Kiedy dziecko przyłapie rodziców na seksie

Maluch już śpi, wieczór był wyjątkowo miły, pozwalacie sobie na odrobinę lub nawet na nieco więcej niż odrobinę czułości w sypialni, atmosfera jest gorąca i… nagle nastrój pęka jak bańka mydlana, gdy w drzwiach sypialni niespodziewanie pojawia się Wasza pociecha. Przez głowę przelatuje tysiąc myśli, z tą jedną główną na czele: “Jak długo tu stoi?!”. To oczywiste, że jesteście skrępowani, jednak odpowiednia reakcja na sytuację, kiedy dziecko przyłapie rodziców w łóżku jest bardzo ważna.

Dziecko przyłapało nas na seksie – i co teraz?

Gdy dziecko nakrywa Was na seksie, kluczowe jest Wasze odpowiednie zachowanie w tej sytuacji. Przede wszystkim: spokój. Zazwyczaj pierwszą reakcją są nerwy, krzyk i rzucenie ostrego “Wyjdź stąd!” – i nie ma nic gorszego, co możecie w tym momencie zrobić. Dziecko jest zdezorientowane, zdarza się, że taka sytuacja kojarzy mu się z przemocą i wzajemnym robieniem sobie krzywdy przez rodziców. Krzyk to dodatkowy stres dla malca, który będzie myślał, że zrobił coś złego.

Najgorszym wyjściem z sytuacji, w której dziecko przyłapało Was na seksie, jest krzyczenie na malucha i sugerowanie, że zrobił coś złego

Ponadto dziecko może również nabrać przekonania, że również to, co robili rodzice było czymś złym. A to z kolei może skutkować jego podejściem do seksu w przyszłości. Nie będzie sobie zdawać z tego sprawy, ale zawsze sytuacje intymne może podświadomie utożsamiać z czymś niewłaściwym.

Jak się zatem zachować? Jeśli Wasza nagość jest widoczna to nie szukajcie w popłochu szlafroków czy ubrań. Spokojnie okrycie się kołdrą i zapytajcie z uśmiechem malucha czemu przyszedł.

via GIPHY

Jak rozmawiać z dzieckiem, które widziało seks rodziców?

Bardzo ważne jest, żebyście uczestniczyli obydwoje w rozmowie o zaistniałej sytuacji. Zacznijcie od wysondowania tego, co dziecko zobaczyło i co o tym myśli. Możliwe, że malec będzie próbował sam znaleźć wytłumaczenie dla Waszego zachowania. Jeśli jednak dziecko nie wie, jak wytłumaczyć sobie to, co zobaczyło, musicie jakoś zareagować. Wyjaśnienia muszą być dostosowane do wieku i stopnia rozwoju malucha. Na początek możecie powiedzieć, że się przytulaliście, a gdy dziecko będzie kontynuowało temat i przykładowo zapyta, dlaczego nie mieliście na sobie ubrań, odpowiedzcie, że kiedy dorośli się kochają to czasami przytulają się nago. Odpowiedzi na dziecięce pytania musicie dobierać tak, aby maluch nie poczuł skrępowania. Istotne jest, żeby wiedzę na tak delikatne tematy stopniować i nie podawać dziecku zbyt wielu informacji naraz.

Przyłapanie rodziców na seksie nie powinno się powtórzyć

Jeśli wszystko już wyjaśniliście i maluch się uspokoił to powinniście zadbać o to, żeby taka sytuacja się więcej nie powtórzyła. Obserwacja seksu rodziców nie jest dobra dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Podczas rozmów z malcem na te tematy musicie wyraźnie zaznaczyć, że seks jest zarezerwowany dla osób dorosłych, które się kochają. Dobrym rozwiązaniem, żeby dziecko nie pojawiło się w Waszej sypialni w najmniej oczekiwanym przez Was momencie, jest zamykanie drzwi sypialni na klucz lub zamontowanie na klamce pokoju dziecięcego dzwoneczka, który usłyszycie, gdy dziecko wyjdzie w nocy ze swojego pokoju.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo