Jakie są choroby genetyczne?

Choroby genetyczne to grupa schorzeń, których wspólną cechą są mutacje w materiale genetycznym. W zależności od uszkodzonego genu objawy ich są różne. Dowiedz się, jak dziedziczone są choroby genetyczne, jak je wykryć oraz czy można je leczyć.

Co dziedziczymy po rodzicach?

Człowiek, rodząc się, otrzymuje 46 chromosomów, po 23 od każdego rodzica. Wśród nich są 22 pary autosomów oraz dwa chromosomy płci – u kobiety XX, u mężczyzny XY. Ponieważ matka przekazuje dziecku chromosom X, ojciec X lub Y, to on decyduje o jego płci. Chromosom X jest większy od chromosomu Y i znajduje się na nim dużo więcej genów. Chłopiec ma jeden chromosom X i wszystkie cechy, za które odpowiadają geny na nim zlokalizowane, dziedziczy on od matki. U dziewczynki cechy te są dziedziczone od obydwojga rodziców.

Dziedziczenie cech po rodzicach obejmuje też niestety choroby genetyczne. Jeśli uszkodzeniu ulegnie gen zlokalizowany na chromosomie X lub Y u rodzica, to chłopczyk będzie miał objawy chorobowe. Choroby genetyczne związane z uszkodzeniem genu na autosomie dziedziczymy niezależnie od płci. Za cechy dziedziczone wyłącznie od matki odpowiada mitochondrialne DNA w komórce jajowej. Może ono ulec mutacjom, co stanie się przyczyną chorób mitochondrialnych u dzieci.

Czy choroby genetyczne są wyłącznie „spadkiem po rodzicach”?

Nie, tylko część tych chorób przechodzi z pokolenia na pokolenie. Duża ich grupa pojawia się u dziecka po zajściu przypadkowej mutacji w trakcie tworzenia się zarodka. Dzieje się tak na skutek działania czynników mutagennych, takich jak:

  • infekcje,
  • promieniowanie, 
  • używki i niektóre leki.

Jakie są rodzaje chorób genetycznych?

Choroby genetyczne mają różnorodny przebieg kliniczny. Za ich powstawanie odpowiada uszkodzenie DNA. Choroby genetyczne dzieli się na:

  • jednogenowe, które ujawniają się w wyniku uszkodzenia jednego genu,
  • sprzężone z płcią, powstałe w wyniku uszkodzenia genu zlokalizowanego na chromosomie płci,
  • zespoły chromosomowe związane z obecnością dodatkowego materiału genetycznego lub jego braku. Diagnostyka zespołów chromosomowych polega na wykonaniu badania kariotypu, który umożliwia wgląd w cały materiał genetyczny. 

Warto też wspomnieć, że istnieje grupa chorób dziedziczonych wielogenowo.Na ich powstawanie mają wpływ czynniki genetyczne i środowiskowe.

Jakie są modele dziedziczenia chorób genetycznych?

Wśród chorób spowodowanych uszkodzeniem pojedynczego genu wyróżniamy dziedziczenie dominujące i recesywne. Drugi model dziedziczenia związany jest z uszkodzeniem genów na chromosomach X i Y. Możliwe są więc cztery modele dziedziczenia:

  • autosomalny dominujący – do rozwinięcia objawów wystarczy jeden uszkodzony gen. Jeśli jeden rodzic jest chory, to prawdopodobieństwo odziedziczenia choroby wynosi 50%,
  • autosomalny recesywny –choroba u dziecka rozwinie się wtedy, kiedy odziedziczy ono dwie kopie uszkodzonych genów od rodziców. Prawdopodobieństwo odziedziczenia choroby wynosi 25%,
  • dominujący sprzężony z płcią – z taką samą częstością chorują chłopcy, jak i dziewczynki. Do rozwinięcia objawów wystarczy uszkodzenie jednej kopii genu na chromosomie X,
  • recesywny sprzężony z płcią – chorują głównie chłopcy, ponieważ mają jedną kopię chromosomu X, dziewczynki są nosicielkami choroby, a nie rozwijają objawów.

Czy choroby genetyczne można leczyć?

Terapie dla osób z chorobami genetycznymi nie pozwalają na naprawę uszkodzonego DNA. Dzięki badaniom genetycznym możliwa jest szybka diagnostyka oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo