Karmienie dziecka w nocy

Nocne karmienie to kwestia, która budzi wiele wątpliwości ze strony młodych mam. Zastanawiają się one, czy budzić dziecko do karmienia, gdy samo nie sygnalizuje, że przyszedł czas na posiłek, czy karmienie w nocy jest niezbędne i do kiedy je praktykować. Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Karmienie dziecka w nocy
elements.envato.com

Nocny pokarm matki

Mleko produkowane przez organizm młodej mamy, nie zawsze jest takie samo. Jego skład zmienia się w zależności od pory doby. Nocny pokarm jest bogatszy w nienasycone kwasy tłuszczowe. Zawiera także więcej sodu, potasu i żelaza. Jest również bardziej kaloryczny. Maluch otrzymuje więc większy zastrzyk energii nocą, który doskonale wpływa na jego rozwój i wzrost.

Karmienie piersią w nocy

Nocne karmienia mają kluczowe znaczenie dla kobiet, które borykają się z problemami z laktacją. W nocy jest więcej pokarmu w piersiach. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w godzinach nocnych wzrasta produkcja hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie pokarmu, czyli prolaktyny. Najwyższe jej stężenie jest w okolicach godziny 3-4 w nocy, a potem wraz z upływem dnia stopniowo się ono obniża. Wysokie stężenie prolaktyny oznacza pobudzenie procesu produkcji pokarmu, dlatego też w nocy mleka w piersiach mamy jest najwięcej.

Karmienie w nocy ma kluczowy wpływ na prawidłową laktację także pod innym kątem. Częste przystawianie dziecka do piersi powoduje zachowanie produkcji prolaktyny na stałym poziomie. Poprzez ssanie dziecko pobudza brodawki. Mózg kobiety odbiera to jako sygnał do wytwarzania hormonu odpowiedzialnego za pokarm. Dłuższe przerwy w ssaniu powodują brak sygnału dla mózgu, że powinien on produkować prolaktynę. Jej stężenie spada, w związku z czym pokarmu jest mniej. Dlatego bardzo ważne jest, by przystawiać dziecko do piersi, nawet gdy mleka jest bardzo mało lub nie ma go wcale – mózg musi otrzymywać sygnał o zapotrzebowaniu na niego. Im krótsze są przerwy w karmieniach, tym lepiej. Z uwagi na to, nierobienie przerw w karmieniu na całą noc pozytywnie wpływa na laktację.

Nocne karmienia mogą mieć jeszcze jedną kluczową zaletę, zwłaszcza dla pań borykających się z problemem utrudnionego wypływania mleka z piersi. Za ten proces odpowiedzialny jest hormon zwany oksytocyną. Jego produkcja łatwo może zostać zahamowana. Duży wpływ ma na to stres. Młode matki czasami nie zdają sobie nawet sprawy, że karmienie w ciągu dnia, wśród otaczających ich ludzi, dzwoniących telefonów, włączonego telewizora i zgiełku dnia codziennego, podświadomie je stresuje, przez co odruch oksytocynowy zostaje zablokowany. Nocne karmienia mają zbawienny wpływ na odblokowanie go. Cisza i spokój otaczające karmiącą mamę, mają ogromny wpływ na udane karmienia, gdy mleko swobodnie wypływa z piersi.

Poznaj: Najczęstsze przyczyny płaczu podczas karmienia

Nocne karmienie na żądanie

W pierwszych tygodniach życia noworodek powinien jeść co dwie, maksymalnie co trzy godziny. Jego żołądek jest malutki, przyjmuje niewielkie ilości pokarmu, które szybko zostają strawione. Zazwyczaj maluszki same sygnalizują, że zgłodniały i nadszedł czas na kolejny posiłek. Zdarza się jednak, że dziecko śpi już czwartą lub piątą godzinę z rzędu i się nie budzi. Bardzo często rodzice błędnie to interpretują i cieszą się, że ich dziecko od urodzenia ładnie przesypia noce, budząc się tylko raz lub dwa. Przerwy dłuższe niż trzy godziny w karmieniu noworodka są głodzeniem go. Dziecko szybko trawi pokarm i zaczyna brakować mu składników odżywczych. Po trzech godzinach zaczyna spadać mu poziom cukru we krwi. Zbyt niskie jego stężenie sprawia, że dziecko staje się osłabione i senne. Stąd wynika jego brak przebudzenia się na nocne karmienie. Jego głęboki sen spowodowany jest tym, że maluch nie ma sił, by się obudzić, a nie tym, że jest dzieckiem smacznie przesypiającym pół nocy już od pierwszych dni życia. Dlatego też, jeśli noworodek nie budzi się samodzielnie, konieczne jest obudzenie go lub przystawienie do piersi bez wybudzania. 

Z czasem okres pomiędzy nocnymi karmieniami naturalnie zaczyna się wydłużać. Jeśli nie, należy starać się to sukcesywnie robić. Dwumiesięczne dziecko może jeść już nawet co pięć-sześć godzin, teoretycznie więc wystarcza tylko jeden nocny posiłek, zakładając, że maluch został nakarmiony koło godziny 22-23.

Do kiedy karmić w nocy?

Zdania są podzielone w tej kwestii, nawet wśród pediatrów. Wszystko zależy również od konkretnego dziecka. Po szóstym miesiącu życia malucha zaleca się ograniczać ilość nocnych karmień do maksymalnie jednego, o ile nie nastąpiło to samo w naturalny sposób. Zdecydowanie całkowicie należy zakończyć nocne biesiady po pierwszych urodzinach malucha. Mogą one bowiem mieć wpływ na rozwój próchnicy.

W oduczaniu od jedzenia w nocy należy być konsekwentnym. Gdy maluch się przebudzi, nie podawaj piersi. Możesz dać mu do picia wodę lub wspomóc się smoczkiem. Zazwyczaj dzieci w kilkanaście nocy przyzwyczajają się do nowych warunków.

Zobacz też: Mleko z Banku Mleka Kobiecego

2 komentarzy: Karmienie dziecka w nocy

Mama Dodane ponad rok temu,

Co to za bzdury?Przerwy dłuższe niż 3 godziny to głodzenie dziecka. MASAKRA

Ola Dodane ponad rok temu,

Żadne bzdury. Chodzi o niemowlę do 2. miesiąca życia. Oczywiście, że taki maluszek musi jeść max co 3 godziny!

Ewcia Dodane ponad rok temu,

Bez sensu oduczać dziecko od ssana w nocy.
I jeszcze prochnica od mleka matki. Bzdury!
Karmiłam swojego malucha do 3 roku życia, kiedy potrzebował. Dziecko ma zdrowe ząbki, w nocy szybko zasypiał i był szczęśliwy. I nadal jest, choć już nie doi cyca ale czasem sie do niego przytula 🙂

Dodaj komentarz

Przepisy Kulinarne
3 dania wege z grilla, które pokochają też mięsożercy
Grillować możemy właściwie wszystko. I choć grill większości z nas kojarzy się przede wszystkim z karkówką czy skrzydełkami kurczaka, doskonale nadaje się rówież, by przyrządzić na nim dania wege. Dania wege
Czytaj dalej
Zakupy
Reserved Newborn: słodka kolekcja jest już w sklepach!
Słodkie detale w postaci kokardek, delikatnych haftów i pastelowych kolorów tkanin to kwintesencja linii przeznaczonej dla dziewczynek z najnowszej kolekcji Reserved Newborn. Zmiksuj urocze ubranka z prostymi spodenkami i wygodnym
Czytaj dalej
Rozszerzanie diety niemowlaka
Niezdrowe produkty dla dzieci. Te 9 produktów może opóźnić rozwój dziecka
Sposób odżywiania dziecka ma decydujący wpływ na jego rozwój, zdrowie i tak ważną w dzisiejszych czasach odporność. Oprócz domowej diety i kształtowania dobrych nawyków żywieniowych, ważne aby zwracać uwagę na
Czytaj dalej
Karmienie niemowląt
Dlaczego dziecko płacze przy karmieniu (butelką lub piersią)?
Kiedy dziecko płacze podczas karmienia lub jest niespokojne, mama zaczyna martwić się o jego stan zdrowia. Tymczasem przyczyn nieprawidłowości może być kilka, a każda z nich jest możliwa do wyeliminowania.
Czytaj dalej
Antykoncepcja Karmienie piersią
Antykoncepcja a karmienie piersią: Jaka antykoncepcja jest najbezpieczniejsza podczas karmienia piersią?
Wokół karmienia piersią krąży wiele mitów - w tym ten o rzekomym działaniu antykoncepcyjnym laktacji. Dlaczego karmienie piersią nie chroni przed zajściem w ciążę? Kiedy występuje owulacja po ciąży? Jakie
Czytaj dalej
Karmienie niemowląt
Jak wysterylizować laktator i butelki dla niemowląt?
Sterylizacja butelek i laktatora od A do Z Układ immunologiczny i pokarmowy małego dziecka dopiero dojrzewa, więc sterylizacja laktatora, wyparzanie butelek i smoczka są dla rodziców chlebem powszednim. Częsty dylemat stanowi
Czytaj dalej
Karmienie piersią
Techniki karmienia piersią
Pozycja, w której karmisz dziecko piersią, to podstawa udanego procesu laktacyjnego. Bardzo często maluch nie jest w stanie w prawidłowy sposób uchwycić brodawki, a co za tym idzie, z piersi
Czytaj dalej
Co jeść podczas karmienia piersią? Co jeść w ciąży?
Truskawki w ciąży i podczas karmienia piersią
Truskawki to nieodłączny element pierwszych letnich dni. Przypadający na przełom maja i czerwca początek sezonu na te owoce zwiastuje, że wakacje są już blisko. Uwielbiane przez Polaków w każdej postaci:
Czytaj dalej