Jakie podpaski poporodowe wybrać?

Podpaski poporodowe są niezbędnym elementem wyprawki do szpitala każdej mamy. W okresie połogu, który trwa 5-6 tygodni szczególnie ważne jest dbanie o higienę osobistą i stosowanie się do porad ginekologa, co zapewni nam szybszy powrót do formy po porodzie.

Jakie podpaski po porodzie wybrać?

Podpaski porodowe potrzebne są każdej świeżo upieczonej mamie ze względu na wydzielające się odchody poporodowe. Zalicza się do nich krwawienia, które tuż po porodzie są dość intensywne, możemy wtedy zauważyć także skrzepy krwi. Następnie ich kolor blaknie do jasnoczerwonego, po czym brązowego. Pod koniec połogu zauważalna będzie jedynie biało-żółta wydzielina.

Krwawienie po porodzie zazwyczaj trwa około 5-6 tygodni. W okresie połogu kobieta może oprócz krwawienia odczuwać bóle, rozdrażnienie i obniżone libido, ze względu na to, że jej gospodarka hormonalna musi przestawić się z okresu ciąży do “normalnego” trybu.

Ze względu na obfite krwawienie tuż po porodzie podpaski poporodowe powinny być na początku grube, dobrze wchłaniające płyny, ale jednocześnie przewiewne. Trzeba je też regularnie zmieniać, ponieważ zbyt rzadka zmiana wkładki może prowadzić do powstawania zakażenia. Najlepiej jest co jakiś czas sprawdzać, czy podpaska musi być zmieniona, albo robić to przy każdym wyjściu do toalety (optymalnie co 3 godziny). Z czasem, kiedy odchody poporodowe przestają być obfite, możemy przestawić się na zwykłe podpaski. Stosowane w okresie połogu wkładki powinny być jednak wykonane z naturalnych włókien, aby nie podrażniały delikatnych okolic intymnych.

Higiena osobista po porodzie

Podpaski poporodowe to jedynie mała część tego, o co musimy zadbać w okresie połogu. Ważne, by zwrócić szczególną uwagę na higienę osobistą. Po porodzie należy stosować naturalne kosmetyki do mycia okolic intymnych takie jak np. szare mydło. W czasie mycia najlepiej zrezygnować na jakiś czas z kąpieli na rzecz prysznica. Po skończonej kąpieli należy osuszyć okolice intymne szczególnie poświęconym na to ręcznikiem (oddzielny ręcznik do higieny intymnej jest wskazany niezależnie od tego, czy jesteśmy w okresie poporodowym, czy nie) albo używając jednorazowej papierowej ściereczki. Bielizna oraz ubrania noszone po porodzie powinny być wykonane z naturalnych włókien przepuszczających powietrze.

Podpaski poporodowe: forum

Przy wyborze podpasek porodowych warto kierować się poradami ginekologa, czy położnej. Równie dobrym źródłem sprawdzonych informacji są fora internetowe, gdzie świeżo upieczone mamy doradzają sobie w kwestii kosmetyków i higieny do stosowania w połogu.

W podpaski poporodowe najlepiej zaopatrzyć się jeszcze przed rozwiązaniem, aby kiedy pojawi się na świecie maluszek nie martwić się dodatkowymi zakupami. Najlepiej zakupić różne rozmiary i w szczególności zadbać o higienę osobistą, aby wszystko zagoiło się w miarę szybko, a my byśmy mogły cieszyć się pierwszymi tygodniami z noworodkiem.

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo