Kiedy są Święta Bożego Narodzenia 2022?

Kiedy są Święta Bożego Narodzenia? 25 grudnia – jest to data przyjścia na świat dzieciątka Jezus, jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Jest to czas upamiętniający przyjście Jezusa Chrystusa na świat, poprzedza je trzytygodniowy okres oczekiwania, czyli Adwent. 

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia
  • Następuje po okresie zwanym Adwentem
  • Dzień wcześniej świętuje się w tradycji polskiej Wigilię Bożego Narodzenia

Kiedy są święta Bożego Narodzenia 2022?

Kiedy obchodzimy Boże Narodzenie? Jest to święto religijne obchodzone w tradycji chrześcijańskiej – obchodzimy je 25 grudnia. Ma ono mnóstwo zwyczajów i śmiało można powiedzieć, że jest jednym z najbardziej lubianych świąt. Czas Bożego Narodzenia jest wyjątkowy. Jest on ważny dla wielu Polaków. Zapewne nie chodzi tylko o tradycję tylko o coś więcej: o spotkania rodzinne, o to, że w tym dniu nikt nie powinien być sam (podobnie w Wigilię), jest przez wielu uwielbiana choinka, atmosfera, o którą trudno w inny dzień w roku oraz prezenty. Choć to tylko dodatek do tego wspaniałego święta, to cieszy ogrom dzieci oraz dorosłych – każdy uwielbia prezenty, które czekają pod choinką. Jest to także czas na pogłębienie swojej wiary, miłości oraz nadziei, czas jednoczenia się ze sobą, czas refleksji i przebaczania. 

W tym roku Wigilia, tj. 24 grudnia, wypada w sobotę. 25 i 26 grudnia to zatem niedziela i poniedziałek – oba te dni są ustawowo wolne od pracy.

Zobacz też: Jak wybrać prezenty świąteczne dla dzieci, które mają już wszystko? Trafione upominki to nie tylko zabawki!

Kiedy jest Boże Narodzenie i Wigilia?

W tym dniu obchodzimy pamiątkę narodzin Syna Bożego Jezusa Chrystusa. Dzień poprzedzający Boże Narodzenie to Wigilia, podczas której przygotowujemy się do Jego przyjścia. Na przełomie 24 i 25 grudnia w kościołach odbywają się pasterki. Pasterka jest to uroczysta msza święta, jedna z najważniejszych liturgii w Kościele Katolickim. Oddaje hołd tym, którzy czuwali w modlitwie przy nowo narodzonym dzieciątku.

Boże Narodzenie jest najczęściej spędzane w rodzinnym gronie. Obchody obejmują tradycje, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jedną z nich jest wspólne ubieranie choinki, w którym uczestniczą wszyscy domownicy. Kolejną jest pieczenie pierników, które po wystygnięciu można pięknie ozdobić, a następnie powiesić na choince. Nie mniej istotny jest sam dzień Wigilii, podczas którego odbywa się uroczysta kolacja, w ten dzień pojawiają się wszyscy najbliżsi, by wspólnie przy kolacji oczekiwać na przyjście Chrystusa. Na wigilijnym stole znajdują się również tradycyjne potrawy, różniące się w zależności od regionu. 

Czas świętowania Bożego Narodzenia kończy się w niedzielę Chrztu Pańskiego, to właśnie wtedy przestajemy śpiewać kolędy. Natomiast choinka i szopki mogą stać aż do dnia Ofiarowania Pańskiego.

Poznaj: C. K. Norwid – „Opłatek” i inne wiersze o Bożym Narodzeniu

Życzenia na Święta Bożego Narodzenia – życzenia świąteczne

Święta to czas, kiedy rodzina się jednoczy. Łamanie się opłatkiem przy wigilijnym stole to często niezręczny moment. Warto się do nich wcześniej przygotować, pomyśleć, co dana osoba chce osiągnąć i czego szuka w życiu, unikniemy wtedy mówienia „nawzajem”. 

Zwyczajowo, życzenia składamy również przyjaciołom i znajomym, a także dalszej rodzinie, z którą nie spędzamy świąt. Dlatego warto wysłać chociażby SMS z życzeniami, na pewno sprawi on wiele radości. Kiedy wysyłać życzenia? Najczęściej robi się to przed południem, jednak nie ma określonej na to godziny ani pory, liczy się pamięć. Każdy czas jest dobry. 

Jakie wybrać? Życzenia świąteczne to zawsze trudny wybór, jest ich tysiące, a nawet i miliony, każde z nich jest wyjątkowe i ma inne przesłanie. Nie muszą ta być życzenia stricte religijne, mogą to być sentencje, cytaty czy nawet wierszyki – poważne, lub zabawne. Zapewne każdy znajdzie coś odpowiedniego, jest ogromny wybór życzeń, które bez problemu dostosujemy do odbiorcy. Możemy także wymyślić je sami, będzie to zapewne świetna zabawa i ćwiczenie dla umysłu! Każdy na pewno doceni samodzielnie przygotowane życzenia, w zalewie tych skopiowanych z internetu.

Kiedyś wierzono, że życzenia mają niesamowicie wielką moc sprawczą, dlatego każdy zważał na to co życzy, ponieważ te życzenia miały się spełnić. Zachowywano również ogromną powagę sytuacji, dlatego wtedy moment, w którym życzenia były przekazywane z ust do ust miał znacznie inną atmosferę. Nie znaczy to, że w tych czasach życzenia są gorsze! Absolutnie nie! Kiedy są Święta Bożego Narodzenia każde życzenie, które jest szczere, a także prosto z serca, jest niewątpliwie ważne i wyjątkowe. 

Sprawdź: Jakie są potrawy wigilijne? Poznaj listę tradycyjnych potraw wigilijnych

Rodzice pytają, kiedy Święta Bożego Narodzenia:

Kiedy kończy się okres Bożego Narodzenia?

Zastanawiasz się do kiedy trwa okres Bożego Narodzenia? Okres ten kończy się 2 lutego.

Kiedy prawosławni obchodzą Boże Narodzenie?

Prawosławni obchodzą Boże Narodzenie 13 dni później niż chrześcijanie. A więc w terminie 6-8 stycznia.

Okres Bożego Narodzenia od kiedy do kiedy?

Okres Bożego Narodzenia rozpoczyna się w nocy z 24 na 25 grudnia i trwa do 2 lutego, który w Kościele Katolickim jest Świętem Ofiarowania Pańskiego. Boże Narodzenie jest wcześniej poprzedzone okresem czterotygodniowego oczekiwania, który nazywany jest Adwentem.

Kiedy kończą się Święta Bożego Narodzenia?

Okres Bożego Narodzenia kończy się świętem Ofiarowania Pańskiego, które przypada na 2 lutego

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo