Jedenasty miesiąc życia dziecka to moment, gdy jest już ono coraz bardziej „kontaktowe” i rozumie więcej wyrazów. Część niemowląt właśnie w tym wieku wypowiada swoje pierwsze świadome słowa. Mimo, że nie rozumiesz wszystkiego co mówi maluch, ma on już świadomość, że dzięki mowie może się porozumiewać z otoczeniem i uwielbia gaworzyć po swojemu. Co więcej, mały szkrab ma już swoje preferencje dotyczące jedzenia czy zabawek i głośno prezentuje swoje zdanie.
Rozwój niemowlaka w jedenastym miesiącu
Jedenasty miesiąc to czas, w którym z pewnością zauważysz, że łatwiej jest Ci porozumieć się z maluszkiem. Dziecko rozumie już część słów, w tym swoje imię oraz imiona bliskich osób. Poza tym, zna nazwy wielu przedmiotów, zwierząt czy części ciała. Bardzo ważne jest, żebyście opowiadali maluszkowi jak najwięcej, ponieważ dzięki temu łatwiej przyjdzie mu późniejsza nauka mówienia. Mówcie mu o tym, co akurat robicie, nazywajcie i pokazujcie wielokrotnie różne przedmioty czy obrazki w książeczkach.
W jedenastym miesiącu dziecko rozumie, że jest odrębnym człowiekiem. W związku z tym, ma już swoje ulubione zabawki, książeczki, bajki czy posiłki. Jeśli nie chce się czymś bawić czy jeść określonej potrawy, głośno krzyczy albo płacze. Maluch ma już swoje zdanie i wciąż testuje, jak daleko może się posunąć w wybrykach. Dziecko bardzo dobrze rozumie, jeśli czegoś mu zabraniasz, dlatego jeśli maluch robi coś co Ci się nie podoba, bądź konsekwentna i zdecydowana.
Dieta niemowlaka: 11 miesiąc
W diecie jedenastomiesięcznego maluszka powinno być już coraz więcej „dorosłych” produktów. Oczywiście nadal powinnaś karmić swoją pociechę mlekiem, ale oprócz tego warto wprowadzać bardziej urozmaicone posiłki. Maluszek może już jeść jajka, jednak nie więcej niż jedno naraz, kilka razy w tygodniu. Jeśli Twoje dziecko jest małym odkrywcą również w kwestii jedzenia i lubi poznawać nowe smaki, możesz mu już podawać kluski, naleśniki oraz produkty mleczne, takie jak twarożek, jogurty czy kefir. W zasadzie dieta dziecka w wieku jedenastu miesięcy może być bardzo podobna do tego, co jedzą pozostali członkowie rodziny.
Maluchowi nie można jednak podawać ciężkostrawnych, smażonych potraw. Jedzenie nie może być również zbyt mocno przyprawione, więc jeśli lubicie bardziej pikantne dania, odłóż szkrabowi jego porcję przed dodaniem przypraw. W tym wieku bardzo ważne jest, żeby dziecko jadło nie tylko płynne pokarmy, ale również takie, które musi pogryźć. Jest to bardzo ważne ze względu na ćwiczenie mięśni twarzy i aparatu mowy, dzięki któremu już niedługo malec wypowie swoje pierwsze słowo. Jeśli Twój brzdąc nie chce jeść określonych produktów, być może po prostu mu nie smakują. Już w takim wieku dziecko ma pewne preferencje żywnościowe i po prostu nie lubi niektórych smaków.
Szczepienie noworodka w jedenastym miesiącu
Jeśli do tej pory wszystkie szczepienia niemowlaka były przeprowadzane w odpowiednim czasie, w jedenastym miesiącu nie ma konieczności szczepienia dziecka.
Ćwiczenia dla niemowlaka: 11 miesięcy
Niemowlak w wieku jedenastu miesięcy doskonali swoje umiejętności stania, raczkowania oraz samodzielnego siedzenia. Część dzieci w tym wieku stawia swoje pierwsze kroczki, ale jeśli Twój szkrab nie garnie się jeszcze do chodzenia, nie masz się czym martwić, niektóre dzieci potrzebują więcej czasu i nie ma powodów, żeby przyspieszać ich naturalny rozwój.
Małe rączki działają coraz bardziej precyzyjnie, dlatego warto wkładać w nie przedmioty w różnym kształcie i o różnej fakturze, a także ćwiczyć z maluszkiem chwytanie i przekładanie zabawek z jednej rączki do drugiej. Ze względu na to, że dziecko jest teraz bardziej mobilne i zainteresowane światem, z pewnością będzie zaglądało we wszystkie zakamarki domu. Świetną zabawą może okazać się wyciąganie różnych rzeczy z szuflad i rzucanie ich na podłogę. Możesz wykorzystać chęć malucha do przekładania rzeczy przy nauce sprzątania. Kup kolorowe wiaderko i wkładajcie do niego zabawki maluszka. Możesz również przeznaczyć jakąś szufladę na zabawki i pokazywać dziecku jak wkładasz tam wszystkie rzeczy malucha.
Zobacz także:
Pierwszy miesiąc życia dziecka
Drugi miesiąc życia dziecka
Trzeci miesiąc życia dziecka
Czwarty miesiąc życia dziecka
Piąty miesiąc życia dziecka
Szósty miesiąc życia dziecka
Siódmy miesiąc życia dziecka
Ósmy miesiąc życia dziecka
Dziewiąty miesiąc życia dziecka
Dziesiąty miesiąc życia dziecka
Dwunasty miesiąc życia dziecka