Kategorie wagowe fotelików dla dzieci [Rozmiary fotelików samochodowych]

Fotelik samochodowy to jedna z obowiązkowych rzeczy, w które musicie się zaopatrzeć, jeżeli planujecie wozić swojego malucha samochodem. W Polsce obowiązuje nakaz przewożenia dzieci w fotelikach, a brak tego elementu może zakończyć się mandatem – nie wspominając nawet o potencjalnych tragicznych skutkach jazdy bez fotelika w razie wypadku. Jednak żeby fotelik odpowiednio spełniał swoją funkcję i chronił dziecko, musi być dobrany do wieku i wzrostu malucha. Jakie są kategorie wagowe fotelików dla dzieci?

Kiedy trzeba przewozić dziecko w foteliku?

W Polsce obowiązkowe jest przewożenie w foteliku samochodowym dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia albo nie przekroczyły 150 cm wzrostu. W związku z tym musicie się nastawić na to, że od narodzin dziecka będziecie zmieniać fotelik kilkukrotnie. Inny fotelik będzie odpowiedni dla niemowlaka, a inny dla dziecka w wieku szkolnym i nie ma co liczyć na to, że znajdzie się jakiś uniwersalny model, który będzie służył przez cały czas, w którym maluch musi być przewożony w foteliku. Musicie pamiętać, że zbyt mały lub zbyt duży fotelik nie chroni dziecka, tak jak powinien, a na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać. Żeby przewozić dziecko w odpowiednim foteliku, musicie wiedzieć, jaki sprzęt wybrać i kiedy wymienić go na większy.

Sprawdź także:

Wagowe kategorie fotelików dla dzieci

Żeby ułatwić rodzicom życie i wybór odpowiedniego fotelika, wprowadzono europejskie normy i grupy wagowe fotelików samochodowych, które powinny ułatwić wybór najbardziej odpowiedniego rozmiaru. Foteliki, które mają oznaczenie informujące o tym, że są one zgodne z normą (ECE R44) są klasyfikowane pod względem wagi dziecka. Rozróżnia się pięć kategorii wagowych, które są powiązane z wiekiem dziecka:

  • Kategoria 0: dla dzieci ważących mniej niż 10 kg w wieku od narodzin do około 6 – 9 miesiąca
  • Kategoria 0+: dla dzieci ważących do 13 kg w wieku od 0 do 18 miesiąca
  • Kategoria I: dla dzieci ważących od 9 do 18 kg w wieku od roku do 4 lat
  • Kategoria II: dla dzieci ważących od 15 do 25 kg w wieku od 4 do 6 lat
  • Kategoria III: dla dzieci ważących od 22 do 36 kg w wieku od 6 do 12 lat

Kupując fotelik dla dziecka warto pamiętać, że kategorie wagowe powinny jedynie ułatwić wybór, a nie mogą stanowić jedynego wyznacznika rozmiaru fotelika. Jeżeli wiek dziecka sugeruje wybór jednej kategorii, a waga innej, należy kierować się wagą, ponieważ dzieci w tym samym wieku mogą się znacznie różnić wagą. Oprócz wagi, ważny jest również wzrost dziecka. Ważne jest, żeby głowa dziecka nie wystawała poza obręb fotelika, a jeżeli tak jest, oznacza to, że dany fotelik jest zbyt mały.

Jeżeli mielibyśmy się ściśle trzymać tego, jaki fotelik jest zalecany dla dziecka według powyższych kategorii, każdy maluch powinien mieć w swoim życiu aż pięć fotelików. Na szczęście producenci pomyśleli o tym, żeby umożliwić rodzicom zaoszczędzenie pewnej sumy pieniędzy i wychodzą im naprzeciw z bardziej uniwersalnymi produktami. Jest to możliwe poprzez połączenie kilku kategorii wagowych w jedną. Najczęściej spotyka się foteliki w kategorii 0/0+, ale niekiedy w sklepach można znaleźć foteliki kategorii I/II, II/III albo nawet I/II/III. Z tymi ostatnimi radzimy zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na to, czy dziecko nie wyrosło z fotelika albo czy nie jest on zbyt duży.

Rozmiary fotelików samochodowych: Fotelik dla niemowlaka

Foteliki w kategorii wagowej 0 i 0+ są przeznaczone dla najmłodszych dzieci, które nie siedzą samodzielnie. Takie foteliki bardzo często pełnią jednocześnie kilka funkcji – spełniają rolę nie tylko fotelika samochodowego, ale również leżaka czy nosidełka. Niektóre foteliki mają nawet możliwość wpinania do stelaża wózka, co znacznie ułatwia użytkowanie takiego sprzętu. Adapter do stelaża można też często dokupić osobno.

Podczas jazdy samochodem w fotelikach kategorii 0/0+ dziecko będzie najbezpieczniejsze, jeśli będzie ułożone tyłem do kierunku jazdy. Należy też pamiętać, żeby nie montować takich fotelików naprzeciwko poduszki powietrznej, która mogłaby zagrażać bezpieczeństwu dziecka podczas ewentualnego wypadku. Jeżeli w samochodzie istnieje taka możliwość, najlepiej dezaktywować przednią poduszkę powietrzną, a jeżeli nie można tego zrobić, należy umieścić dziecko na tylnej kanapie samochodu.

Foteliki dla najmłodszych mają kształt wanienki, a w środku są wyłożone miękką tkaniną, dzięki czemu dziecko jest otoczone ze wszystkich stron. Takie foteliki mocuje się do samochodu za pomocą pasów samochodowych, ale niektóre modele są wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia, takie jak baza do montowania fotelika. Poza tym, w foteliku tego typu konieczne jest przymocowanie malucha za pomocą wewnętrznych pasów, najczęściej 3- albo 5-punktowych.

Fotelik dla dziecka, które uczy się siadać

Dla dzieci, które nie mają już problemu z tym, żeby samodzielnie siadać, przeznaczone są foteliki kategorii I. Gdy maluch jest wystarczająco silny, ma dosyć wykształcone mięśnie i nie potrzebuje stałego podparcia główki, najbardziej odpowiedni będzie właśnie fotelik takiej kategorii. Ważne jest jednak to, żeby w foteliku kategorii I nie sadzać dziecka zbyt wcześnie, gdy jeszcze nie jest gotowe na trzymanie główki podczas jazdy. Najlepiej, żeby fotelik miał możliwość regulacji pozycji. O ile w czasie drogi do przedszkola czy na zakupy zmiana ustawienia fotelika raczej nie będzie potrzebna, o tyle podczas kilkugodzinnej drogi na wczasy, maluch może mieć problem z tym, żeby wysiedzieć przez dłuższy czas w jednej pozycji. Większość fotelików przeznaczonych dla dzieci, które zaczynają samodzielnie siedzieć, można odchylać tak, że maluch znajduje się w pozycji półleżącej, więc nawet drzemka w czasie podróży nie będzie problemem.

W przypadku zakupu fotelika dla starszego dziecka ważne jest, żeby przed zakupem sprzętu, przymierzyć do niego malucha i sprawdzić, jaki rozmiar będzie najbardziej odpowiedni. Jeżeli macie taką możliwość, najlepiej wypróbować fotelik w samochodzie.
Fotelik kategorii wagowej I montuje się w samochodzie przodem do kierunku jazdy, żeby dziecko mogło przez całą drogę obserwować, co dzieje się wokół niego. Sprzęt przypina się pasami bezpieczeństwa, które są zamontowane w samochodzie. W fotelikach tej kategorii dziecko przypina się do fotelika wewnętrznymi pasami. Niektóre foteliki są wyposażone w dodatkową barierkę, która zabezpiecza malucha od przodu.

Sprawdź: Dziecko w foteliku może być zagrożone. Wszystko przez zimową kurtkę!

Fotelik dla starszego dziecka

Ostatni fotelik dla dziecka jest najczęściej tym, w którym dziecko jeździ najdłużej. W związku z tym, wybierając fotelik kategorii wagowej II/III albo III warto wybrać naprawdę solidny model, który będzie nam towarzyszył przez kilka lat. Trzeba zwrócić również uwagę na to, żeby fotelik był funkcjonalny, zarówno dla dziecka w wieku około 4, jak i 12 lat.
Fotelik powinien mieć przede wszystkim możliwość regulacji, żeby można było dostosować jego rozmiar do wzrostu dziecka. Szczególnie istotna jest regulacja wysokości zagłówka, który chroni główkę dziecka w razie wypadku, ale także gdy dziecko zdrzemnie się podczas podróży. Oparcie fotelika powinno być solidne i mieć możliwość regulacji kąta pochylenia. Niektóre modele fotelików dają nawet możliwość regulacji szerokości oparcia i to właśnie takie modele będą najlepsze, jeżeli fotelik ma służyć dziecku przez kilka lat.

Foteliki tej kategorii umieszcza się przodem do kierunku jazdy. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich typów fotelików, w fotelikach dla najstarszych dzieci, maluch nie jest mocowany wewnętrznymi pasami, a jedynie pasami samochodowymi. Bardzo istotny jest sposób przypięcia dziecka, dlatego najlepsze są foteliki z uchwytami na pasy. Takie uchwyty znacznie ułatwiają zapinanie malucha w pasy i gwarantują, że dziecko będzie przypięte odpowiednio.

Często foteliki dla starszych dzieci mają postać jedynie siedziska, jednak najlepiej, żeby taki fotelik był jednak zabudowany. Foteliki bez oparcia i zagłówka są przede wszystkim dużo mniej bezpieczne, ale także mniej wygodne, dlatego raczej nie nadają się na dłuższe trasy. Najlepiej, żeby siedzisko miało podłokietniki, które sprawią, że podróżowanie będzie dla dziecka bardziej wygodne, a poza tym uchronią biodra w razie wypadku.

Na tym etapie, najlepiej dać dziecku możliwość wybrania koloru i wzoru fotelika. Zadbajcie jednak o to, żeby fotelik spełniał wszystkie wymogi bezpieczeństwa i był dopasowany do wzrostu dziecka. Kwestie estetyczne powinny być na ostatnim miejscu, a kupując fotelik należy kierować się przede wszystkim troską o bezpieczeństwo. Oprócz fotelika mogą się przydać akcesoria, takie jak na przykład uchwyt na butelki, zdejmowany pokrowiec czy rozkładany blat.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general