Kiedy jest pierwszy dzień wiosny 2023? Już wkrótce powitamy nową porę roku!

Rozpoczęcie wiosny to właściwie dwie daty – mamy początek astronomiczny i kalendarzowy. Jest to wyjątkowy i długo wyczekiwany moment w roku, który witamy z radością po wielu zimnych i ponurych miesiącach. Pierwsze promienie słońca, kwitnące kwiaty, przyroda jest bardziej bujna i pachnąca. Jest to wielka radość zwłaszcza dla tych, którzy są zmęczeni zimową aurą. Pierwszy dzień wiosny jest również kojarzony z zatopieniem lub spaleniem Marzanny.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Pierwszy dzień wiosny rozpoczyna się 20 marca;
  • Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej wypada na 21 marca;
  • Pierwszy dzień wiosny znany jest jako równonoc wiosenna;
  • Wiosna trwa do 21 czerwca.

Kiedy zaczyna się wiosna 2023?

Pierwszy dzień wiosny zaczyna się 20 marca. Wbrew pozorom nadejście nowej pory roku możemy świętować podwójnie. Odpowiada za to kalendarzowa wiosna i wiosna astronomiczna. Wiosnę kalendarzową, która rozpoczyna się 21 marca, uważa się za datę umowną, która powtarza się co roku. Natomiast, wiosna astronomiczna jest zależna od ruchu Słońca, jest więc datą ruchomą i najczęściej od kalendarzowej różni się 1 dniem. Kiedy jest wiosna? Wiosna zaczyna się 20 marca w niedzielę.

Okres przejściowy między zimą, a wiosną nazywa się przedwiośniem. Ten okres charakteryzuje się kwitnięciem przebiśniegów oraz krokusów, jak i wieloma intensywnymi przemianami zachodzącymi w przyrodzie. Przedwiośnie w Polsce zaczyna się, kiedy temperatury są większe niż 0°C i jest to okres między lutym a marcem. Niestety, pierwszy dzień wiosny jest również okresem przesilenia wiosennego, kiedy nasz organizm ma trudności z przestawieniem się z okresu zimowego na wiosenny. Może to być również czas wzmożonych spadków odporności, senności i licznych przeziębień. Pierwszy dzień wiosny jest również hucznie obchodzony zazwyczaj przez dzieci i młodzież. Ten dzień jest dla nich wolny od szkoły i biorą udział w wycieczkach, gdzie topi się Marzannę. Jest to tzw. Dzień Wagarowicza. Kiedy wypada pierwszy dzień wiosny? Wiosna rozpoczyna się 20 marca.

Sprawdź: Piosenka “Maszeruje wiosna”: Tekst, który kochają wszystkie przedszkolaki!

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 2023

Kiedy jest kalendarzowa wiosna? Tradycyjnie przypada ona na 21 marca. Choć nadejście wiosny możemy świętować dwa razy, to pierwszy dzień wiosny kalendarzowej uważa się za 21 marca. Ta data powtarza się co roku i jest datą stałą. W tym roku ubiegnie ją wiosna astronomiczna, która przypada na 20 marca, a więc dzień wcześniej. Od kiedy jest wiosna? Astronomiczna wiosna zaczyna się od 20 marca. Natomiast, kalendarzowa wiosna zaczyna się od 21 marca i trwa, aż do 21 czerwca.

Zobacz: Wyjątkowe życzenia urodzinowe dla osób najważniejszych w naszym życiu

Pierwszy dzień wiosny astronomicznej

Kiedy jest wiosna? 1. astronomicznej wypada 20 marca. Wiosna astronomiczna występuje, kiedy Słońce wpada w równik. Wiosna astronomiczna jest również określana terminem równonocy wiosennej. Oznacza to zrównanie się nocy z dniem. A to świadczy o tym, że zarówno dzień, jak i noc trwają niemal równo po 12 godzin. W tym roku astronomiczna wiosna zaczyna się 20 marca o godzinie 16:33, kiedy to Słońce wejdzie w punkt Barana. Wiosna cechuje się umiarkowanymi temperaturami i niewielkimi ilościami deszczu. Podczas wiosny przybywa dnia, a ubywa nocy. 

Ile trwa pierwszy dzień wiosny?

Astronomiczna wiosna, czyli 20 marca to tzw. równonoc wiosenna, kiedy to długość dnia zrównuje się z długością nocy i trwają praktycznie idealnie równo po 12 godzin. Już niedługo będziemy cieszyć się promieniami słońca, długimi spacerami po parku i piękną pogodą. Kiedy rozpoczyna się wiosna? Pierwszy dzień astronomicznej wypada 20 marca, natomiast kalendarzowa wiosna to 21 marca. 

Zobacz: Mniszek a mlecz: Jak odróżnić mniszka lekarskiego od mlecza?

Rodzice pytają, kiedy zaczynamy wiosnę

Ile dni do wiosny?

Do pierwszego dnia wiosny astronomicznej zostało około 20 dni. W tym roku pierwszy dzień wiosny przypada na 20 marca.

Kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna?

Kalendarzowa wiosna jak co roku zaczyna się 21 marca.

Kiedy jest 1 dzień wiosny 2023?

Astronomicznej – 20 marca.

Dlaczego pierwszy dzień wiosny jest 20 marca?

Jest to związane z wiosną astronomiczną, która wypada właśnie 20 marca. Jest to zmiana, kiedy Słońce wpada w równik i której nie uwzględnia kalendarz.

Od kiedy do kiedy trwa wiosna?

Od równonocy wiosennej do przesilenia letniego. Wiosna trwa od 20 marca do 21/22 czerwca.

Dodaj komentarz

Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo