Katar u noworodka – przyczyny, jak leczyć?
Katar u noworodka, zwłaszcza jeśli to jest pierwsze dziecko, budzi trwogę u rodziców. Tak małe dziecko oddycha głównie przez nosek więc wydzielina w nosie utrudnia mu nabieranie powietrza. Maluch jest niespokojny i drażliwy. Jak rozpoznać i leczyć katar u noworodka?

- Katar u noworodka najczęściej ma przyczynę w infekcji wirusowej.
- Leczenie kataru u noworodka polega na odciąganiu wydzieliny, nawilżaniu śluzówek oraz powietrza w domu, ułożeniu główki dziecka wyżej od reszty ciała.
- Objawami kataru u noworodka są sapka, drażliwość, trudności ze ssaniem i spaniem, wydzielina z noska.
- Z porady lekarza należy skorzystać, gdy u dziecka pojawia się temperatura, katar trwa dłużej niż 10 dni, zmieni się jego konsystencja na gęstą, a kolor na żółty lub zielony lub dziecko pociera rączką uszko.
Katar u noworodka – przyczyny
Najczęstszą przyczyną kataru u noworodka są rinowirusy. Choć nowo narodzony maluszek otrzymuje przeciwciała w mleku matki, zdarza się jednak, że to nie wystarcza w kontakcie z chorą osobą. Dlatego szczególnie ważne jest, aby chronić noworodka przed kontaktem z dużymi grupami ludzi, szczególnie dzieci, które są roznosicielami wirusów i bakterii. Podczas zakażenia dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa, nadmiernej produkcji wydzieliny i upośledzenia oddychania u dziecka.
Przyczyną zatkania noska katarem może być także smog. Niektóre rejony Polski np. Śląsk czy Kraków mają znacznie bardziej zanieczyszczone powietrze niż reszta kraju i może to przyczyniać się do kataru u nawet tygodniowego noworodka. Zwykle występuje zimą.
Znacznie rzadziej zdarza się katar u niemowląt występuje na skutek alergii. Tak małe dzieci częściej mają alergie pokarmowe niż wziewne. Katarowi alergicznemu towarzyszą napady kichania i przyspieszony oddech.
Zobacz także: Noworodek podkurcza nóżki
Katar u noworodka – objawy
Objawem kataru u noworodka oprócz wydzieliny z noska często jest charakterystyczna sapka, czyli trudności z oddychaniem (furgoczacy dźwięk przy oddychaniu noskiem), drażliwość, męczenie się przy ssaniu piersi lub jedzeniu z butelki, trudności ze spaniem, większa potrzeba bycia na rękach mamy.
Katarek u niemowlaka może powodować także zwiększone łzawienie oczu i zbieranie się w nich białej wydzieliny na skutek podrażnienia kanalików łzowych. Z tych wszystkich powodów katar u miesięcznego dziecka jest bardzo trudnym przeżyciem dla niego samego oraz dla rodziców.
Objawy kataru u noworodka mogą obejmować także kaszel, który będzie wynikał nie z choroby oskrzeli czy płuc lecz ze spływania wydzieliny z zatok do gardła i drażnieniu go.
Zielony katar u noworodka – zdarza się, że wydzielina z noska zmienia barwę z białej/przeźroczystej na zieloną – może to świadczyć o nadkażeniu bakteryjnym. Podobnie jest gdy mamy żółty i gęsty katar u noworodka. Taka sytuacja wymaga konsultacji z lekarzem choć sam kolor wydzieliny zwykle nie pozwala na rozróżnienie z jakim rodzajem infekcji mamy do czynienia.
Zobacz także: Zez u noworodka: przyczyny, rodzaje zeza i leczenie. Sprawdź, dlaczego noworodek zezuje!
Co na katar u noworodka?
Rodzice często zastanawiają się jak leczyć katar u noworodka. Małe dzieci nie potrafią wydmuchać noska. Dlatego najważniejsze jest odciąganie kataru u noworodka lub niemowlęcia. Można to robić gruszką niemowlęcą lub specjalnymi aspiratorami podłączanymi do odkurzacza, na rynku jest wiele modeli do wyboru. Ten sposób nie jest lubiany przez dzieci, ale jest bardzo skuteczny i nie czyni im krzywdy.
Leczenie kataru u noworodka polegać też będzie na nawilżaniu noska. W katarze u trzytygodniowego noworodka możemy stosować już wodę morską kupowaną w aptece. Nosek nawilżymy także pośrednio, dbając o nawilżone powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, dotyczy to okresu grzewczego. Pokój powinien być także wietrzony minimum dwa razy dziennie. Temperatura w domu nie powinna przekraczać 21 C a zalecana wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 60%.
Zobacz także: Opryszczka wargowa w ciąży a noworodek
Inhalacje na katar u niemowlaka
Każdy rodzic niemowlaka prędzej czy później przekonuje się, że bardzo użytecznym narzędziem w infekcjach dziecka jest inhalator. Przydaje się on także w czasie gdy mamy katar u niemowlęcia. Najprostszym sposobem inhalowania małego dziecka jest użycie soli fizjologicznej w ilości 2,5 – 3 ml wlanych do inhalatora. W ten sposób rozrzedzimy wydzielinę u dziecka, nawilżymy drogi oddechowe i ułatwimy wydobycie się kataru na zewnątrz.
Wielu rodziców zastanawia się czy można używać maści aromatycznych lub olejków u tak małego dziecka. Nie zaleca się tego u dzieci poniżej 2 roku życia, mogą wywołać podrażnienie skóry i zatok.
Zobacz także: Kiedy i jak widzi noworodek?
Domowe sposoby na katar u niemowlęcia
Jednym z nich jest urządzenie kąpieli parowej. W łazience puszczamy ciepłą wodę i czekamy aż pomieszczenie się lekko zaparuje. Wtedy wchodzimy do niego z dzieckiem na ręku i zostajemy tam przez kilka minut.
Innym sposobem jest dbanie o odpowiednią pozycję ułożenia dziecka – główka powinna być wyżej od reszty ciała, aby katar wypływał swobodnie z noska a nie do gardła dziecka. Pamiętaj, że w przypadku małych dzieci nie używamy do tego celu poduszek, bo to niebezpieczne. Uniesienie główki dziecka uzyskasz przez podłożenie czegoś pod materacyk łóżeczka po stronie główki lub stawiając nogi łóżeczka np. na książkach.
Warto także stosować maść majerankową pod nosek lub w przypadku podrażnienia skóry w tej okolicy maść z alantoiną mającą właściwości gojące.
Zobacz także: Bilirubina u noworodka: Jakie konsekwencje dla dziecka może mieć żółtaczka?
Katar u niemowlaka a spacer
Pobyt na świeżym powietrzu jest zalecany w przypadku zwykłego kataru przebiegającego bez gorączki, osłabienia dziecka czy wyraźnego pogorszenia samopoczucia. Nie wychodzimy z katarem gdy jest bardzo wietrznie lub pada deszcz. Świeże powietrze naturalnie nawilży nosek, normalnym objawem będzie zwiększona wydzielina po takim spacerze. Wyjście na dwór, zetknięcie się z zimnym powietrzem zmobilizuje organizm do walki z drobnoustrojami chorobowymi. Taki spacer nie powinien trwać dłużej niż 30-60 minut. Oczywiście zadbaj o to, aby dziecko było odpowiednio ubrane, pamiętając, że przegrzanie jest groźniejsze od zmarznięcia.
Zobacz także: Wyprawka dla noworodka – lista rzeczy, które przydadzą się po porodzie
Katar u niemowlaka – kiedy do lekarza?
Katar u noworodka czy niemowlęcia jak każda infekcja może mieć powikłania. Do lekarza należy się udać gdy:
- katar trwa dłużej niż 10 dni
- pojawi się temperatura powyżej 37,5 C
- dziecko pociera rączką uszko, nagle stało się bardziej płaczliwe i wyraźnie źle się czuje
- zmienił się kolor wydzieliny na żółty lub zielony i konsystencja na bardzo gęstą
- katar zmienił zapach na przykry i intensywny
U małych dzieci na skutek kataru oraz szybko może dojść do zapalenia ucha, które zwykle wymaga podania antybiotyku. Innym powikłaniem mogą być podrażnienia i krwawienia z błony śluzowej noska na skutek zbyt mocnego odciągania kataru przez rodzica – pamiętaj o ostrożności.
Zobacz także: Badania przesiewowe noworodków: Jaki jest przebieg badania i jakie choroby wykrywa?
Rodzice pytają:
Najczęstszą przyczyną jest infekcja wirusowa. Kolejną – smog, szczególnie w miesiącach zimowych. Najrzadszą przyczyną jest alergia, takiemu katarowi towarzyszą napady kichania i przyspieszony oddech.
Najważniejsze jest oczyszczania noska aspiratorem, gdyż dziecko nie potrafi samo wydmuchnąć wydzieliny. Ważne jest nawilżanie śluzówek oraz powietrza w domu oraz wietrzenie. Można robić inhalacje z soli fizjologicznej, a pod nosek położyć maść majerankową.
Jeśli pojawi się temperatura powyżej 37,5 C, dziecku wyraźnie pogorszy się samopoczucie, ma napady nieutulonego płaczu, pociera rączką uszko, katar stał się gęsty, brzydko pachnący lub zmienił kolor na zielony lub żółty.
Przyczyną może być suche, przegrzane powietrze w domu. Rzadszą przyczyną są wady wrodzone typu torbiele w nosie, przerost migdałka gardłowego lub inne choroby wymagające szczegółowej specjalistycznej diagnozy.
Dziecko ma sapkę tzn. przy oddychaniu wydobywa się z nozdrzy charakterystyczny furgoczący dźwięk. Maluch męczy się przy ssaniu, jest drażliwy, ciągle chce być na rękach, z nosa wypływa wydzielina.
Katar u tak małych dzieci zwykle trwa nieco dłużej niż u starszych to znaczy około 10 dni. Przekroczenie tego czasu jest wskazaniem do pójścia do lekarza.
Jaki film o Mikołaju dla dzieci? Najlepsze propozycje na grudniowe seanse!
Przerwa świąteczna 2023. Kiedy uczniowie pójdą do szkoły ostatni raz w tym roku? Czeka ich aż 10 dni wolnego
Roraty – czym są i kiedy się je obchodzi? Na mszach świętych pojawia się specjalny atrybut
Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Ulga na dziecko 2024 to nawet 2700 zł odliczenia. Te osoby nie będą mogły jednak z niej skorzystać. Jakie są warunki?
Jak zrobić brodę Mikołaja? Wystarczy jedna rzecz, aby stworzyć idealny strój na mikołajki i święta
- Rodzice.pl
- Niemowlę
- Noworodek
- Katar u noworodka – przyczyny, jak leczyć?
W czym prać ubranka dla noworodka? Środków bez tego oznaczenia nawet nie kupuj
Dla wielu rodziców, a zwłaszcza mam, zakup ubranek dla dziecka, to jeden z najfajniejszych etapów przygotowań do porodu. Trzeba natomiast pamiętać, że musimy o nie odpowiednio zadbać, zanim maluszek przyjdzie...
Czytaj dalej →Brak tych 5 odruchów u noworodka wymaga konsultacji z lekarzem!
Odruchy u noworodka to tzw. odruchy pierwotne, czyli fizjologiczne reakcje na bodźce, których obecność lub brak może świadczyć o nieprawidłowym rozwoju niemowlęcia. Są to reakcje automatyczne, które sprawdzane są przez...
Czytaj dalej →3 tygodniowe dziecko ciągle płacze – czy to “purple crying”? Sprawdź, jak interpretować zachowanie maluszka
Płacz i marudzenie to jedno z wyzwań, z którym muszą się zmierzyć wszyscy rodzice nowo narodzonych dzieci. Każdy maluszek jest jednak nieco inny, niektóre płaczą częściej, inne rzadziej, niektóre są...
Czytaj dalej →Jak prawidłowo dbać o skórę noworodka?
Rodzice, którzy cieszą się z narodzin pierwszego dziecka, jednocześnie obawiają się, czy podołają opiece nad nim i czy nie popełnią prostych błędów. Oczywiście do roli rodzica można odpowiednio się przygotować...
Czytaj dalej →Noworodki w plastikowych torebkach. Zadziwiający sposób ratuje wcześniaki
Przedwczesny poród bliźniaków – Zakiego i Maliki – mógł zakończyć się tragicznie. Po przyjściu na świat maluszki okazały się tak drobne i delikatne, że rokowania były naprawdę słabe. Aby ratować...
Czytaj dalej →Śmierć łóżeczkowa: Czy spanie z dzieckiem jest niebezpieczne?
Nagła śmierć łóżeczkowa (ang. SIDS – Sudden Infant Death Syndrome ) wzbudza niepokój u młodych rodziców. Co warto wiedzieć na temat SIDS? Jakie czynniki zwiększają ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej? Czy...
Czytaj dalej →Zamartwica urodzeniowa: Co to jest? Jakie ma stopnie i jakie niesie ze sobą skutki?
Są takie sytuacje, kiedy poród z jakiś wiadomych lub niewiadomych przyczyn, przebiega nie tak, jak powinien. Komplikacje okołoporodowe to przyczyna utraty zdrowia, a czasami nawet życia noworodka. Są one też...
Czytaj dalej →Zez u noworodka: przyczyny, rodzaje zeza i leczenie. Sprawdź, dlaczego noworodek zezuje!
Zez u noworodka jest dość częstą przypadłością. Zezowanie u niemowlaka w większości przypadków jest zjawiskiem fizjologicznym, które mija samoistnie. Wiąże się z niedojrzałością układu nerwowego. Stan ten wymaga jednak obserwacji...
Czytaj dalej →Wirus RSV masowo atakuje dzieci, w szpitalach zaczyna brakować miejsc. Co to jest i jakie są objawy?
Z początkiem jesieni zaczęło się pojawiać coraz więcej zakażeń wirusem RSV. Lekarze alarmują, że z każdym tygodniem przybywa ogromna liczba nowych chorych, szczególnie wśród dzieci. Masowe zachorowania u najmłodszych budzą...
Czytaj dalej →Twoje dziecko lubi spać w gondoli? Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z ryzyka
Usypianie dziecka w gondoli jest bardzo wygodne, jednak pozostawienie go tam na całą noc stwarza zagrożenie dla jego życia i zdrowia. Tłumaczymy, dlaczego dziecko nie powinno spać w wózku. Noworodek...
Czytaj dalej →Zaburzenia mikroflory bakteryjnej wśród noworodków
Kolonizacja flory bakteryjnej dziecka zaczyna się już w pierwszych minutach życia, a na jej skład wpływa między innymi sposób porodu. W trakcie cesarskiego cięcia noworodek ma kontakt przede wszystkim z...
Czytaj dalej →Maść majerankowa: Jak ją stosować? Czy jest bezpieczna dla dzieci?
Majeranek to roślina znana przede wszystkim ze swoich kulinarnych zastosowań. Polacy bardzo często używają go jako przyprawy do niektórych dań. Nie od dziś jednak wiadomo, że majeranek wykazuje także właściwości...
Czytaj dalej →Kolka u niemowlaka – co robić? Jak leczyć kolkę niemowlęcą?
Nagły płacz niemowlęcia będący przejawem kolki jelitowej niemowląt to zmora wielu młodych rodziców. Kolka niemowlęca, dolegliwość powszechna i przykra, przytrafia się znacznej części maluchów przed ukończeniem pierwszego roku. W artykule...
Czytaj dalej →Bilirubina u noworodka: Jakie konsekwencje dla dziecka może mieć żółtaczka?
Bilirubina u noworodka jest produktem rozpadu erytrocytów przetwarzanym przez wątrobę, a następnie wydalanym z organizmu wraz ze stolcem. U przeważającej większości nowo narodzonych dzieci bilirubina powstaje szybciej niż organizm jest...
Czytaj dalej →Zabieg Credego
Tuż po przyjściu na świat, maluszek poddawany jest serii pomiarów i oceny, które mają wykazać w jakim jest stanie i czy wszystko jest w porządku. Jednocześnie wykonywane są zabiegi, które...
Czytaj dalej →- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem