Kiedy dziecko jest wcześniakiem?

O porodzie przedwczesnym mówi się wówczas, kiedy dziecko przyszło na świat przed 37. tygodniem ciąży. Poza tym, w okresie, w którym się urodziło, wyróżnia się kilka stanów wcześniactwa. Poród, który odbył się pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży, uznawany jest za prawidłowy, tzw. terminowy.

Kiedy maluch jest wcześniakiem?

Prawidłowo przebiegająca i donoszona ciąża, powinna zakończyć się pomiędzy 38. a 42. tygodniem jej trwania. Jeśli z jakichś powodów doszło do rozwiązania wcześniej, poród taki określany jest mianem przedwczesnego, a narodzone dziecko jest wcześniakiem. Wcześniactwo oznacza przyjście na świat dziecka między 22. a 37. tygodniem ciąży, a w zależności od okresu, w którym maluch się pojawił, wyróżnia się dodatkowo kilka etapów. Okres przed 28. tygodniem ciąży określany jest jako bardzo skrajne wcześniactwo, pomiędzy 28. a 31. tygodniem to skrajne wcześniactwo, z kolei od 32. do 36. tygodnia to późne wcześniactwo. W zależności od wieku i przebiegu ciąży, maluchy przychodzą na świat w różnej kondycji zdrowotnej. Bez względu jednak na stopień rozwoju wcześniaki zawsze znajdują się w pierwszym okresie życia pod ścisłą opieką lekarzy i wymagają najlepszej opieki medycznej, ponieważ w tym czasie ryzyko powikłań infekcyjnych czy niewydolnościowych jest największe. Z tych względów, maluchy przebywają w inkubatorach do czasu uzyskania odpowiedniej masy ciała, wzrostu czy odporności oraz nabycia umiejętności ssania, oddychania i innych niezbędnych funkcji życiowych. Rokowania są tym lepsze, im dziecko przyszło na świat później. Jednym z korzystniejszych okresów wcześniactwa jest 33 tydzień ciąży i później, czyli późne wcześniactwo. Maluszki niewiele odbiegają stopniem rozwoju od ogólnie przyjętych norm zdrowotnych noworodków donoszonych. Wszystkie najważniejsze narządy i układu są ukształtowane i pracują, a masa urodzeniowa wynosi ok. 2 kg.

Pielęgnacja i problemy wcześniaków

Jednym z powszechnych problemów zdrowotnych, które mogą dotknąć wcześniaka, to niewydolność oddechowa lub zapalenie płuc. Niedojrzałość układu oddechowego wystawiona na działanie środowiska zewnętrznego na tak wczesnym etapie przekłada się nie tylko na infekcje, ale też trudności z oddychaniem, dlatego maluszki w tym okresie najczęściej wspiera specjalna aparatura ułatwiająca oddychanie. Poza tym wcześniactwo niesie za sobą inne konsekwencje, np. skóra dziecka jest bardzo cienka, przejrzysta i jednocześnie podatna na uszkodzenia, a ciało narażone na wychłodzenie. Maluch także nie porusza się samodzielnie lub jego motoryka jest nieskoordynowane, dlatego już od pierwszych dni życia, rozpoczyna się rehabilitacja, polegająca przede wszystkim na zmianie pozycji ułożeniowych. Również karmienie dziecka urodzonego przedwcześnie nie odbywa się naturalnie. Maluch nie posiada jeszcze odruchu ssania, dlatego często pokarm podawany jest przez sondę. W ramach treningu podaje się smoczek, aby z czasem mama mogła przystawić go do piersi lub podać butelkę. Wcześniak po narodzinach intensywnie stymulowany jest bodźcami zewnętrznymi w postaci dźwięku, światła i zabiegów przy nim wykonywanych, a ze względu na niedojrzały układ nerwowy, taka sytuacja może niekorzystnie wpłynąć na jego rozwój psychoruchowy w przyszłości.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo