Kiedy egzaminatorzy sprawdzają matury? Ocenianie arkuszy odbywa się na specjalnych zasadach matura 15

Kiedy egzaminatorzy sprawdzają matury? Ocenianie arkuszy odbywa się na specjalnych zasadach

Maturzyści zdążyli już odetchnąć po ostatnich egzaminach, ale to oczywiście jeszcze nie koniec stresów. Teraz wszystko w rękach egzaminatorów. Sprawdzanie arkuszy odbywa się według ściśle określonych zasad i w wyznaczonym terminie. Na oficjalne rezultaty trzeba będzie zaczekać do początku lipca. Kiedy egzaminatorzy sprawdzają matury?

Kiedy egzaminatorzy sprawdzają matury?

Egzaminatorzy już rozpoczęli swoją pracę i w weekendy przez kilka godzin sprawdzają tegoroczne matury. Zgodnie z procedurami arkusze trafiają Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w innym województwie niż to, w którym uczeń zdawał egzaminy. Ocenianie matur pisemnych zakończy się w najbliższych tygodniach tak, aby wyniki zostały opublikowane 8 lipca.

Aby zostać egzaminatorem, trzeba zgodnie z przepisami spełniać określone kryteria. Przede wszystkim należy być nauczycielem danego przedmiotu z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w pracy dydaktycznej. Konieczne jest także wzięcie udziału w organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną szkoleniach. Mimo to egzaminatorzy to przecież też tylko ludzie i mogą zdarzać im się pomyłki przy sprawdzaniu. Dlatego w przypadku niezadowalającego rezultatu warto odwołać się od wyniku do OKE i go zweryfikować.

Zobacz: Co jeśli nie przyjdę na maturę rozszerzoną? Konsekwencje niepodejścia do matury dodatkowej mogą być poważne

Matury z polskiego 2025. Optymizm na wyrost?

Na początku egzaminatorzy sprawdzają matury z przedmiotów obowiązkowych, czyli z języka polskiego, matematyki i języków obcych. Nauczyciele sprawdzający egzaminy dzielą się swoimi doświadczeniami, ujawniając, że entuzjazm po maturze pisemnej z polskiego może okazać się przedwczesny.

Jak informuje portal Interia.pl, wielu maturzystów popełniło podstawowe błędy w wypracowaniu, najczęściej wynikające po prostu z nieznajomości lektur obowiązkowy, a to – jak wiadomo – może skutkować błędem kardynalnym. „Zdający, którzy nie znają lektur, powinni czuć niepokój. Błędów rzeczowych nie da się nie widzieć” – mówi egzaminatorka w rozmowie z Interią. Jednocześnie zaznacza, że egzaminator sprawdzający wypracowanie nie ma wglądu w część testową. Nie może zatem wiedzieć, czy egzamin jest zdany czy nie.

Sprawdź też: