Jakie badania USG warto wykonać u dziecka?
U dzieci, z uwagi na ich rozwijający się organizm, metody diagnostyki obrazowej należy wybierać z rozwagą. Badania powinny być nieinwazyjne i jak najmniej bolesne, a przede wszystkim całkowicie bezpieczne. Kryteria te spełnia badanie USG, które stanowi obecnie złoty standard w diagnostyce wielu schorzeń wieku dziecięcego. Jakie badania USG warto wykonać profilaktycznie w pierwszych latach życia dziecka? Dowiesz się tego czytając poniższy artykuł!

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna?
Duża część chorób rozwija się niepostrzeżenie miesiącami, a nawet latami. Brak objawów u małego dziecka sprawia, że rodzice nie podejrzewają nawet obecności schorzenia. Tymczasem specjaliści podkreślają, że wczesne rozpoznanie większości chorób umożliwia szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia i zwiększa szansę na prawidłowy rozwój dziecka. Badań profilaktycznych, zwłaszcza tych wykonywanych w pierwszym roku życia dziecka, nie warto zatem bagatelizować.
USG przezciemiączkowe – kompleksowa ocena ośrodkowego układu nerwowego dziecka
USG przezciemiączkowe wykorzystuje obecność u małych dzieci ciemiączek, czyli nieskostniałych połączeń pomiędzy kośćmi czaszki. Umożliwiają one dotarcie fali ultradźwiękowej aparatu USG do mózgu, co pozwala na ocenę jego struktury i wykrycie ewentualnych zmian. Z decyzją o wykonaniu USG przezciemiączkowego należy się pospieszyć ‒ badanie to najlepiej zrobić w pierwszych czterech miesiącach życia dziecka.
USG przezciemiączkowe nie jest wykonywane rutynowo. Badanie to zaleca się przede wszystkim dzieciom z grup ryzyka, do których zalicza się dzieci:
- urodzone przedwcześnie
- z niedotlenieniem okołoporodowym
- o niskiej masie urodzeniowej
- z ciąży dotkniętej zakażeniem wewnątrzmacicznym lub infekcją okołoporodową
- obciążone chorobami genetycznymi
- u których stwierdzono wrodzone wady serca lub płuc
- z dużym obwodem i zniekształceniami głowy
- z ciąży w trakcie której wystąpiły patologie okresu ciąży (infekcje, cukrzyca ciężarnych, ciąża bliźniacza)
USG stawów biodrowych – najważniejsze badanie w kierunku wykluczenia dysplazji stawu biodrowego
USG bioderek to badanie profilaktyczne, które zaleca się wykonać każdemu dziecku. Badanie to powinno być wykonane pomiędzy 6 a 12 tygodniem życia dziecka, gdy staw biodrowy jest już dość rozwinięty, by wykryć jego ewentualne nieprawidłowości. USG stawów biodrowych jest najważniejszym badaniem przesiewowym w kierunku dysplazji stawu biodrowego. To jedna z najczęstszych wrodzonych wad układu ruchu, która w przypadku braku odpowiedniego leczenia, skutkuje poważnymi zaburzeniami chodu.
USG jamy brzusznej – kontrola wszystkich narządów jamy brzusznej
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej jest jednym z najbardziej kompleksowych badań obrazowych. Daje ono pogląd na stan tak ważnych narządów jak:
- wątroba z drogami żółciowymi
- pęcherzyk żółciowy
- trzustka
- śledziona
- jelita
- aorta brzuszna
- nerki
USG jamy brzusznej dziecka może być wykonane w ramach diagnostyki niepokojących dolegliwości, ale także w ramach profilaktyki. Badanie to umożliwia wczesne wykrycie wielu schorzeń i wad wrodzonych, dlatego jego profilaktyczne wykonanie zalecane jest każdemu dziecku.
Badanie warto także wykonać u dziecka w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej. Dzięki USG jamy brzusznej można często rozpoznać nowotwór, kiedy jest jeszcze mało zaawansowany i nie daje żadnych objawów.
Kwitną nawet zimą. Nie zapomnij jednak o zasadzie “50×50”. Inaczej wszystkie padną
Uwaga, seniorzy! ZUS wskazuje nowe terminy wypłat emerytur w październiku. Ta grupa dostanie pieniądze innego dnia
Coraz więcej rodziców wybiera to oryginalne imię, a potem mylą się w odmianie. Zazwyczaj pomijana jest jedna litera
Przytnij maliny w tym terminie. Za rok będziesz miał pełne kosze owoców
Zostawił dziecko na parkingu i ruszył autostradą dalej. Jego nieobecność zauważył po 70 kilometrach
Pokolenie płatków śniegu to utrapienie dla pracodawców. Wrażliwi, wyjątkowi, skupieni na swoich potrzebach, a to dopiero początek
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Zdrowie dziecka
- Jakie badania USG warto wykonać u dziecka?
Obyczaje ślubne
Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...
Czytaj dalej →Kameralne przyjęcie weselne
Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...
Czytaj dalej →Siatki Centylowe: wzrost, waga i obwód główki dziecka
Siatki Centylowe to główny temat komentarzy, które pojawiły się pod moim ostatnim wpisie o głodzeniu Zuzi. Większość komentarzy odnosiła się do nich negatywnie. Część osób jednak zupełnie nie wiedziała o...
Czytaj dalej →