Sprawdź, komu przysługuje Karta Dużej Rodziny. Wniosek można złożyć przez internet, a także w urzędzie w miejscu zamieszkania. Zanim jednak to zrobisz, dowiedz się czym jest KDR. Karta Dużej Rodziny to ulga, która oferuje wiele zniżek i dodatkowych uprawnień osobom z rodzin, w których jest więcej niż trójka dzieci. Kartę tą honorują nie tylko państwowe podmioty, lecz także prywatne. Więcej o KDR poniżej.

- Karta Dużej Rodziny oferuje wiele ulg takich jak zniżki u partnerów - w niektórych sklepach, restauracjach, przedszkolach, żłobkach. Może wpływać także na mniejsze opłaty za prąd czy usługi telekomunikacyjne.
- O kartę mogą ubiegać się wyłącznie rodziny wychowujące co najmniej trójkę dzieci.
- Kartę Dużej Rodziny można dostać bez względu na dochód.
Karta Dużej Rodziny – komu przysługuje?
Karta Dużej Rodziny to system zniżek, który może posiadać wyłącznie osoba, która pochodzi z rodziny minimum 2+3. Jednak nie jest to jedyny warunek, który musisz spełnić, żeby dostać tę kartę. Składając wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny, musisz mieć na uwadze, że nie każdy ma do niej prawo, dlatego koniecznie zapoznaj się z wymaganiami, które trzeba spełnić.
Karta Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom lub małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. Co ważne, dzieci też mogą ubiegać się o taką kartę. Przysługuje ona dzieciom do 18. roku życia. Jak wygląda sytuacja z dorosłymi dziećmi? Karta Dużej Rodziny na dorosłe dzieci przysługuje osobom poniżej 25. roku życia, o ile uczą się w szkole lub w szkole wyższej. Dzieci legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą ubiegać się o taką kartę bez znaczenia, w jakim wieku są.
WAŻNE: Karta Dużej Rodziny wydawana jest bez względu na dochody w rodzinie. Poprzez słowo „rodzic” w tym przypadku rozumie się nie tylko rodzica biologicznego, lecz także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą dom dziecka.
Zobacz: Minimalne alimenty na dziecko 2022: ile wynoszą? Co się zmieniło w prawie alimentacyjnym w 2022?
Karta Dużej Rodziny dla rodziców dorosłych dzieci
Wniosek na Kartę Dużej Rodziny może złożyć każdy rodzic, który ma lub miał na swoim utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. Tyczy się to również dzieci powyżej 18. roku życia, o ile Ci się wciąż uczą w szkole lub w szkole wyższej (do 25 roku). Co ciekawe, każda osoba powyżej pełnoletnia może złożyć wniosek w imieniu rodziny. Jakie ulgi czekają osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny? To system zniżek, który oferuje wiele ulg dla osób z rodzin, w których jest co najmniej trójka dzieci. Oto przykłady:
Sprawy codzienne:
- Karta oferuje zniżki na wyposażenie mieszkania, a także na opłaty związane z eksploatacją mieszkania np. zniżka na ceny prądu,
- Karta oferuje zniżki na różnego rodzaju usługi. Do takich usług możemy zaliczyć wizytę u fryzjera, usługi prawnicze, ubezpieczeniowe, remontowe, a nawet telekomunikacyjne,
- Karta oferuje również zniżki na żywność. Z Karty Dużej Rodziny możesz skorzystać w restauracjach, barach lub w sklepach spożywczych,
Nauka:
- Karta oferuje zniżki na książki, korepetycje, opłaty za przedszkole/żłobek,
Rozrywka:
- Karta oferuje zniżki na artykuły sportowe, kina, teatry, muzea, a nawet na wejście do ZOO.
Sprawdź: Zasiłek rodzinny 2022. Czy kryterium dochodowe wzrośnie w 2022? Ile wynosi rodzinne 2022?
Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny – wniosek
Na początku odpowiedzmy na pytanie „gdzie złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny?” Wniosek możesz złożyć przez internet, a także stacjonarnie, w urzędzie miasta lub gminy. Jakie dokumenty musisz przygotować, składając wniosek o KDR 2022? Przede wszystkim potrzebne będą Ci akty urodzenia dzieci, a także dokument tożsamości. W urzędzie będą wymagać od Ciebie jeszcze oświadczenie, że rodzic nie ma pozbawionych lub ograniczonych praw rodzicielskich.
W przypadku, gdy Twoje dziecko jest dorosłe, musisz dostarczyć oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki, a w przypadku dzieci ze stwierdzoną niepełnosprawnością musisz posiadać orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Jak wypełnić wniosek o KDR?
Każdej rodzinie z co najmniej trójką dzieci przysługuje KRD. Wniosek przez internet możesz złożyć w aplikacji „mObywatel”, która oferuje dostęp do różnych dokumentów z poziomu telefonu. Wniosek możesz również złożyć w urzędzie miasta i gminy. Wzór wniosku Karty Dużej Rodziny 2022, a także duplikat Karty Dużej Rodziny znajdziesz na stronie www.gov.pl. Wypełnianie tego wniosku jest bardzo proste. W formularzu należy podać informacje o:
- organie prowadzącym postępowanie,
- wnioskodawcy (imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia, seria i numer dowodu osobistego),
- miejscu zamieszkania,
- danach kontaktowych.
Później należy uzupełnić formularz o informacje o pozostałych członkach Twojej rodziny. Należy podać:
- dane osobowe,
- miejsce zamieszkania,
- stopień pokrewieństwa (siostra, brat, rodzic itp.),
- stopień niepełnosprawności (jeśli dotyczy),
- planowany termin ukończenia nauki (jeśli dotyczy).
Na samym końcu formularza należy złożyć oświadczenie o prawdziwości danych, a także świadomości o odpowiedzialności karnej w razie złożenia fałszywych informacji.
Sprawdź: 300 zł za dojazdy do pracy? Tak, ale nie dla wszystkich. Kto może liczyć na zwrot?
Karta Dużej Rodziny – wniosek online
Karta Dużej Rodziny – wniosek możesz złożyć na platformie Informacyjno-Usługowej [email protected] Żeby wystąpić o dokument, trzeba posiadać podpis elektroniczny lub korzystać z Profilu Zaufanego, który możesz założyć po zalogowaniu się do konta bankowego. Jest to bardzo wygodny sposób. Karta Dużej Rodziny to ukłon w stronę zapracowanych rodziców, gdyż wniosek możesz złożyć, nie wychodząc z domu.
Zobacz: Czy 500+ wlicza się do dochodu? Sprawdź, co mówią na ten temat aktualne przepisy!
Rodzice pytają o KDR:
Przede wszystkim należy przygotować wymagane dokumenty. Gotowy wzór wniosku do wydruku można znaleźć na stronie www.gov.pl.
Wniosek można złożyć przez internet (na platformie [email protected]), a także stacjonarnie w urzędzie miasta bądź gminy.
Aby złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny, należy wydrukować wniosek (lub uzupełnić wniosek online poprzez użycie zaufanego profilu) i z wypełnionym wnioskiem udać się do urzędu miasta lub gminy.
Piękny wiersz dla syna. Te utwory będą idealne na Dzień Dziecka!
Co wybierzesz: nowy bon turystyczny czy 500 plus?Kontrowersyjny pomysł ministra
Ten jeden sposób na przechowywanie rosołu pozwoli Ci cieszyć się jego świeżością nawet przez tydzień
Chcesz zostać chrzestnym? Bierzmowanie i spowiedź to dopiero początek! Przygotuj się na niewygodne pytania od księdza
Jaki prezent na zakończenie roku szkolnego dla nauczyciela? Tego nie lubią dostawać. “Bezsensowny wydatek”
Pozdrowienia na Dzień Dziecka, aby dobrze zacząć świętowanie!
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Karta Dużej Rodziny – komu przysługuje i jak złożyć wniosek 2022?
O czym nie zapomnieć w trakcie przygotowań ślubnych?
Nareszcie nadszedł ten dzień. Moja siostra wychodzi za mąż. Wczoraj poprosiła mnie bym przygotowała jej listę spraw jakie musi załatwić przed ślubem. Tak długo czekałam na ten dzień, że z...
Czytaj dalej →Skoki rozwojowe u dzieci- Ile trwa skok rozwojowy? [Kalendarz skoków rozwojowych]
Pierwszy raz na zwrot “Skoki Rozwojowe” trafiłem, gdy “Mamuśki z for” obskoczyły na Facebooku mój wpis na temat Śledzika Niemowlaka. Pewna napisała, że cytuję: “jak przychodzi Skok Rozwojowy, to tego...
Czytaj dalej →Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?
Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...
Czytaj dalej →