Kapturki do karmienia: wady i zalety nakładek laktacyjnych

Kapturki do karmienia to “wynalazek”, który ma już… kilka wieków! Współczesne kapturki na brodawki to silikonowe nakładki, których zadaniem jest ułatwienie karmienia przy wklęsłych bądź płaskich sutkach. Mogą też służyć osłonowo, kiedy brodawki są poranione ze względu na nieprawidłowe nawyki ssania u niemowlęcia. Okazuje się jednak, że nakładki na sutki do karmienia mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Komu wierzyć?

Kapturki do karmienia – skąd się wzięły?

Kapturki na brodawki do karmienia były stosowane już w XVII wieku. Oczywiście w tamtym czasie nie wynaleziono jeszcze silikonu, dlatego wykonywane były z innych materiałów, takich jak wosk, srebro, a nawet drewno czy zwierzęce skóry. Ich podstawową funkcją była ochrona poranionych sutków. Jednak już wtedy te pierwsze nakładki laktacyjne wzbudzały kontrowersje. Ze względu na niedoskonały kształt i materiały, zmniejszały przepływ pokarmu. To prowadziło do wydłużania czasu karmienia, a także osłabienia jego efektywności. Współcześnie zarzuty względem kapturków są podobne, a doradcy laktacyjni odradzają ich stosowanie przez dłuższy czas. Mimo to, kapturki do karmienia cieszą się niesłabnącą popularnością. Wynika to z ich kilku niewątpliwych zalet.

Kapturki laktacyjne – szkodzą czy nie szkodzą?

Zdecydowanie jednym z “gadżetów”, który wzbudza nieustające dyskusje, są osłonki na sutki. Opinie na ich temat są podzielone – od całkowicie negatywnych, poprzez umiarkowane na entuzjastycznych skończywszy. Jak zawsze w takich przypadkach warto zachować zdrowy rozsądek. Każda para – mama i dziecko – jest indywidualna i wymaga takiego traktowania. Już na etapie ciąży warto wybrać zaufaną położną lub doulę, najlepiej posiadające uprawnienia doradcy laktacyjnego. Jeśli zamierzamy karmić piersią, pomoc doświadczonej, wyedukowanej w tym względzie kobiety będzie nieoceniona.

Kiedy polecane są kapturki laktacyjne?

Jednym z zaleceń do stosowania nakładek laktacyjnych są płaskie brodawki. Jak karmić dziecko przy pomocy nakładek laktacyjnych? Dokładnie tak, jak w każdym innym przypadku ich wykorzystania: uprzednio wyparzony kapturek nakładamy na pierś i podajemy dziecku. Przez ustnik maluch pije mleko bezpośrednio z piersi matki.

Innym powodem zastosowania kapturków są tzw. wklęsłe brodawki, ale także nadprodukcja pokarmu. W tym drugim przypadku nakładka laktacyjna pomaga w osłabieniu przepływu pokarmu oraz wysyła “sygnał” organizmowi kobiety, że nie jest potrzebna tak duża produkcja mleka. Oprócz tego część specjalistów poleca nakładki laktacyjne młodym mamom o poranionych brodawkach lub borykających się z grzybicą, która może potęgować dolegliwości bólowe. W niektórych przypadkach kapturki są ratunkiem dla mam, które doświadczają bolesnego karmienia.

Wady kapturków do karmienia

Wiele doradczyń laktacyjnych jest zdania, że płaskie sutki a karmienie piersią absolutnie się nie wykluczają. I poza sporadycznymi przypadkami, każda kobieta jest zdolna do karmienia piersią swojego potomka, niezależnie od kształtu i rozmiaru swoich piersi i brodawek. “Winę” za ewentualne problemy dotyczące laktacji, takie jak nawał lub niedostatek pokarmu, nieodpowiednie nawyki ssania u niemowlaka, bolesne karmienie czy powstawanie ran na sutkach doradcy dostrzegają w niedostatecznej edukacji młodych mam przez położne na etapie połogu i przed porodem. W takim ujęciu kapturki laktacyjne uznawane są za niepotrzebny gadżet, który jedynie utrudnia budowanie naturalnej więzi między matką a dzieckiem.

Mniej restrykcyjnie podchodzący do kwestii “wspomaganej” laktacji doradcy są zdania, że niekiedy kapturki do karmienia mogą okazać się pomocne, jednak nie powinny być stosowane ciągle, a jedynie w trakcie ewaluacji metody karmienia, infekcji o nieznanym podłożu czy przejściowych problemów z bolesnością. Warunkiem koniecznym jest stosowanie ich zawsze pod kontrolą doradcy laktacyjnego, który pomoże w podjęciu decyzji o ich odstawieniu i wypracowaniu metod efektywnego karmienia.

Podstawową wadą kapturków laktacyjnych wskazywaną przez specjalistów jest ingerencja w naturalny proces karmienia. Po drugie, nakładki laktacyjne zmniejszają transfer mleka z piersi (badania wskazują, że od 28-58%), co może skutkować osłabieniem laktacji, a następnie zanikiem produkcji pokarmu. Osłonki na sutki utrudniają opróżnianie piersi i są uznawane za powód czasowego niedożywienia i odwodnienia karmionych w ten sposób niemowląt. Dzieci, które przyzwyczajane są do karmienia przez nakładki, mogą mieć problemy ze ssaniem sutka drogą naturalną, co często skutkuje odrzuceniem piersi wcześniej, niż jest to planowane.

Brak bezpośredniego kontaktu między matką a dzieckiem przeszkadza w przekazywaniu informacji na temat niezbędnych przeciwciał z młodego organizmu do organizmu mamy. Dlatego pokarm może być mniej dostosowany do potrzeb dziecka i mniej skuteczny w budowaniu naturalnej bariery immunologicznej malucha. Dodatkowo dochodzą kwestie związane z mniejszą stymulacją sutka, przez co produkcja prolaktyny i oksytocyny w organizmie matki staje się zaburzona. To może wpływać na ogólne samopoczucie kobiety, a także przemiany hormonalne w jej organizmie.

Zalety kapturków laktacyjnych

Nie oznacza to jednak, że nakładki laktacyjne są szkodliwe i nie należy ich stosować. Doradcy są zgodni, że w niektórych przypadkach i przy zastosowaniu odpowiednich zasad, nakładki silikonowe do karmienia mogą być pomocne. Aby jednak tak się stało, kapturki do karmienia powinny:

  • być dopasowane indywidualnie do kobiety
  • na początku być nakładane po okiem doradcy laktacyjnego lub personelu mającego doświadczenie w ich używaniu
  • być stosowane przez z góry określony czas i w z góry określonym celu
  • być traktowane jako rozwiązanie doraźne.

Jeśli będą zastosowane powyższe zasady, kapturki laktacyjne mogą wspomóc utrzymanie laktacji, gdy z różnych względów jest to utrudnione. Dodatkowo są bardziej ekonomicznym i lepszym ze względów rozwojowych rozwiązaniem dla dziecka, niż karmienie butelką. Nakładki laktacyjne pomagają także w nauce ssania u wcześniaków – utrzymują stałe ciśnienie pokarmu i ułatwiają jego picie.

Kapturki do karmienia – cena

Silikonowe kapturki do karmienia sprzedawane są w parach. Ich koszt to kwota od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Różnice cenowe wynikają z rodzaju zastosowanego silikonu, ukształtowania kapturków, wysokości ich części wkładanej do ust przez niemowlę. Nakładki silikonowe do karmienia są wielokrotnego użytku. Można je sterylizować używając w tym celu wrzątku lub sterylizatora do butelek.

Jak dobrać rozmiar kapturków do karmienia?

Nie każda mama będzie w stanie samodzielnie wybrać kapturki do karmienia. Rozmiary, grubość zastosowanego silikonu i kształt samego kapturka znacznie się różnią. Aby znaleźć idealne nakładki dla danej pary mama-dziecko niezbędne jest doświadczenie.

Dwie marki, które specjalizują się w produkcji silikonowych nakładek i najczęściej są wykorzystywane przez doradców laktacyjnych to Medela i Avent. Do jednych z droższych (ok. 35 złotych za parę) należą Medela osłonki. Jaki rozmiar będzie odpowiedni dla konkretnej piersi warto ustalić w trakcie porady laktacyjnej. Należy wspomnieć, że osłonki Medela charakteryzują się dość dużą elastycznością.
Z kolei najbardziej popularne wśród młodych mam są kapturki Avent. Rozmiary tych produktów są bardzo różnorodne i odpowiadają różnym potrzebom, stąd blisko 40% mam używających nakładek deklaruje korzystanie z produktów tej marki.

Reasumując: kapturki do karmienia powinny być stosowane z umiarem, jako pomoc laktacyjna, pod okiem doświadczonego specjalisty od karmienia piersią. Należy pamiętać, że to, co sprawdziło się u innej mamy, niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem dla nas. W trosce o  dobre samopoczucie swoje i dziecka, warto poświęcić czas na dobór odpowiedniej metody karmienia.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo