Kiedy się urodzisz?

Skąd dziecko wie kiedy się urodzić?

Nie ma kobiety w ciąży, która nie zadawałaby sobie od samego początku pytania: „kiedy urodzę dziecko”? Horoskop, precyzyjne obliczenia, nawet lekarz nie są w stanie określić tej daty ze stuprocentową dokładnością. Wprawdzie w karcie pacjentki zawsze wpisuje się skrót PTP („prawdopodobny termin porodu”), jednak od tego terminu najczęściej występują odstępstwa.

Kiedy urodzę dziecko?

Długość ciąży zależy od wielu czynników. Gy lekarz wyznaczy termin, należy się spodziewać, że maluch przyjdzie na świat w okresie do dwóch tygodni przed nim lub po nim – tak właśnie najczęściej się zdarza. W którym tygodniu ciąży rodzi się najwięcej dzieci? To przedział pomiędzy 38. a 42. tygodniem, a dokładna data zależy między innymi od stopnia rozwoju dziecka. Jedne dojrzewają szybciej, innym zajmuje to nieco więcej czasu. A skąd dziecko wie, kiedy się urodzić? Decyduje o tym szereg procesów biologicznych, które stymulują produkcję oksytocyny. Ten hormon z kolei powoduje, że macica zaczyna się kurczyć.

Jedynie 5% dzieci przychodzi na świat w terminie, który wyznaczył lekarz.

Ginekolog określa prawdopodobny termin porodu posługując się kilkoma wskaźnikami. Przede wszystkim sprawdza on za pomocą USG, na jakim etapie rozwoju jest dziecko. Określa także wielkość macicy a także wysokość jej dna. Wyznaczenie terminu porodu jest konieczne, by przyszła mama mogła kontrolować czas ciąży. Gdy dziecko zbyt długo przebywa w macicy, zachodzi czasem potrzeba farmakologicznego wywołania porodu. Dlaczego? Łożysko zaopatrujące płód w substancje odżywcze z czasem słabnie, co może przełożyć się na stan jego zdrowia.

W którym tygodniu ciąży rodzi się najwięcej dzieci?

Istnieje kilka ogólnych praw, które dotyczą czasu porodu – dziewczynki przeciętnie rodzą się nieco później niż chłopcy, ciąże mnogie trwają krócej niż pojedyncze (bliźniaki lub trojaczki przebywają w brzuchu mamy zwykle około 37 tygodni), a zdecydowana większość dzieci przychodzi na świat później, niż zakładał pierwotnie wyznaczony termin. Istnieje kilka sposobów na samodzielne orientacyjne wyliczenie terminu porodu:

  • metoda 40 tygodni,
  • liczenie od daty zapłodnienia,
  • metoda Naegelego,
  • wyczuwanie ruchów dziecka.

Pierwsza z tych metod wymaga znania daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Należy dodać do niego 40 tygodni pamiętając o tym, że metoda traci na wiarygodności u kobiet o nieregularnych cyklach. Liczenie od daty zapłodnienia polega z kolei na odjęciu od niej 7 dni, następnie jeszcze 3 miesięcy i dodaniu jednego roku. Niewiele kobiet zna jednak datę zapłodnienia ze stuprocentową pewnością. Stosunkowo precyzyjna jest metoda Naegelego. Ona także opiera się na pierwszym dniu ostatniej miesiączki, a ilość dodawanych i odejmowanych dni zależy od długości przeciętnego cyklu. Jeśli wynosi on wzorcowe 28 dni, należy dodać do daty ostatniej miesiączki 7 dni i rok, a następnie odjąć 3 miesiące. Jeśli cykl wynosi 30 dni, należy początkowo dodać nie 7, a 5 dni. Jeśli trwa on 25 dni, dodaje się nie 7, a 10 dni. Można wreszcie obserwować ruchy dziecka i do momentu, w którym odczuje się je pierwszy raz (około 20 tygodnia ciąży), dodać 20 tygodni.

Wiele przyszłych mam wylicza datę porodu w różny sposób. Warto jednak wiedzieć, że zawsze decyduje nieprzewidywalna natura. Jak doskonale widać, w odpowiedzi na pytanie „kiedy urodzę dziecko” horoskop, waga ciężarnej, prognoza pogody ani wszelkie tradycyjne wyznaczniki nie znajdują większego zastosowania.

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo