Katar u rocznego dziecka: jak sobie z nim radzić?

Niestety u małego dziecka katar i zatkany nosek to bardzo częsta przypadłość, która utrudnia oddychanie, ssanie oraz spanie. Przez te kłopoty maluszek może stać się rozdrażniony i marudny, więc należy jak najszybciej podjąć działania, które pomogą pozbyć się kataru. O ile ma się do czynienia z infekcją wirusową, z katarem i zatkanym nosem można sobie poradzić domowymi sposobami. Jeśli jednak dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas lub stan zdrowia maluszka się pogarsza, musisz udać się do pediatry. Wielu rodziców zastanawia się, co na cieknący katar u dziecka jest najlepsze i jak postępować w przypadku zachorowania maluszka. W żadnym przypadku nie należy bagatelizować problemu, ponieważ katar może przerodzić się w poważniejsze choroby, takie jak zapalenie uszu czy zatok.

Jak ulżyć dziecku w katarze?

Istnieje kilka sposobów na przyniesienie maluszkowi ulgi w katarze. Przede wszystkim, zadbaj o to, aby podczas snu główka dziecka znajdowała się nieco wyżej niż klatka piersiowa. Dzięki temu katar będzie swobodnie spływał, a nie zatykał nos dziecka uniemożliwiając mu oddychanie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby całe łóżeczko lub materac były przechylone. Lepiej nie podkładać dziecku dodatkowej poduszki bezpośrednio pod główkę, ponieważ jest to niezdrowe dla młodego kręgosłupa, a może być nawet niebezpieczne. Dobrym sposobem jest również układanie dziecka do snu na brzuszku, dzięki czemu wydzielina będzie mogła wypływać z nosa.

W ciągu dnia i bezpośrednio przed snem oczyszczaj nos za pomocą aspiratora. Pomóc mogą również specjalne preparaty zawierające wodę morską. Mają one za zadanie rozpuszczenie wydzieliny i ułatwienie jej usunięcia. Alternatywą dla wody morskiej jest sól fizjologiczna. Ulgę dziecku przyniosą także inhalacje, najlepiej z ziołami lub olejkami eterycznymi. Dzięki inhalacjom zmniejszy się obrzęk śluzówki, a wydzielina będzie szybciej wypływała z noska.


Sprawdź: Jakie są rodzaje kataru u dziecka? >>


Co na katar u rocznego dziecka: domowe sposoby

Gdy maluch ma katar, warto zadbać o odpowiednie warunki panujące w dziecięcym pokoju oraz całym domu. Pamiętaj, aby regularnie wietrzyć mieszkanie, szczególnie przed snem. W nocy temperatura w pokoju dziecka nie może być zbyt wysoka, powinna wynosić około 19 – 21⁰C. Podczas wietrzenia najlepiej zabierz dziecko do innego pokoju, aby nie znalazło się w przeciągu.

Oprócz wietrzenia, niezwykle istotne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Suche powietrze powoduje, że śluzówka w gardle i nosie malucha wysycha, dlatego też najlepiej postawić w pokoju nawilżacz powietrza, miseczkę z wodą lub powiesić na kaloryferze mokry ręcznik. Świetnym sposobem na podniesienie wilgotności w dziecięcym pokoju jest umieszczanie tam suszarki z rozwieszonym praniem.

Bardzo często dziecko podczas kataru traci apetyt, nie chce próbować nowych smaków, a nawet jeść potraw, które do tej pory lubiło. To nic dziwnego, ponieważ zatkany nosek utrudnia jedzenie i ssanie. Ważne jest jednak, aby dziecko dużo piło. Bezpośrednio przed karmieniem najlepiej udrożniać nosek, aby maluch jadł chętniej.

Zobacz: Czym lepiej zwalczać katar? Fridą czy katarkiem? >>

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo