Jakie badania USG warto wykonać u dziecka?

U dzieci, z uwagi na ich rozwijający się organizm, metody diagnostyki obrazowej należy wybierać z rozwagą. Badania powinny być nieinwazyjne i jak najmniej bolesne, a przede wszystkim całkowicie bezpieczne. Kryteria te spełnia badanie USG, które stanowi obecnie złoty standard w diagnostyce wielu schorzeń wieku dziecięcego. Jakie badania USG warto wykonać profilaktycznie w pierwszych latach życia dziecka? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł!

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

Duża część chorób rozwija się niepostrzeżenie miesiącami, a nawet latami. Brak objawów u małego dziecka sprawia, że rodzice nie podejrzewają nawet obecności schorzenia. Tymczasem specjaliści podkreślają, że wczesne rozpoznanie większości chorób umożliwia szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia i zwiększa szansę na prawidłowy rozwój dziecka. Badań profilaktycznych, zwłaszcza tych wykonywanych w pierwszym roku życia dziecka, nie warto zatem bagatelizować.

USG przezciemiączkowe – kompleksowa ocena ośrodkowego układu nerwowego dziecka

USG przezciemiączkowe wykorzystuje obecność u małych dzieci ciemiączek, czyli nieskostniałych połączeń pomiędzy kośćmi czaszki. Umożliwiają one dotarcie fali ultradźwiękowej aparatu USG do mózgu, co pozwala na ocenę jego struktury i wykrycie ewentualnych zmian. Z decyzją o wykonaniu USG przezciemiączkowego należy się pospieszyć ‒ badanie to najlepiej zrobić w pierwszych czterech miesiącach życia dziecka.

USG przezciemiączkowe nie jest wykonywane rutynowo. Badanie to zaleca się przede wszystkim dzieciom z grup ryzyka, do których zalicza się dzieci:

  • urodzone przedwcześnie
  • z niedotlenieniem okołoporodowym
  • o niskiej masie urodzeniowej
  • z ciąży dotkniętej zakażeniem wewnątrzmacicznym lub infekcją okołoporodową
  • obciążone chorobami genetycznymi
  • u których stwierdzono wrodzone wady serca lub płuc
  • z dużym obwodem i zniekształceniami głowy
  • z ciąży w trakcie której wystąpiły patologie okresu ciąży (infekcje, cukrzyca ciężarnych, ciąża bliźniacza)

USG stawów biodrowych – najważniejsze badanie w kierunku wykluczenia dysplazji stawu biodrowego

USG bioderek to badanie profilaktyczne, które zaleca się wykonać każdemu dziecku. Badanie to powinno być wykonane pomiędzy 6 a 12 tygodniem życia dziecka, gdy staw biodrowy jest już dość rozwinięty, by wykryć jego ewentualne nieprawidłowości. USG stawów biodrowych jest najważniejszym badaniem przesiewowym w kierunku dysplazji stawu biodrowego. To jedna z najczęstszych wrodzonych wad układu ruchu, która w przypadku braku odpowiedniego leczenia, skutkuje poważnymi zaburzeniami chodu.

USG jamy brzusznej – kontrola wszystkich narządów jamy brzusznej

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej jest jednym z najbardziej kompleksowych badań obrazowych. Daje ono pogląd na stan tak ważnych narządów jak:

  • wątroba z drogami żółciowymi
  • pęcherzyk żółciowy
  • trzustka
  • śledziona
  • jelita
  • aorta brzuszna
  • nerki

USG jamy brzusznej dziecka może być wykonane w ramach diagnostyki niepokojących dolegliwości, ale także w ramach profilaktyki. Badanie to umożliwia wczesne wykrycie wielu schorzeń i wad wrodzonych, dlatego jego profilaktyczne wykonanie zalecane jest każdemu dziecku.

Badanie warto także wykonać u dziecka w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej. Dzięki USG jamy brzusznej można często rozpoznać nowotwór, kiedy jest jeszcze mało zaawansowany i nie daje żadnych objawów.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo