Kiedy rodzi się najwięcej dzieci? Poznaj dane GUS za 2016 rok

W jaki dzień tygodnia rodzi się najwięcej dzieci?

Według Głównego Urzędu Statystycznego najwięcej dzieci w 2016 roku urodziło się we wtorek. Najmniej w niedzielę. Dniem w ubiegłym roku, podczas którego na świat przyszło najwięcej osób był 23 września. Tego dnia miało miejsce aż 1447 urodzeń.

W 2016 roku w Polsce przyszło na świat łącznie ponad 382 tys. dzieci. Było to o 13 tys. więcej urodzeń niż rok wcześniej. Na koniec roku liczba dzieci w wieku 0-19 wynosiła 6,9 mln, w tym najmłodszych w wieku 0-6 – 2,5 mln.

Najwięcej dzieci rodzi się latem, a najpopularniejszym dniem jest wtorek

Ponad 16% dzieci, które przyszły na świat w 2016 roku urodziła się we wtorek, który okazał się najpopularniejszym dniem tygodnia. Najrzadziej „wybierana” była niedziela (niecałe 11% porodów).

Więcej urodzeń na wsi, większe natężenie w mieście

Jak podaje raport GUS:

Tradycyjnie, natężenie urodzeń na wsi jest wyższe niż w miastach i w 2016 r. wyniosło 10,2‰, w miastach 9,8‰ – należy przy tym podkreślić, że w stosunku do 2015 r. natężenie urodzeń bardziej wzrosło w miastach (o 0,4 pkt prom.) niż na wsi (o 0,2 pkt prom.).

Rok 2017 zapowiada się jeszcze lepszy

Pomimo tego, że do największego „baby boom”, które miało miejsce w 1983 roku (urodziło się wówczas 723 tys. dzieci) brakuje nam ponad dwa razy tyle, to rok 2017 zapowiada się lepszy niż poprzedni. W okresie od stycznia do lipca 2017 przyszło na świat o 14 tys. więcej dzieci niż w analogicznym okresie roku 2016. Do tego jesteśmy w okresie, w którym przychodzi na świat najwięcej dzieci (lato). Nadal jednak nie są to liczby wystarczające, żeby „naprawić” krzywą zastępowalności pokoleń.

Kto z Was rodził w ubiegłym roku? W jaki dzień tygodnia przyszły na świat Wasze dzieci?


Odrobina ezoteryki. 😉
Sprawdź, jaki wpływ na dziecko ma dzień tygodnia, w którym przyszedł na świat:


Kliknij na zdjęcie, żeby pobrać / zobaczyć w lepszej rozdzielczości.
Autor: GUS

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo