Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Testy to swego rodzaju podsumowanie dotychczasowego etapu edukacji, a ich rezultaty zadecydują o tym, gdzie uczniowie będą kontynuować naukę. Na kilka tygodni przed egzaminami ministerstwo edukacji postanowiło zmienić nieco warunki przeprowadzania testów. Kiedy egzamin ósmoklasisty 2025?
Kiedy egzamin ósmoklasisty 2025? Ważne zmiany dla uczniów
W ubiegłych latach egzaminy ósmoklasisty przeprowadzano w kwietniu, a później w drugiej połowie maja. Dopiero w zeszłym roku podjęto decyzję o tym, aby testy odbywały się nieco wcześniej. W tym roku zaplanowano je na 13, 14 i 15 maja. 13 maja ósmoklasiści napiszą egzamin z języka polskiego, 14 maja – z matematyki, 15 maja – z języka obcego nowożytnego.
W 2025 roku egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony na nowych zasadach, które wydłużają czas trwania wszystkich części o 25%. Zgodnie z opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniem, zmiany wchodzą w życie już w bieżącym roku szkolnym.
Standardowy czas egzaminu zostanie wydłużony dla wszystkich przedmiotów. Na język polski uczniowie otrzymają 150 minut zamiast dotychczasowych 120 minut. Egzamin z matematyki potrwa 125 minut, wydłużono go ze 100 minut. Test z języka obcego będzie trwał 110 minut, co stanowi wydłużenie o 20 minut.
Dodatkowe udogodnienia przewidziano dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczniowie z autyzmem, zespołem Aspergera, niepełnosprawnością wzrokową lub słuchową, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz afazją otrzymają następujący czas: do 225 minut na język polski (wydłużenie o maksymalnie 75 minut), do 190 minut na matematykę (wydłużenie o maksymalnie 65 minut) oraz do 165 minut na język obcy (wydłużenie o maksymalnie 55 minut).
Uczniowie z ograniczoną znajomością języka polskiego będą mogli wykorzystać do 225 minut na egzamin z języka polskiego, do 190 minut na matematykę oraz 110 minut na język obcy. Natomiast uczniowie z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi, otrzymają do 265 minut na język polski, 125 minut na matematykę oraz 110 minut na język obcy.
Zobacz: Lektury obowiązkowe egzamin ósmoklasisty 2025. Lista będzie dłuższa, uczniów czeka więcej pracy
Co jeśli ma się 0% z egzaminu ósmoklasisty?
Każdy ósmoklasista ma obowiązek przystąpienia do egzaminów końcowych, jeśli chce ukończyć naukę w szkole podstawowej. Na egzaminach nie obowiązują jednak żadne progi punktowe, co oznacza, że wystarczy podejść do testów i można uzyskać nawet 0%. Naturalnie ma to swoje konsekwencje – tak niski wynik znacznie zmniejsza szanse na dostanie się do wybranej szkoły średniej. Nie przekracza jednak szans na dalszą edukację. Nie ma możliwości, aby uczeń nie został przyjęty do żadnej szkoły, ponieważ istnieje w polkim prawie obowiązek nauki do 18. roku życia.
Sprawdź też: