Jakie zeszyty do 4 klasy? Zeszyty do czwartej klasy 2

Jakie zeszyty do 4 klasy?

Wakacyjne zakupy przygotowujące dziecko do szkoły to jedno z ich ulubionych zajęć. W tym czasie dokonują wyborów nowych zeszytów, piórników, plecaków i przyborów szkolnych. To szczególny moment dla przyszłych czwartoklasistów i ich rodziców. Wchodzą oni do nowej szkolnej rzeczywistości. Skończy się nauczanie jednolite i rozpoczną nowe, odrębne przedmioty. Pójście do nowej szkoły to wielka przygoda, ale też ogromny stres, do którego przyczynia się również niewiedza, co nas może czekać. Ze swojej strony staramy się nieco pomóc szkolniakom i ich rodzicom i podpowiadamy, jakie zeszyty wybrać do 4 klasy podstawówki!

Ile zeszytów potrzeba do 4 klasy i do jakich przedmiotów są one obowiązkowe?

Szkoła podstawowa w klasach 1-3 rządzi się swoimi prawami. Dzieci posiadają jedną wychowawczynię, która prowadzi z nimi niemalże wszystkie lekcje. Spędza z naszymi pociechami na tyle dużo czasu, że doskonale zna ich mocne oraz słabe strony i potrafi w odpowiedni sposób je wykorzystać dla prawidłowego i zrównoważonego rozwoju i nauczania. Dzieci w towarzystwie swojego nauczyciela czują się bezpiecznie i swobodnie. Zajęcia w tych klasach odbywają się w jednej sali, w której też spędzane są przerwy. Każde dziecko ma swoją ławkę i krzesełko, którymi nie musi się dzielić z innymi uczniami. Z tymi innymi uczniami też rzadko się spotyka i niewiele jest sytuacji, które sprzyjają ich integracji. Dzieci w pierwszych trzech klasach potrzebują zazwyczaj tylko dwóch cienkich, 16-kartkowych zeszytów: w kratkę oraz w wąską linię. Większość zadań rozwiązywanych jest bezpośrednio w książkach lub zeszytach ćwiczeń. Do nauczania jednolitego obowiązuje jeden podręcznik oraz jeden zeszyt ćwiczeń. Dodatkowymi rzeczami, które mogą się przydać dzieciakom są artykuły plastyczne, takie jak: blok rysunkowy i techniczny, papier kolorowy, kredki, flamastry, plastelina etc.

Sprawdź: Jakie przedmioty dochodzą w 4 klasie?

Przejście do klasy czwartej można by było porównać do wkroczenia w zupełnie inny świat. Dzieci zmieniają szkołę i tym razem przez kolejny rok będą w niej najmłodsze. Kolejną zmianą jest odejście od nauczania jednolitego i zastąpienie je odrębnym. Oznacza to, że nasze pociechy będą uczęszczać na minimum jedenaście odrębnych przedmiotów (język polski, matematyka, przyroda, historia, muzyka, technika, plastyka, język obcy nowożytny, informatyka, zajęcia z wychowawcą, wychowanie fizyczne), z których każdy odbędzie się z innym nauczycielem i w innej klasie. Wprawdzie każdej klasie zostanie przydzielony wychowawca, ale kontakt z nim będzie ograniczony. Dzieciaki przerwy będą spędzać na szkolnym korytarzu i będzie to doskonały czas na integrację, szlifowanie swoich umiejętności społecznych i zapoznawanie nowych osób.

Klasa czwarta to czas, kiedy do każdego z przedmiotów będzie obowiązywał inny podręcznik. Zeszyty do 4 klasy powinny być zatem tematycznie przyporządkowane do każdego z przedmiotów. Najważniejszym pytaniem, które rodzi się w głowach rodziców wysyłających swoich jedynaków lub najstarsze z pociech do 4 klasy jest więc, jakie zeszyty wybrać i ile ich powinno być?

Odpowiedź odnośnie pytania o zeszyty do 4 klasy nie jest jednoznaczna. Najlepszym rozwiązaniem byłoby poczekać na rozpoczęcie roku i pierwsze lekcje z nauczycielami, aby ci określili dokładnie, jakich akcesoriów będą potrzebować do przeprowadzenia swoich zajęć. Najczęściej jednak zeszyty na tym etapie nauczania nie będą musiały być grubsze niż 36 kartek. Warto również wybierać modele w miękkiej oprawie. Te w twardej są znacznie grubsze i cięższe. Z doświadczenia wiemy, że dzieciaki dużo chętniej korzystają z zeszytów z kolorowymi motywami, które tematycznie nawiązują do konkretnych przedmiotów.

Jaki zeszyt wybrać do techniki, informatyki i muzyki w 4 klasie?

Technika, informatyka i muzyka w klasie czwartej to najczęściej przedmioty, które stwarzają najwięcej problemów, jeśli chodzi o odpowiedni dobór zeszytów. Najczęściej muzyka wymaga zakupienia zeszytu w pięciolinię, najlepiej kolorową, aby ułatwiał rysowanie pierwszych nut, technika – bloku technicznego w formacie A4 lub A3, a na informatyce zupełnie rezygnuje się z zeszytów. Żeby jednak mieć pewność co do konkretnych preferencji nauczyciela, warto wysłać dziecko na pierwsze zajęcia z zeszytem w roli brudnopisu i pozwolić mu, aby w nim zanotowało dyktowane przez nauczyciela niezbędne akcesoria, które to musi posiadać.

Jaki zeszyt wybrać do przyrody i matematyki w 4 klasie?

Zeszyt do przyrody w kratkę czy w linię? Tutaj najczęściej panuje pełna dowolność wyboru. Najlepiej wybrać taki zeszyt, w których dziecku będzie łatwiej pisać. Warto jednak pamiętać, że w klasie czwartej zupełnie odchodzi się od zeszytów z wąską linią, więc jeśli linia, to jedynie ta szeroka. Do przyrody w zupełności powinien wystarczyć zeszyt z 32 kartkami.

Matematyka z pewnością będzie wymagała zeszytu w kratkę. To jedna z częściej odbywających się lekcji, więc warto, aby zeszyt był odpowiednio gruby. Dla dzieci, które stawiają zgrabne i niewielkie litery oraz cyfry wystarczy zeszyt z 32 kartkami, ale jeśli nasze dziecko pisze literki i cyferki zajmujące dwie kratki wysokości i pozostawia jedną odstępu, to zapewne lepszym rozwiązaniem będzie zeszyt przydadzą z 64 kartkami.

Jaki zeszyt wybrać do języka polskiego, języków obcych i historii w 4 klasie?

Język polski to z pewnością zeszyt w linię. Czwarta klasa to moment, kiedy dzieci powinny już umieć pisać w szerokich liniach i taki też zeszyt będzie potrzebny. W zależności od wielkości liter stawianych przez naszą pociechę, zeszyt do polskiego może mieć 32 lub 64 kartki. Na języku polskim bardzo dużo będzie się pisać w zeszycie, a dzieci zazwyczaj piszą piórem, warto więc zwrócić uwagę, aby ten miał kartki wykonane z wysokiej jakości papieru, przez który nie będzie przebijać i przesiąkać atrament z pióra.

Sprawdź: Jakie są rodzaje spółgłosek w języku polskiem?

Języki obce i historia to znowu pełna dowolność, jeśli chodzi o zeszyt. Tutaj liczy się wygoda dziecka i jego upodobania, chyba, że nauczyciel danego przedmiotu jasno określi wymagania.