Jęczmień Oka w ciąży i u dziecka: Przyczyny, Objawy, Leczenie
Jęczmień oka – co to takiego?
Jęczmieniem oka nazywamy zdarzający się dość często u zdrowych ludzi ostre ropne zapalenie powieki.
Objawia się bólem, miejscowym zaczerwienieniem i obrzękiem, może wystąpić również swędzenie i dyskomfort pod powieką.
Wyróżniamy jęczmień wewnętrzny oraz jęczmień zewnętrzny.
Pierwszy to zapalenie związane gruczołami Molla uchodzącymi do mieszków rzęs lub łojowych Zeissa. Drugi to zapalenie tzw. gruczołów Meiboma, znajdujących się w tarczkach, wewnętrznych częściach powieki, nadających jej kształt. Jęczmienie mogą być pojedyncze lub mnogie, zdarzać się jedno lub dwustronnie. Rzadko kiedy zapalenie obejmuje całą powiekę.
W przypadku nieprawidłowego funkcjonowania gruczołów, może dojść do ich pogrubienia i zablokowania odpływu, a potem do nadkażenia. W 95% przypadków przyczyną powstania tego zapalenia są bakterie z grupy gronkowców, znajdujące się na skórze przeciętnego człowieka. Jęczmień ma większą szansę rozwinąć u chorych na cukrzycę, łojotokowe zapalenie skory lub trądzik różowaty. Co ciekawe, może częściej występować u osób o jasnej karnacji skory. U dorosłych jęczmień występuje częściej, prawdopodobnie z powodu większej lepkości łoju oraz wyższego stężenia hormonów płciowych.
Jęczmień Oka: Leczenie
W przypadku wystąpienia choroby, nie musimy od razu udawać się do okulisty. Jęczmień w większości przypadków łatwo leczyć samemu – wskazane jest stosowanie kilkukrotnie w ciągu dnia ciepłych okładów na powiekę, trwających 10 – 15 minut. Specjaliści zalecają, aby okłady były suche, np. ugotowane na twardo jajko, ciepły kompres owinięty w ręcznik lub szklany pojemnik z ciepłą wodą. Nie zaleca się mokrych okładów, takich jak torebka z herbatą, gdyż mogą powodować macerację skóry, a ich temperatura dużo szybciej spada. Szczególnie niewskazane są okłady z rumianku, gdyż zwłaszcza u dzieci ma właściwości alergizujące i może powodować obrzęk powieki.
Istotnie pomóc może również delikatny masaż palcem lub czymś gładkim, co ma na celu otwarcie zamkniętych ujść gruczołów i usunięcie zawartości. Należy go przeprowadzać w kierunku do krawędzi powieki, od góry do dołu lub od dołu do góry w przypadku dolnej powieki. Warto również za pomocą odkażonej pęsety usunąć rosnącą z zakażonego mieszka rzęsę, co ułatwi odpływ zawartości. U dzieci, szczególnie małych, pomocne może być zaklejenie jałowym opatrunkiem chorego oka – nie pozwoli dziecku pocierać jęczmienia i dodatkowo nadążać oka brudnymi palcami, lub przenieść infekcji do drugiego oka. Powinno się też pamiętać o myciu własnych rąk przed i po masażach, i okładach u swojego dziecka, aby nie zarazić jęczmieniem nas samych. Miejscowo lekarz przepisać może krople lub maści z antybiotykami.
Powikłania
Nieleczony jęczmień może przeistoczyć się w gradówkę – niebolesny guzek, będący ziarniniakiem tłuszczowym, powstałym na skutek odkładania się łoju z gruczołów w tarczce oka. Duża gradówka, uciskająca na rogówkę, może ją zniekształcać i powodować astygmatyzm. W przypadku nawracających gradówek, zwłaszcza u osób starszych, występujących jednostronnie, należy zachować czujność, gdyż może sugerować to złośliwy nowotwór powieki.
Jeżeli w przeciągu 2-3 dni nie nastąpi poprawa, obrzęk rozleje się na całą powiekę, lub wystąpi gorączka, należy zgłosić się do lekarza. Obecność wysokiej gorączki, powiększenia węzłów chłonnych, mocnego podrażnienia rogówki i objawów uogólnionego zakażenia może sugerować zapalenie tkanek miękkich oczodołów i bakteriemię. W takim przypadku niezbędne jest chirurgiczne wycięcie torbieli i terapia antybiotykami, gdyż może to być stan zagrażający nawet życiu.
Jak zapobiec jęczmieniowi oka
Bardzo istotne jest, aby w trakcie zakażenia nie nosić soczewek kontaktowych, nie zakraplać płynów do oczu ani nie stosować makijażu – wbrew powszechnemu przekonaniu, nie ma twardych dowodów na to, że kosmetyki powodują chorobę, lecz mogą być zakażone i opóźniać leczenie. Ewidentnym mitem jest natomiast pocieranie jęczmienia złotą obrączką – to prawda, że złoto ma właściwości przeciwbakteryjne, natomiast nie w takiej formie, jedyne terapeutyczne działanie takich zabiegów polega na masowaniu powieki.
Jęczmień Oka u dzieci i kobiet w ciąży
W przypadku dzieci i matek w ciąży należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce – postępowanie nie rożni się od jęczmienia w zwykłych przypadkach, ale z racji na osłabiony układ immunologiczny zakażenia mogą występować częściej. Istotne jest odpowiednia higiena rąk, niedotykanie oczu i zakładanie soczewek kontaktowych brudnymi rękami. Należy instruować dzieci o szczególnej higienie i nie „zacieranie oczu”, aby nie dopuścić do powstania jęczmienia na oku.
[zdjęcie główne: Wikipedia]
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem