Karta Dużej Rodziny – komu przysługuje i jak złożyć wniosek 2024?

Sprawdź, komu przysługuje Karta Dużej Rodziny. Wniosek można złożyć przez internet, a także w urzędzie w miejscu zamieszkania. Zanim jednak to zrobisz, dowiedz się czym jest KDR. Karta Dużej Rodziny to ulga, która oferuje wiele zniżek i dodatkowych uprawnień osobom z rodzin, w których jest więcej niż trójka dzieci. Kartę tą honorują nie tylko państwowe podmioty, lecz także prywatne. Więcej o KDR poniżej.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Karta Dużej Rodziny oferuje wiele ulg takich jak zniżki u partnerów - w niektórych sklepach, restauracjach, przedszkolach, żłobkach. Może wpływać także na mniejsze opłaty za prąd czy usługi telekomunikacyjne.
 • O kartę mogą ubiegać się wyłącznie rodziny wychowujące co najmniej trójkę dzieci.
 • Kartę Dużej Rodziny można dostać bez względu na dochód.

Karta Dużej Rodziny – komu przysługuje?

Karta Dużej Rodziny to system zniżek, który może posiadać wyłącznie osoba, która pochodzi z rodziny minimum 2+3. Jednak nie jest to jedyny warunek, który musisz spełnić, żeby dostać tę kartę. Składając wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny, musisz mieć na uwadze, że nie każdy ma do niej prawo, dlatego koniecznie zapoznaj się z wymaganiami, które trzeba spełnić.

Karta Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom lub małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. Co ważne, dzieci też mogą ubiegać się o taką kartę. Przysługuje ona dzieciom do 18. roku życia. Jak wygląda sytuacja z dorosłymi dziećmi? Karta Dużej Rodziny na dorosłe dzieci przysługuje osobom poniżej 25. roku życia, o ile uczą się w szkole lub w szkole wyższej. Dzieci legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą ubiegać się o taką kartę bez znaczenia, w jakim wieku są.

WAŻNE: Karta Dużej Rodziny wydawana jest bez względu na dochody w rodzinie. Poprzez słowo „rodzic” w tym przypadku rozumie się nie tylko rodzica biologicznego, lecz także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą dom dziecka.

Zobacz: Zwrot podatku na dziecko 2023. Ta grupa rodziców nie skorzysta z ulgi przez limit dochodu. Kogo dotyczy?

Karta Dużej Rodziny dla rodziców dorosłych dzieci

Wniosek na Kartę Dużej Rodziny może złożyć każdy rodzic, który ma lub miał na swoim utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. Tyczy się to również dzieci powyżej 18. roku życia, o ile Ci się wciąż uczą w szkole lub w szkole wyższej (do 25 roku). Co ciekawe, każda osoba powyżej pełnoletnia może złożyć wniosek w imieniu rodziny. Jakie ulgi czekają osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny? To system zniżek, który oferuje wiele ulg dla osób z rodzin, w których jest co najmniej trójka dzieci. Oto przykłady:

Sprawy codzienne:

 • Karta oferuje zniżki na wyposażenie mieszkania, a także na opłaty związane z eksploatacją mieszkania np. zniżka na ceny prądu,
 • Karta oferuje zniżki na różnego rodzaju usługi. Do takich usług możemy zaliczyć wizytę u fryzjera, usługi prawnicze, ubezpieczeniowe, remontowe, a nawet telekomunikacyjne,
 • Karta oferuje również zniżki na żywność. Z Karty Dużej Rodziny możesz skorzystać w restauracjach, barach lub w sklepach spożywczych,

Nauka:

 • Karta oferuje zniżki na książki, korepetycje, opłaty za przedszkole/żłobek,

Rozrywka:

 • Karta oferuje zniżki na artykuły sportowe, kina, teatry, muzea, a nawet na wejście do ZOO.

Sprawdź: Babciowe Tuska, czyli 1500 zł miesięcznie. Nowy dodatek otrzymają tylko wybrani rodzice. Jakie są warunki?

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny – wniosek

Na początku odpowiedzmy na pytanie „gdzie złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny?” Wniosek możesz złożyć przez internet, a także stacjonarnie, w urzędzie miasta lub gminy. Jakie dokumenty musisz przygotować, składając wniosek o KDR 2024? Przede wszystkim potrzebne będą Ci akty urodzenia dzieci, a także dokument tożsamości. W urzędzie będą wymagać od Ciebie jeszcze oświadczenie, że rodzic nie ma pozbawionych lub ograniczonych praw rodzicielskich.

W przypadku, gdy Twoje dziecko jest dorosłe, musisz dostarczyć oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki, a w przypadku dzieci ze stwierdzoną niepełnosprawnością musisz posiadać orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Jak wypełnić wniosek o KDR?

Każdej rodzinie z co najmniej trójką dzieci przysługuje KRD. Wniosek przez internet możesz złożyć w aplikacji „mObywatel”, która oferuje dostęp do różnych dokumentów z poziomu telefonu. Wniosek możesz również złożyć w urzędzie miasta i gminy. Wzór wniosku Karty Dużej Rodziny 2024, a także duplikat Karty Dużej Rodziny znajdziesz na stronie www.gov.pl. Wypełnianie tego wniosku jest bardzo proste. W formularzu należy podać informacje o:

 • organie prowadzącym postępowanie,
 • wnioskodawcy (imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia, seria i numer dowodu osobistego),
 • miejscu zamieszkania,
 • danach kontaktowych.

Później należy uzupełnić formularz o informacje o pozostałych członkach Twojej rodziny. Należy podać:

 • dane osobowe,
 • miejsce zamieszkania,
 • stopień pokrewieństwa (siostra, brat, rodzic itp.),
 • stopień niepełnosprawności (jeśli dotyczy),
 • planowany termin ukończenia nauki (jeśli dotyczy).

Na samym końcu formularza należy złożyć oświadczenie o prawdziwości danych, a także świadomości o odpowiedzialności karnej w razie złożenia fałszywych informacji.

Sprawdź: 300 zł za dojazdy do pracy? Tak, ale nie dla wszystkich. Kto może liczyć na zwrot?

Karta Dużej Rodziny – wniosek online

Karta Dużej Rodziny – wniosek możesz złożyć na platformie Informacyjno-Usługowej Emp@tia. Żeby wystąpić o dokument, trzeba posiadać podpis elektroniczny lub korzystać z Profilu Zaufanego, który możesz założyć po zalogowaniu się do konta bankowego. Jest to bardzo wygodny sposób. Karta Dużej Rodziny to ukłon w stronę zapracowanych rodziców, gdyż wniosek możesz złożyć, nie wychodząc z domu.

Zobacz: Jak sprawdzić kiedy 800 plus? W tych terminach rodzice mogą spodziewać się przelewów

Rodzice pytają o KDR:

Karta Dużej Rodziny – jak wypełnić wniosek 2024?

Przede wszystkim należy przygotować wymagane dokumenty. Gotowy wzór wniosku do wydruku można znaleźć na stronie www.gov.pl.

Karta Dużej Rodziny – gdzie złożyć wniosek?

Wniosek można złożyć przez internet (na platformie Emp@tia), a także stacjonarnie w urzędzie miasta bądź gminy.

Jak złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny?

Aby złożyć wniosek o Kartę Dużej Rodziny, należy wydrukować wniosek (lub uzupełnić wniosek online poprzez użycie zaufanego profilu) i z wypełnionym wnioskiem udać się do urzędu miasta lub gminy.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo