Nadchodzący rok szkolny przyniesie duże zmiany w organizacji nauki. Minister Barbara Nowacka podpisała już projekty rozporządzeń, które wprowadzają dwa zupełnie nowe przedmioty do planu lekcji. Edukacja obywatelska oraz edukacja zdrowotna, która zastąpi dotychczasowe wychowanie do życia w rodzinie, mają stanowić istotny element reformy systemu edukacji. Jakie zmiany w szkole od września 2025?
Jakie zmiany w szkole od września 2025?
Od września 2025 roku uczniów czeka prawdziwa rewolucja edukacyjna za sprawą nowych przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Ministerstwo Edukacji z minister Barbarą Nowacką na czele wprowadza dwa nowe przedmioty: obowiązkową edukację obywatelską oraz nieobowiązkową edukację zdrowotną, która zastąpi dotychczasowe wychowanie do życia w rodzinie.
Program edukacji zdrowotnej ma ambitny cel – kształtowanie kompetencji uczniów w zakresie dbania o zdrowie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Przedmiot ma obejmować jedenaście rozbudowanych bloków tematycznych, w tym zdrowie fizyczne, psychiczne, aktywność fizyczną, odżywianie, dojrzewanie i inne istotne zagadnienia. Na zajęciach mają pojawiać się także zagadnienia dotyczące seksualności oraz zapobiegania uzależnieniom, podstawa przewiduje je jednak dopiero dla uczniów szkół średnich.
Choć początkowo zapowiadano, że edukacja zdrowotna będzie przedmiotem obowiązkowym, ostatecznie zdecydowano, że rodzice lub pełnoletni uczniowie będą mogli zrezygnować z uczęszczania na zajęcia poprzez złożenie odpowiedniego oświadczenia.
W związku z nowymi przedmiotami zmieni się nieco siatka zajęć, szczególnie w technikach, gdzie zrezygnowano z obowiązku realizowania przez uczniów jednego z przedmiotów: filozofia, plastyka, muzyka lub język łaciński i kultura antyczna w klasie pierwszej. Dodatkowo, przeorganizowano wymiar godzin z historii, matematyki i informatyki, a także uregulowano sposób nauczania przedmiotu biznes i zarządzanie, który będzie teraz realizowany w klasach I i II po jednej godzinie tygodniowo.
Ramowy plan nauczania szkoła podstawowa 2025/2026. Jak będzie wyglądała reforma edukacji 2025?
Edukacja zdrowotna w szkołach podstawowych będzie nauczana w wymiarze jednej godziny tygodniowo od klasy czwartej do ósmej, ale w tej ostatniej tylko w pierwszym semestrze. Edukacja obywatelska z kolei pojawi się w planie zajęć dopiero w szkole średniej, od drugiej klasy.
Sprawdź: Skala ocen szkolnych w Polsce. Jakie stopnie może otrzymać uczeń? Co oznaczają oceny literowe?
Czytelnicy pytają o zmiany w szkolnictwie 2025
Jakie będą zmiany w oświacie od września 2025?
Pojawią się dwa nowe przedmioty obowiązkowa edukacja obywatelska oraz nieobowiązkowa edukacja zdrowotna.
Czy religia w szkole podstawowej jest obowiązkowa?
Nie, uczęszczanie na religię nie jest obowiązkowe, a ocena z przedmiotu nie wlicza się do średniej.
Ile godzin religii od 2025?
Od września 2025 roku religia w szkołach będzie odbywać się w wymiarze jednej godziny tygodniowo.