystkie standardy bezpieczeństwa, a do tego są wygodne i dają gwarancję prawidłowego funkcjonowania przez lata zaczynają się od około 1000-1300 zł. Jeżeli nie dysponujesz takim budżetem, to zdecydowanie lepiej jest zainwestować mniejszą kwotę w rower używany, niż ten z marketu. Można także pomyśleć o “zrzutce” z innymi osobami z rodziny, na przykład rodzicami chrzestnymi.

Program wymiany rowerów sposobem na oszczędność

Kupując rower w sklepie zapytaj czy oferuje on program wymiany. Większość specjalistycznych sklepów od jakiegoś czasu tego typu program posiada w swojej ofercie. Polega to na tym, że oddając stary rower otrzymujesz za niego 50% kwoty, którą zapłaciłeś. Możesz ją wykorzystać jako rabat przy zakupie nowego roweru. W momencie, gdy osoba, która otrzyma rower na komunię z niego wyrośnie lub będzie chciała zmienić go na bardziej profesjonalny, to będzie to mogła oszczędzić nie bawiąc się w sprzedaż bezpośrednią (na allegro lub innym serwisie z ogłoszeniami).

Na co zwrócić uwagę wybierając rower dla dziecka na prezent?

Rama – większość rowerów, które są aktualnie w sprzedaży posiada ramy aluminiowe. Jeżeli rower, który oglądasz posiada ramę stalową i nie jest rowerem kolekcjonerskim, to znaczy, że jest bardzo słaby.

Rozmiar – ramy rowerów posiadają rozmiary opisane w sposób standardowy, czyli S, M, L, XL lub numeryczny (wartości podane w centymetrach lub calach). Wiele zależy producenta. Oprócz rozmiaru ramy mamy jeszcze rozmiar kół. Żeby nie pogubić się w tych oznaczeniach zawsze dobieraj rozmiar do wzrostu dziecka. Jeżeli dziecko dla którego kupujesz rower nie może uczestniczyć, to poproś go o zmierzenie nogi po wewnętrznej stronie uda. Przy opuszczonym do końca siodełku między nim, a długością nogi, którą zmierzyliśmy powinno być minimum 10 cm różnicy.

Dla dziecka, które ma około 150 cm odpowiednia powinna być rama 14″ (XS) przy kołach 26″ (w rowerach górskich) lub 28″ (w rowerach miejskich).

W Polsce dzieci do komunii przystępują najczęściej w drugiej klasie szkoły podstawowej. Wówczas mają 9 lat. W tym wieku ich wzrost średnio wynosi 130 cm. Dla takiego dziecka najbardziej odpowiedni będzie rower na kołach 24″, czyli jeden rozmiar mniej niż najmniejsze rowery dla dorosłych. Odpowiednia rama dla takiego dziecka najczęściej ma rozmiar 13″.
Nie warto kupować roweru “na wyrost”, licząc, że dziecko do niego dorośnie. Jazda na zbyt dużym rowerze może być w najlepszym razie niewygodna i zniechęcić dziecko, a w najgorszym zagrażać jego zdrowiu.

Jeżeli dziecko, które przystępuje do komunii jest wyższe, wtedy śmiało możesz pomyśleć od razu o 26″. Jeżeli natomiast odbiega od średniej w drugą stronę, zastanów się nad rowerem mniejszym (koła 20″ i rama 11″, 12″ lub 13″).

Hamulce – w tańszych rowerach możesz trafić na hamulce typu V-break, czyli zaciskowe. Lepszym rozwiązaniem są hamulce tarczowe.

Przerzutki – tańsze rowery najczęściej posiadają je tylko z tyłu. W droższych modelach pojawiają się także z przodu. Przerzutki ułatwiają jazdę, zwłaszcza w różnorodnym terenie. Dodatkowo dziecko oswaja się z korzystaniem z nich, co zaowocuje w przyszłości.

Waga – im lżejszy tym lepiej. I to nie tylko dla dziecka. To prawie pewne, że jako rodzic dość często będziesz rower podnosić (pakowanie na wyjazd, chowanie do garażu/mieszkania). Sama jazda rowerem lżejszym, dla dziecka, które nie posiada zbyt dużo siły jest zwyczajnie przyjemniejsza.

Serwis – kupując rower w sklepie, który posiada serwis masz pewność, że będzie on odpowiednio przygotowany do jazdy. Ewentualne problemy w użytkowaniu zostaną wyeliminowane w trakcie eksploatacji. To jeden z ważniejszych powodów dla których po rower na komunię lepiej udać się do specjalistycznego sklepu niż do marketu.
Oprócz serwisu sklep oferuje doradztwo. Sprzedawca podpowie jaki rower warto wybrać, jak dobrać odpowiedni rozmiar i na jaki osprzęt należy zwrócić uwagę.

Wygląd – wbrew pozorom ważny aspekt. Jeżeli chcesz, żeby dziecko chętnie siadało na rower, to dowiedz się najpierw co mu się podoba. Obecnie można znaleźć rower dla dziecka w niemalże każdym kolorze oraz wzorze. Producenci rowerów prześcigają się w różnorodności. Dzięki temu każdy chłopiec lub dziewczyna znajdzie coś dla siebie.

Czy to musi być “góral”?

Przyjęło się, że na komunię dla dziecka najczęściej wybierane są rowery górskie. Popularyzacja jazdy na rowerze na świecie oraz w Polsce sprawiła, że producenci zaczynają oferować więcej rodzajów rowerów, bardziej dopasowanych do potrzeb użytkownika.
W rozmiarach przygotowanych specjalnie dla nastolatków możemy znaleźć rowery typu fitness. Tego typu rowery wyposażone są w cieńsze opony. Dzięki temu jazda po mieście staje się przyjemniejsza. Pozycja dziecka na rowerze tego typu także poprawia komfort jazdy.

Jeżeli mamy w domu dziecko, które aspiruje do bycia kolarzem i lubi duże prędkości, to możemy od razu zdecydować się na rower kolarski. “Kolarzówki” także można obecnie znaleźć w mniejszych rozmiarach. Tego typu rowery mają cieniutkie opony, zaokrągloną kierownicę i inny napęd.

Jakiej marki rower kupić dziecku?

Większość producentów w swoim katalogu posiada mniej lub więcej modeli rowerów dla młodszego użytkownika. Podobnie jak w każdej innej dziedzinie producenci podzieleni są na tych premium i standard.
Najbardziej znanymi markami premium są Trek, Scott oraz Specialized. Rowery średniej klasy (aspirującymi do klasy premium) są marki Giant, Merida, Kellys, Cube.

Niezależnie jednak od tego czy kupimy rower marki premium czy zdecydujemy się na trochę tańszy model ze “średniej półki”, jeśli zadbamy o odpowiedni serwis, to posłuży on dziecku przez kilka lat.

Rower to świetna przygoda. Dla niektórych pasja, a także “zawód”. Komunia to idealny moment, żeby zarazić dziecko miłością do dwóch kółek. Niestety, zły dobór roweru może go skutecznie zrazić.

Zobacz: Kto zapłaci podatek od prezentu na komunię?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo