Kiedy robić przerwę w karmieniu niemowlaka?

Karmienie niemowlaka to bardzo ważna sprawa, ponieważ pokarm w dużej mierze decyduje o tym, czy maluch prawidłowo się rozwija i zdrowo rośnie. Wiele początkujących mam ma wątpliwości, w jakich odstępach czasu należy karmić niemowlaka oraz co do tego, czy oprócz naturalnego pokarmu podawać dziecku mleko modyfikowane. Przed zdecydowaniem się na taki krok, musisz wiedzieć o kilku istotnych rzeczach, które omówimy w niniejszym artykule.

Rodziców również martwi zazwyczaj sprawa nocnego karmienia malucha. Nocne karmienie i nieprzespane noce to zmora większości mam, jednak musisz pamiętać, że dawanie dziecku jeść w nocy do pewnego momentu jest niezwykle ważne dla jego rozwoju i prawidłowego wzrostu. Zobacz jak i co ile karmić maluszka oraz kiedy można zacząć oduczać niemowlaka jedzenia w nocy.

Jak długie powinny być przerwy między karmieniem niemowlaka?

To, co ile czasu należy karmić niemowlaka, zależy przede wszystkim od jego wieku. Ogólnie rzecz biorąc, im mniejsze dziecko, tym przerwy między posiłkami powinny być krótsze. Musisz pamiętać, że żołądek noworodka jest bardzo mały, więc nie powinno Cię dziwić, że maluch tak często jest głodny. Na początku życia dziecka, niemowlak powinien jeść co około 3 – 4 godziny. Nawet w nocy, jeśli dziecko samo nie domaga się karmienia, należy maluszka budzić i przystawiać do piersi. Małe dziecko może jeść nawet osiem razy na dobę, więc może Ci się wydawać, że karmisz praktycznie non stop. Pamiętaj jednak, że czas karmienia nie jest czasem straconym – gdy maluszek jest przystawiony do piersi, buduje się między Wami wyjątkowa więź, a dziecko nabiera poczucia pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa. Nie mówiąc już o dobroczynnych składnikach, które są zawarte w Twoim mleku! Gdy niemowlak skończy dwa miesiące, będzie spał w nocy już coraz dłużej, więc przerwy między posiłkami mogą wynosić nawet 5 – 6 godzin.

Zazwyczaj dobrą metodą jest karmienie na żądanie, czyli podawanie malcowi piersi wtedy, gdy się tego domaga. Oczywiście, trzeba kontrolować masę malucha i pilnować tego, aby jadł mniej więcej sześć do ośmiu razy na dobę, jednak jeśli dziecko śpi w ciągu dnia, nie zawsze trzeba je budzić na karmienie. Czasami warto pozwolić sobie na odrobinę luzu, a dziecko samo będzie decydowało o tym, jak często chce jeść. Pamiętaj też, że głodne dziecko nie zawsze płacze. Maluch nie musi się domagać jedzenia płacząc, może być na przykład niespokojny i drażliwy.

Czasami po posiłku dziecku się ulewa, a rodzice martwią się, że coś jest nie tak. Rzeczywiście, ulewanie może być spowodowane zbyt długimi przerwami między posiłkami albo zbyt dużymi porcjami mleka, jakie dziecko zjada na jeden raz. Jednak, o ile maluch odpowiednio przybiera na wadze i nie daje żadnych oznak, że boli go brzuszek, w ulewaniu nie ma nic, co powinno Cię zaniepokoić.

Jak karmić niemowlaka mlekiem modyfikowanym?

Jeśli karmisz nie tylko swoim pokarmem, pamiętaj, że mleko modyfikowane to nie to samo, co naturalny pokarm. Takie mleko jest bardziej kaloryczne, więc na dłużej zaspokaja dziecięcy apetyt. W związku z tym, przerwy między podawaniem takiego mleka będą dłuższe niż między podawaniem pokarmu z piersi mamy. Mleko przygotowane ze specjalnej mieszanki jest trawione około cztery godziny, natomiast mleko mamy trawi się niecałe dwie godziny, więc dziecko karmione mlekiem modyfikowanym będzie jadło mniej posiłków w ciągu doby.

Karmienie w nocy – karmić czy nie?

Karmienie w nocy zapewne jest koszmarem wielu mam, jednak jest to niezbędne dla prawidłowego rozwoju malucha i tego, aby dziecko rosło zdrowo. Nocne karmienie jest ważne szczególnie dla noworodków, które mają bardzo małe żołądki i przyjmują niewiele pokarmu podczas jednego karmienia. Z nocnego karmienia nie należy rezygnować zwłaszcza przy naturalnym karmieniu piersią, jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, sprawa wygląda trochę inaczej, co opisaliśmy już wyżej.

Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy należy dziecko budzić na karmienie w nocy. Niektóre dzieci przesypiają całą noc i bardzo rzadko domagają się nocnego karmienia. W takiej sytuacji z jednej strony rodzice cieszą się, że ich dziecko przesypia całą noc, a więc także oni mogą wypocząć, jednak z drugiej martwią się, czy przez tak długie przerwy w karmieniu, rozwój dziecka nie będzie spowolniony. Zaleca się, aby budzić dziecko na nocne karmienie w pierwszym miesiącu życia. Poza tym, nocne pobudki na karmienie są konieczne, jeśli dziecko urodziło się z niską masą urodzeniową lub jest wcześniakiem.

A jak najlepiej obudzić maluszka na nocne karmienie? Na początku wyjmij dziecko z łóżeczka, zmień mu pieluszkę, ubierz w piżamkę, a dopiero potem przystaw do piersi. Malec nie musi być mocno rozbudzony, wystarczy, żeby zaczął ssać pierś. Karmienie powinno trwać minimum 5 – 10 minut, więc żeby maluch nie zasnął podczas karmienia, najlepiej zapal delikatne światło, a jeśli dziecko zaczyna przysypiać, połaskocz je w policzek i mów do niego. Po karmieniu najedzony maluch powinien szybko usnąć. Gdy dziecko jest już starsze, czyli ma około cztery – pięć miesięcy i prawidłowo rośnie, o ile w nocy nie domaga się jedzenia, nie ma konieczności budzenia na jedzenie.

Mleko dzienne i nocne – czy jest jakaś różnica?

Mogłoby się wydawać, że mleko mamy jest przez całą dobę takie samo. Okazuje się jednak, że natura wpłynęła również na to, że mleko ma inne właściwości o różnych porach doby, przez co doskonale dopasowuje się do potrzeb dziecka. Mleko nocne jest bardziej kaloryczne, a co najważniejsze, zawiera mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha. Ze względu na to, że nocne mleko zawiera więcej tłuszczu niż dzienne, dziecko po zjedzeniu go jest syte przez dłuższy czas i nie domaga się jedzenia tak często jak w dzień, dzięki czemu może dłużej spać bez przerwy. Poza tym, bardziej kaloryczny pokarm oznacza więcej energii do wzrostu i rozwoju.

Nocne karmienie jest szczególnie ważne, jeśli masz stosunkowo mało pokarmu. Wówczas dziecko czerpie z nocnego mleka to, co najważniejsze dla jego rozwoju, a jednocześnie w Twoim organizmie wydziela się dodatkowa porcja prolaktyny, czyli hormonu, który wpływa pobudzająco na produkcję pokarmu. Jeżeli karmisz dziecko jedynie piersią, dbaj o to, aby przerwy między posiłkami nie były zbyt długie, ponieważ wtedy możesz mieć mniej pokarmu.

Kiedy przerwać nocne karmienie?

Przede wszystkim, nie należy przerywać nocnego karmienia nagle. Dla dziecka będzie zdecydowanie lepiej, jeśli stopniowo zaczniesz przyzwyczajać malucha do przesypiania całej nocy bez jedzenia. Poza tym, im malec starszy, tym dłużej śpi w nocy, więc w naturalny sposób może wówczas przestać jeść w nocy. Kwestia tego, kiedy najlepiej zacząć oduczać dziecko nocnego jedzenia jest sprawą bardzo indywidualną, jednak zazwyczaj, jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, waży odpowiednio dużo i zdrowo rośnie, zaleca się, aby powoli odzwyczajać malucha od jedzenia w nocy i uczyć malucha przesypiania całych nocy już mniej więcej w trzecim – czwartym miesiącu życia. Trzeba pamiętać jednak o tym, że dzieci, które są karmione mlekiem mamy, mogą domagać się jedzenia w nocy nawet przez cały okres karmienia piersią.

A jak najlepiej nauczyć dziecko, aby nie budziło się w nocy na jedzenie? Przede wszystkim należy zadbać o to, aby maluszek porządnie najadł się przed snem. Najlepiej nakarmić malca kilka razy wieczorem, z czego raz przed samym snem. Ważne jest również, abyś nauczyła się rozpoznawać potrzeby malucha, ponieważ nie zawsze pobudka w środku nocy oznacza potrzebę karmienia. Czasami, żeby dziecko uspokoiło się i zasnęło, wystarczy je przytulić, pogłaskać lub delikatnie pokołysać. Powodem, dla którego dziecko budzi się w nocy i płacze, może być na przykład mokra pieluszka, ból brzuszka, kolka, wyrzynające się ząbki albo potrzeba bliskości.

Nocne karmienie jest niestety męczące dla mamy, ale w pewnym momencie również niezdrowe dla dziecka. Lekarze pediatrzy zalecają, aby po ukończeniu roczku nie karmić dziecka w nocy. Jeśli maluch ma już pierwsze ząbki, nocne karmienie może się przyczyniać do pojawiania się próchnicy. Dlatego tak ważne jest, aby po każdym karmieniu przemywać wnętrze buzi dziecka nawiniętym na palec jałowym gazikiem zmoczonym w wodzie. Najlepiej zacząć przyzwyczajać dziecko do tego zabiegu jeszcze zanim zaczną rosnąć mu pierwsze mleczaki.

Żeby odzwyczaić malca od ssania piersi w nocy, przede wszystkim musisz być konsekwentna. Przed snem nakarm maluszka, tak aby był najedzony przez całą noc, a gdy się obudzi w nocy nie podawaj mu piersi, tylko pogłaszcz i pokołysz dziecko. Wtedy maluch uspokoi się, poczuje się bezpiecznie i zaśnie, a po pewnym czasie przyzwyczai się i zapomni o nocnym karmieniu. Dobrym wyjściem będzie również stopniowe zmniejszanie porcji, jakie maluch zjada w nocy albo podawanie mu wody zamiast mleka. Należy również wydłużać przerwy między posiłkami. Zadbaj też o to, aby w ciągu dnia dziecko przystawione do piersi wypijało całość pokarmu.

Żeby maluszek nie budził się w nocy z chęcią ssania piersi, karm go częściej wieczorem i zadbaj o to, aby przed snem malec wyciszył się i uspokoił. Ważny jest także czas na rozpoczęcie odzwyczajania nocnego karmienia. Nie należy tego robić, gdy w życiu dziecka następują jakieś zmiany, na przykład do domu przychodzi inna niania, mama zaczyna chodzić do pracy lub maluszek idzie do żłobka. Wówczas dziecko i tak może bywać niespokojne i zaniepokojone, więc nie warto dostarczać mu dodatkowego stresu.

Dodaj komentarz

Karmienie niemowląt

Karmienie mieszane noworodka i niemowląt

Karmienie mieszane to sposób żywienia niemowląt polegający na jednoczesnym stosowaniu mleka kobiecego i mleka modyfikowanego. Jest ono zwykle zalecane w przypadku niedostatecznej produkcji pokarmu, a także dzieciom, które nie przybierają...

Czytaj dalej →
Ciąża, Karmienie niemowląt, Zakupy

Podgrzewacz do butelek

Podgrzewacz do butelek to według wielu osób jedna z obowiązkowych pozycji w wyprawce niemowlęcia. Można jednak się również spotkać z opiniami, że to zbędny gadżet. Kto ma rację? Czy podgrzewacz...

Czytaj dalej →
Karmienie niemowląt

Czy kogel mogel jest zdrowy?

Dla jednych przysmak, który kojarzy się z dzieciństwem. Dla innych coś obrzydliwego, czego nie sposób zjeść. Jedni uważają, że pod żadnym pozorem nie można podawać go dziecku przed piątym rokiem...

Czytaj dalej →
Karmienie niemowląt

Dieta niemowlaka w 7 miesiącu

Gdy dziecko rozpoczyna 7 miesiąc życia to już najwyższy czas, by jego dieta została rozszerzona o pokarmy stałe. Do tej pory maluchowi wystarczały składniki odżywcze dostarczane przez mleko mamy lub...

Czytaj dalej →
Karmienie niemowląt

Bank Mleka Kobiecego

Gdy moje młodsze dziecko było niemowlęciem niejednokrotnie szukałam w internecie Banku Mleka. Bezskutecznie… Jak się szybko okazało niemal 10 lat temu taka instytucja nie istniała. Zastanawiałam się, jak to możliwe,...

Czytaj dalej →
Karmienie niemowląt

Kiedy dziecku się nie odbija

Konieczność odbicia się dziecku po posiłku jest mocno zakorzeniona w świadomości rodziców. Czekanie na to jest prawidłową praktyką, która powinna wejść w nawyk rodzicom oraz osobom zajmującym się maluszkiem. Odbijanie...

Czytaj dalej →
Mama, Karmienie niemowląt

Karmienie piersią: Zastój pokarmu

Problem mamy karmiącej, czyli zastój pokarmu Piersi po porodzie wymagają szczególnej troski i bywają źródłem nieprzyjemnych dolegliwości – gdy pojawiają się objawy takie jak guzki, obrzmienie czy twarda pierś, karmienie...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Jadłospis niemowlaka

Żywienie dziecka Urozmaicanie diety w przypadku niemowląt ma nawet większe znaczenie niż u osób dorosłych. Nie wystarczy podawać dziecku zdrowe jedzenie. Należy umiejętnie układać jego jadłospis. Sprawdź przykładowe menu dla...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general