Lany poniedziałek 2022. Kiedy jest poniedziałek wielkanocny?

Lany poniedziałek 2022 wypada 18 kwietnia. Co roku jego data jest inna, ze względu na to, że jest to święto ruchome. Dziś zabawę związaną ze Śmigusem-dyngusem, polegającą na wzajemnym oblewaniu się wodą, lubią przede wszystkim dzieci. Warto jednak wiedzieć, że pierwsze zapiski, odnośnie do jej początków, pochodzą już z XV wieku. Wtedy właśnie, kilkaset lat temu, obecna tradycja lanego poniedziałku, praktykowana była przez Słowian.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Lany poniedziałek 2022, wypada 18 kwietnia.
  • Tradycją, jaka pozostała do dziś, jest polewanie się nawzajem wodą, podczas Śmigusa–Dyngusa.
  • Zwyczaj ten, pochodzi ze słowiańskich obyczajów, odprawianych na cześć wiosny.

Kiedy jest lany poniedziałek 2022

Śmigus–dyngus 2022 – data tego święta, przypada zawsze w Wielki Poniedziałek, czyli drugi dzień Wielkanocy. W tym roku będzie to dokładnie 18 kwietnia, jednak należy pamiętać, że jest to święto ruchome, także zawsze wypada w innym terminie. Może to być okres od 23 marca do 26 kwietnia. Dziś, lany poniedziałek i wspomniany wcześniej oblewany poniedziałek 2022, stanowią synonimy i są używane zamiennie. Dawniej, w kulturze Słowiańskiej, były to dwa zupełnie inne obyczaje, obchodzone w okresie tzw. Jarych Świąt, czyli od 21 marca, kiedy to kończyła się zima.

Sprawdź: Od kiedy jest przerwa wielkanocna 2022? Kiedy jest wolne od szkoły?

Lany poniedziałek – tradycja.

Aby uczcić początek wiosny i powitać ją z należytym zdrowiem i płodnością, smagano się nawzajem gałązkami z wierzby, która symbolizowała właśnie obydwie z tych cech. Oczywiście, kawalerom chodziło tutaj głównie o panny na wydaniu, więc to one stanowiły tu główny „cel” tego typu zabaw. Obyczaj ten nazywano Śmigusem. Natomiast Dyngus, polegał na oblewaniu się nawzajem wodą, która miała za zadanie zmyć „brud” pozostały po zimie oraz na składaniu wizyt we wszystkich domostwach, (zarówno tym znanym, jak i nie) i obdarowywaniu się jajkami. Dopiero później, te dwa zwyczaje połączyły się w jeden.

Skąd się wziął lany poniedziałek? Przetrwał od XV wieku, do chwili obecnej. Kościół niejednokrotnie usiłował wyplenić z chrześcijańskich obrządków tak pogańskie praktyki. Walczył z nimi już od 1420 roku, o czym można przeczytać w Ustawie synodu poznańskiego. Jednakże dopiero w XVIII wieku zaakceptował ten zwyczaj i połączył ze Świętem Wielkanocnym. Do dziś istnieją przesądy, że jeśli w lany poniedziałek panna zostanie ochlapana wodą przez kawalera, to oznacza, że wkrótce wyjdzie za mąż. Albo, jeśli obrazi się za to, że ktoś ją oblał, to na pewno przez długi czas nikogo sobie nie znajdzie.

Zobacz: Drugi dzień świąt wielkanocnych 2022. Czy trzeba iść do kościoła?

Co oznacza lany poniedziałek?

Kiedy jest Śmigus–dyngus 2022 w Polsce oraz od kiedy obchodzimy lany poniedziałek już wiadomo. Aczkolwiek nie każdy wie, jaka jest symbolika tego święta. Zwyczaj ten pochodzi z czasów słowiańskich. Dawniej ludzie przykładali ogromną wartość do tego, że są w pełni zależni od przyrody, jej żywiołów, a w tym pogody. Wodę, traktowali zarówno jako źródło życia, jak i potężną, groźną siłę. Praktyki związane z obchodami lanego poniedziałku mają bardzo różne znaczenie metaforyczne.

Dla Słowian wiązały się wyłącznie z nadejściem wiosny, budzeniem się natury do życia, rozpoczęciem wysiewów, z których następnie pozyskiwali żywność. Wspomniana „płodność”, nie odnosi się tylko do kobiet, ale też do plonów na polach i zwierząt w gospodarstwach. Natomiast chrześcijańska symbolika religijna, odnosi się do pamiątki rozpędzania tłumów, które miało miejsce w Poniedziałek Wielkanocny. Ludzie zbierali się, chcąc porozmawiać o cudzie, jakim było Zmartwychwstanie Jezusa. Woda stanowiła tu oczyszczenie.

Po połączeniu przez Chrześcijan zabaw, polegających na oblewaniu się wodą, z męczeńską śmiercią Jezusa, Kościół nie był z tego powodu zadowolony i musiał minąć bardzo długi czas, żeby zaczął darzyć to swoją aprobatą.

Sprawdź: Kiedy się je żurek wielkanocny?

Na czym polega śmigus-dyngus?

Najważniejszym zwyczajem związanym z obecnym śmigusem–dyngusem jest oczywiście polewanie się nawzajem wodą. Ta zabawa jest szczególnie uwielbiana przez dzieci, lecz także dorośli często praktykują ten dawny obrządek – zwłaszcza w ramach zaczepnego flirtu, chcąc „poderwać” tę drugą osobę. W końcu wszystko zaczęło się od ochlapywania wodą panien ku czci płodności. W niektórych regionach Polski popularny jest tzw. rewanż, wedle którego we wtorek (czyli trzeciego dnia Wielkanocy), to właśnie kobiety mają się zrewanżować na mężczyznach, za ich wcześniejsze zmoczenie wodą. Gdzieniegdzie nadal panuje zwyczaj smagania się wierzbowymi gałązkami, czy wręczania sąsiadom pisanek.

Poniedziałek Wielkanocny 2022

Lany Poniedziałek 2022 wypada 18 kwietnia. Jest to drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Stanowi również część Oktawy Wielkanocnej, tj. okresu stanowiącego pierwszy tydzień po Wielkanocy. Należy pamiętać, że w polskiej tradycji tego dnia polewamy wodą inne osoby. Do chwili obecnej, na południu Polski, wedle zwyczaju, ksiądz skrapla pola wodą święconą, aby modlić się o ich płodność.

Sprawdź: Czy ciasto drożdżowe można mrozić?

Rodzice pytają, kiedy jest śmigus dyngus 2022

Kiedy wypada Lany Poniedziałek 2022?

Drugi dzień Świąt Wielkanocnych 2022, wypada 18 kwietnia.

Lany Poniedziałek 2021 kiedy wypada?

Śmigus–dyngus 2021 (Polska) – kiedy? 5 kwietnia.

Kiedy obchodzimy Śmigus–Dyngus 2022 i na czym on polega?

Tradycja lanego poniedziałku polega na oblewaniu się wodą. W 2022 r. wypada 18 kwietnia.

Którego kwietnia jest Lany Poniedziałek?

W okresie od 23 marca do 26 kwietnia.

Lany poniedziałek 2022 wolne?

Tak, lany poniedziałek/Poniedziałek Wielkanocny jest dniem ustawowo wolnym od pracy i szkoły. W tym roku będzie to 18 kwietnia.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo